За даними Держкомстату, на 295 тисяч укладених шлюбів в Україні припадає 130,7 тисячі розлучень. Тобто розлучаються 44,3% подружніх пар.
А якщо взяти до уваги цивільні шлюби, які також розпадаються, то рівень розлучень в Україні, за даними фахівців, сягає 61%. Тобто, розпадається більш як половина пар! Це найвищий показник у Європі, за даними Євростату.
Пік розлучень, кажуть соціологи, припадає на перші роки подружнього життя — від 3-х місяців до півтора року. Основною причиною розлучення в Україні називають алкоголізм, вимушену розлуку та нестатки.
— Не так давно ми досліджували причини, через які розлучаються родини, — розповіла газеті «Експрес» Людмила Слюсар, провідний науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М.В. Птухи НАНУ. Ось який вигляд має п’ятірка причин, які штовхають на розрив стосунків. На першому місці стоїть алкоголізм — із цієї причини розпадається кожна п’ята родина. Це не дивно, адже, скажімо, 2012 року Україна посіла третє місце в світі за середнім споживанням горілки на особу після Росії та Білорусі. У 15% випадків розлучаються на грунті матеріальних труднощів, у 12% — через зраду та ревнощі. 5% сімей розпадаються через незадоволення сексуальними стосунками і стільки ж — через несприятиві житлові умови. А близько 4% розлучень стається з причини неможливості мати дітей.
— Проаналізуймо причини розлучення. Невже вони сильніші за кохання?
— За статистикою, 62% розлучень припадає на молоді сім’ї — пік припадає на період від 3-х місяців до 1,5 року сімейного життя. За моїми багаторічними спостереженнями, головна причина розпаду сімей — у неготовності людей будувати стосунки. Річ у тім, що протягом першого року подружнього життя молодята
переживають першу сімейну кризу. А з народженням дитини виникає друга криза, що також парадоксально — здавалося б, дитина має змiцнити сiм’ю, а часто буває якраз навпаки. Перерозподiл ролей, зменшення сексуальної активностi, поява ще одного члена родини — таке витримують не всi.
Це називають «синдромом невиправданих сподівань». Адже молоді люди стикаються з тим, що реальне життя далеке від рожевих мрій, які вони плекали. Період після двох років спільного життя набагато спокійніший — люди починають розуміти, що партнера треба приймати таким, який він є.
— Утім, на першому місці поміж причин розлучень — залежність одного з подружжя від алкоголю…
— Якщо відкинути медичний аспект проблеми, то ситуація така: люди шукають розраду в алкоголі не просто так. Є певні підстави, як-от незадоволення життям, неможливість знайти вихід з проблемної ситуації — тому і втікають у пиятику.
— Друга причина розлучень — гроші. На жаль, у сучасному світі без грошей не проживеш. Як бути?
— Гроші — дуже цікавий феномен. Причому важлива не так кількість грошей — набагато важливіше бажання володіти ними, право їх контролювати. Крім того, для чоловіків та жінок гроші мають різне значення. Якщо для жінок це засіб придбання, то для чоловіків — влада. Скажімо, якщо жінка заробляє більше за чоловіка, це
зачіпає його самолюбство, знижує самооцінку, а якщо чоловік через різницю у заробітній платі перестає самостверджуватися як годувальник родини, це породжує у нього комплекс меншовартості. А якщо чоловік забезпечує увесь дохід родини, дуже часто він принижує дружину, посилює владно-підвладні стосунки.
Тому цю тему краще обговорити ще до весілля. Скажімо, треба з’ясувати, скільки кожен з партнерів повинен і може давати на загал — звідси будуть покриватися спільні витрати (на житло, їжу, одяг і так далі). Проте у кожного обов’язково повинна залишатися певна сума на «свої витрати» — адже дуже важливо самостійно
розпоряджатися коштами і задовольняти свої потреби без звітування комусь.
— Що скажете про зраду? Це привід для розлучення, чи через таке можна переступити задля збереження родини?
— Зрада буває тоді, коли хтось із патнерів недоотримує чогось у своїй родині — не завжди в сексуальному плані, це може бути увага чи турбота. Це явний сигнал того, що між подружжям щось не гаразд. Прощати чи ні — особистий вибір кожного. Для когось зрада абсолютно неприйнятна, для когось — це помилка. Дуже часто саме після зради людина розуміє, яка дорога їй родина.
— Ще одна причина розлучень — незадоволення сексуальним життям.
— У нашій культурі не заведено про це говорити, люди соромляться ходити до сексопатолога, коли мають проблеми в інтимних стосунках. Власне кажучи, ми маємо дуже низький рівень сексуальної культури, а тому незадоволення цим важливим аспектом життя справді може призвести до розлучення. Тому — читайте відповідну наукову літературу, переглядайте кінофільми, звертайтеся до фахівців, підвищуйте свій рівень сексуальної освіти.
— Житлова проблема для українців — дуже болюча тема. Але чому? Раніше ж в одній хаті жило кілька поколінь…
— Справді, ще сто років тому в хатах жили три-чотири покоління, прабабці няньчили правнуків, передавалися сімейні традиції та перекази, усі збиралися за одним столом… Проте час змінився. У міських квартирах відтворити таке неможливо — надто обмежений простір. Коли у людей його немає, буквально на рівному місці виникають конфлікти, підвищується тривожність, зростає напруга — і люди вирішують, що краще розлучитися. Тому молоді родини, в ідеалі, повинні жити окремо.
Побудова стосунків — важкий процес. Адже в цей час два «я» перетворються на одне «ми». Після кожної кризи стосунки виходять на новий, вищий рівень. Але побудова стосунків має тривати усе життя — це як докидати хмиз до багаття, щоб воно не згасло.
Марина МОРОЗ
Джерело: m.expres.ua