Цю людину вже називають «новим смотрящім» за провладною коаліцією

Минулотижневе засідання фракції “Блоку Петра Порошенка» укотре закінчилося скандалом. Причиною розбірок на тему “хто й чому воює проти своїх” став публічний виступ депутата Єгора Фірсова, в якому він, зокрема, знову звинуватив заступника голови фракції Ігоря Кононенка в корупції.

Чому знову? Бо на попередньому засіданні фракції Порошенка цю ж людину, Ігоря Кононенка, у корупції звинуватили відразу декілька однопартійців. І навіть пішли далі — створили у фракції групу з гучною назвою «Антикорупційна платформа». Мовляв, будемо боротися з корупцією усередині партії, пише m.expres.ua.

Усе вказує на те, що конфлікт у партії Порошенка набирає обертів і попереду нас чекають нові викриття. А щоб зрозуміти його масштаб, потрібно мати уявлення про роль Кононенка у президентській партії, пише газета «Експрес».

Хоча публічно партію Порошенка у парламенті зазвичай репрезентує її голова Юрій Луценко, неофіційно депутати зізнаються: ключові рішення ухвалює не він. “Кононенко — головна людина, котра присутня у парламенті від “БПП», — каже, наприклад, народний депутат Сергій Лещенко.

Депутати, які не бояться президентського гніву, називають Кононенка “сірим кардиналом” Банкової, хоч той і не обіймає такої високої посади, як, наприклад, офіційний глава Адміністрації Президента Борис Ложкін.

Формально Ігор Кононенко — перший заступник голови президентської фракції, друга людина там після Луценка. Перед проходженням до парламенту був депутатом Київради від “Блоку Леоніда Черновецького”.

То чому саме він відіграє ключову роль у партії Президента? Хто ця людина і яким чином їй вдалося домогтися такої значної впливовості? Говоримо про це з політологом Віктором Небоженком і директором Центру політичних студій та аналітики Віктором Тараном.

— Як можна визначити вплив Кононенка у Верховній Раді?

В. Небоженко: — Кононенко — розпорядник парламенту. Це людина, неформальний авторитет якої визнають усі. Він може підійти до будь-кого з представників фракції й обговорити, як потрібно голосувати. Кононенко добре знає
парламентську роботу, в курсі всіх політичних інтриг і де-факто є прямим представником Президента у Верховній Раді.

За Конституцією, у нас парламентсько-президентська республіка, а насправді виходить навпаки. За посередництва Кононенка главі держави вдається контролювати парламент, тож останній відіграє у країні другорядну роль. Хоча задля справедливості варто сказати, що в нас майже всі керівники країни прагнули підім’яти під себе законодавчий орган.

Пригадуєте, до прикладу, за часів Кучми «директором парламенту» називали Олександра Волкова, а в період Януковича депутати, як загіпнотизовані, голосували за помахом руки покійного нині Михайла Чечетова. Інша річ, що в післямайданний період хотілося б бачити Верховну Раду нової якості, Раду, яка ухвалює рішення без вказівок «згори».

— Чому на роль свого «сірого кардинала» у парламенті Порошенко обрав саме Кононенка?

В. Небоженко: — Точно не тому, що він розумніший за інших. Є інша причина. Кононенко — один з ключових бізнес-партнерів Петра Порошенка. Разом з Петром Олексійовичем він є співвласником Міжнародного інвестиційного банку.

Але Кононенко — не просто партнер, він — близький друг Президента, вони товаришують майже 20 років. Відома історія про те, що обидва політики познайомилися ще під час служби в армії, а потім узялися спільно будувати бізнес. Тому не дивно, що вони одне одному повністю довіряють.

До речі, цікавий момент: у медіа випливла інформація про те, що Порошенко і Кононенко купили елітну землю на Печерську в Києві. І, як з’ясувалося, їхні ділянки загальною площею 1,10 гектара навіть мають спільну адресу й розміщені через дорогу на вулиці Радіальній, 5. Тобто вони зі своєї волі стали безпосередніми сусідами — це ще одне свідчення того, що їхні стосунки не обмежуються діловим партнерством.

Отже, Кононенко є руками, очима і вухами Президента в Раді. Це робить його практично всесильною людиною у парламенті. Він у слушний момент завжди може використати ресурс президентської влади, а інші такої можливості не
мають.

В. Таран: — Певні здібності в Кононенка також є. Кажуть, він — людина математики, людина цифри. Він уміє робити так, щоб видатки тим чи іншим чином переходили у прибутки. Ці прибутки можуть забезпечувати по-різному: або конкретними голосуваннями у Верховній Раді, які вигідні окремим галузям, або просуванням певних бізнес-схем, в яких є корупційні ризики. Фінансові можливості та здатність мобілізувати голоси — ключові складові впливовості Кононенка.

Але притім цей «сірий кардинал» не претендує на публічну роль.

— Що відомо про його сім’ю?

В. Небоженко: — Кононенко одружений. У нього дві доньки — 16-річна Ольга та 21-річна Дарина, а також старший за сестер син Віталій, йому 27 років.

— Наскільки багатий «сірий кардинал» Банкової і парламенту?

— У своїй декларації за минулий рік Кононенко написав, що заробив 15 мільйонів 215 тисяч гривень. Зокрема, 221 956 гривень — зарплата, а 14 мільйонів 993 тисячі — дивіденди і проценти. Якщо порівнювати з Порошенком, то Кононенко все ж бідніший. Глава держави — мільярдер, а його друг — лише мультимільйонер.

В. Таран: — Чимало серйозних політиків мають інтереси в різних сферах, про які не розповідають публічно. Кононенко, кажуть, останнім часом зацікавився енергетикою, зокрема обленерго в різних регіонах. В Україні політика й далі — найвигідніший бізнес.

Ірина КОВАЛЕНКО, газета «Експрес»

Предыдущая статьяПочему Порошенко не реагирует на конфликт Авакова и Саакашвили
Следующая статьяКоктейли Молотова и колючие преграды. Селяне устроили «майдан» вокруг свинарника