За рік на Рівненщині до суду скерували 55 кримінальних проваджень про корупційні правопорушення. Стосовно 23 осіб – за фактами одержання хабарів. Когось із них викривали гучно: в кабінетах і під прицілами телекамер. Когось тихо і непомітно. Рейтинг найгучніших історій упійманих на хабарництві посадовців Рівненщини за 2015 рік. Читайте як склалися долі тих, кого вдалося впіймали.
«Четверта влада» та CorruptUA.org склали рейтинг найгучніших історій упійманих на хабарництві посадовців Рівненщини за 2015 рік. Читайте як склалися долі тих, кого вдалося впіймали.
Голова сільради, директорка департаменту в ОДА, районний прокурор, заступник директора дирекції залізничних перевезень, заступник голови ОДА, – крім поважних посад у Рівненській області, їх об`єднують резонансні викриття. Офіційно – не всі хабарники, але підозрювані у хабарництві – тому просто упіймані в 2015 році. Ілюстрація «Четвертої влади»
Де? Хто та Скільки?: Огляд корупції на Рівненщині за 2015 рік
Для початку – трохи корупційної статистики, створеної на основі інформації Прокуратури Рівненської області.
50% пійманих на корупції на Рівненщині у 2015-му діяли у сфері земельних відносин, паливно-енергетичному та агропромисловому комплексах
За 2015 рік до кримінальної відповідальності за корупційні злочини притягнули 50 осіб. Кого саме – дивіться у інфографіці.
Серед тих, кого вдалося притягнути до відповідальності за корупцію, шестеро громадян, які самі надавали хабарі посадовцям
До рейтингу увійшли ті, чиї історії найбільше висвітлювали ЗМІ. Розпочнемо з тих, кого упіймали менш гучно.
8 МІСЦЕ. ІНСТРУКТОР АВТОШКОЛИ, ЯКИЙ ПРОДАВ ПРАВА ЖУРНАЛІСТАМ
Журналісти заплатили Василю Комару 3 500 гривень за те, що він посприяє у виготовленні прав. Фото «Четвертої влади»
У цьому випадку хабарництва роботу правоохоронних органів виконали журналісти «Четвертої влади», які у жовтні 2015 року викрили схему купівлі водійських посвідчень у Рівному.
Після публікації розслідування “Продажні права: як рівненські журналісти купили водійське посвідчення” (ВІДЕО) та “Права на продаж: розслідування про корупцію у Рівненському «МРЕВ“, Рівненський міський суд за зловживання впливом засудив головного фігуранта справи, який продав журналістам права. Інструктор Автошколи Рівненської обласної організації Всеукраїнської спілки автомобілістів Василь Комар, згідно вироку, сплатить 18 700 гривень штрафу за правопорушення, передбачене ч.2 ст. 369-2 КК України (зловживання впливом).
– Доведено, що інструктор прийняв у квітні 2015 року пропозицію неправомірної вигоди від учня автошколи, а також пообіцяв здійснити вплив на прийняття рішення про видачу останньому посвідчення водія посадовими особами відповідної установи, уповноваженими на виконання функцій держави, – розповів заступник прокурора Рівненської області Андрій Боровик. – Підозрюваний ще у ході досудового розслідування повністю визнав вину у вчиненні інкримінованого злочину та уклав з прокурором угоду про визнання винуватості.
Василь Комар відбувся незначним штрафом. Але права йому допомагали продавати й інші особи: лікарі, працівники автошколи та ДАІшники.
Під час реформування Центру надання адмінпуслуг ДАІ всі працівники були скорочені і троє членів екзаменаційної комісії, включно із керівником Центру ДАІ Сергієм Добринським, які пов’язані з цією схемою хабарництва, наразі не поновилися на посадах. Перед скороченням їм винесли догани. Досі триває досудове розслідування щодо пов’язаності цих екс-даішників з корупцією при видачі водійського посвідчення.
7 МІСЦЕ. ДОЛАРОВО-КОНЬЯЧНИЙ ХАБАР НЕ ЗАВАДИВ СТАТИ ДЕПУТАТОМ: ІСТОРІЯ ПАНА ГОЛІКА
Звільнений чиновник Микола Голік.Фото зі сторінки Анни Махно у Фейсбуці
Наприкінці вересня у кабінеті колишнього першого заступника директора Рівненської дирекції залізничних перевезень Миколи Голіка знайшли одну тисячу доларів США. Не просто знайшли, а впіймали його саме тоді, коли він отримував хабар. Взамін на кошти вже екс-посадовець мав би сприяти у наданні вагонів для переміщення вантажу за межі України.
Голіка запам’ятали ще й через те, як він приймав хабар – у коробці з-під коньяку.
Фото з обшуку Анни Махно
Через місяць, рішенням Рівненського міського суду, пана Голіка звільнили із займаної посади. Це не завадило пану Голіку стати депутатом Здолбунівської міської ради від партії “Відродження”.
Крім того, у кабінеті службовця правоохоронці вилучили 40 тисяч гривень. Їх походження обіцяли з’ясувати.
Знайдені у Голіка 40 тисяч.Фото прес-служби Рівненської області
Як повідомила головна спеціалістка відділу комунікації ГУ Національної поліції у Рівненській області Любов Гуда, на всі вилучені у пана Голіка кошти наклали арешт. Наразі триває досудове розслідування у кримінальному провадженні за ч.1 ст.368 КК України (одержання службовою особою неправомірної вигоди). Пану Голіку вручили письмове повідомлення про підозру у вчиненні злочину.
Водночас ухвалою слідчого судді Рівненського міського суду від 13 жовтня щодо Голіка застосовано запобіжний захід – особисте зобов’язання. У задоволенні клопотання органу досудового розслідування про застосування цілодобового домашнього арешту – відмовлено.
6 МІСЦЕ. ЕКС-ДИРЕКТОРКА ДЕПАРТАМЕНТУ РІВНЕНСЬКОЇ ОДА: 9 ТИСЯЧ ЗА ПУТІВКИ ЧОРНОБИЛЬЦЯМ
Дубенська преса поширювала інформацію, що пані Підкидач гроші передали у тарі з рибою.Фото із charivne.info
Одне з найгучніших викриттів хабарництва відбулося у стінах Рівненської ОДА у вересні 2015-го року.На хабарі у 9 тисяч гривень попалася колишня очільниця Партії регіонів у Дубенському районі, кандидатка в депутати до облради на місцевих виборах 2015 від «Опозиційного блоку» та вже екс-директорка департаменту соцзахисту населення Рівненської ОДА Ольга Підкидач. Через 2 дні її відсторонили із займаної посади.
За інформацією УСБУ, чиновниця вимагала від керівника санаторію 9 тисяч. За це обіцяла сприяти збільшенню кількості путівок на оздоровлення осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи. За домовленістю розмір хабара мав становити 10% від суми коштів, перерахованих на виконання умов договорів.
Як повідомила головна спеціалістка відділу комунікації ГУНП у Рівненській області Любов Гуда, нині триває досудове розслідування у кримінальному провадженні за одержання службовою особою, яка займає відповідальне становище, неправомірної вигоди. У ході розслідування пані Підкидач повідомили про підозру у вчиненні злочину, передбаченого тією ж ч.3 ст.368 КК України (неправомірна вигода у великому розмірі або вчинене службовою особою, яка займає відповідальне становище, або за попередньою змовою групою осіб, або повторно, або поєднане з вимаганням).
Водночас ухвалою слідчого судді Рівненського міського суду щодо Підкидач застосовано запобіжний захід – домашній арешт, а у задоволенні клопотання органу досудового розслідування про взяття підозрюваної під варту – відмовлено.
5 МІСЦЕ. ЗАСТУПНИК НАЧАЛЬНИКА ДЕПАРТАМЕНТУ СОЦЗАХИСТУ: ХАБАР 50 ТИСЯЧ ЗА ПУТІВКИ
Перший заступник директора обласного департаменту соцзахисту, якого підозрюють у хабарництві. Фото з сайту rivnepost.rv.ua
Через місяць після того, як директорку департаменту соцзахисту Рівненської ОДА Ольгу Підкидач звинуватили у хабарництві, її заступник Олексій Янчевський пішов слідами своєї начальниці. 15 жовтня його впіймали на хабарництві у 50 тисяч гривень. Як і директорка, гроші він начебто вимагав від директора санаторію. Щоправда чи про той самий санаторій йде мова – поки що таємниця слідства.
Заступник прокурора Рівненської області Андрій Боровик повідомив, що є достатньо доказів того, що посадовець прийняв пропозицію, поєднану із вимаганням, одержати понад 50 тисяч гривень від директора одного із санаторіїв за сприяння у безперешкодному фінансуванні договору щодо оздоровлення осіб, постраждалих внаслідок ЧАЕС.
Як повідомили у відділі управління превентивної діяльності ГУНП в Рівненській області, заступнику Підкидач також повідомили про підозру у вчиненні злочину, передбаченого тією ж ч.З ст.368 КК України і обрали запобіжний захід у вигляді домашнього арешту.
Досі триває досудове розслідування.
4 МІСЦЕ. ПЕРШЕ ЗАТРИМАННЯ НАБУ НА РІВНЕНЩИНІ: ГОЛОВА СУДУ, АДВОКАТ-ПОСЕРЕДНИК ТА 3 500 ДОЛАРІВ
Трьох осіб: голів судів Олега Полюховича (праворуч) і Олега Плевако (лівруч), а також Квасилівського адвоката (на асфальті), ймовірно, пов`язують 3 500 доларів США
Спокійно зустріти Новий рік слідчі Національного антикорупційного бюро не дали голові Апеляційного суду Рівненської області Олегу Полюховичу, голові Здолбунівського районного суду Олегу Плевако, та адвокату, якого, за інформацією джерел “Четвертої влади“, слідство встановило у якості посередника, Дмитру Поліщуку. 24 грудня кабінети суддів обшукали, а от адвокату пощастило менше всіх – його затримали.
За інформацією НАБУ, Здолбунівський суддя через посередників вимагав та отримав від громадянки хабар у сумі 3500 доларів США за сприяння у скасуванні рішення про позбавлення останньої батьківських прав.
На сайті НАБУ оприлюднили фото хабаря, який, очевидно, виявили у когось у квартирі. У кого саме – поки що невідомо.
Вилучені кошти. Фото: НАБУ
28 грудня Солом’янський районний суд міста Києва задовольнив клопотання детектива НАБУ, в якому він просить накласти арешт на кошти: дві тисячі доларів США банкнотами по 100 доларів США, вилучені під час обшуку.
Наразі детективи перевіряють на причетність до злочину керівництво Апеляційного суду області. Слідчі дії тривають.
3 МІСЦЕ. «ВАНЯ ПІВМІЛЬЙОНА» ПІСЛЯ КОРУПЦІЇ – ЗНОВУ У КРІСЛІ СІЛЬСЬКОГО ГОЛОВИ
Іван Тимощук попався на півмільйонному хабарі в березні 2015 року
У березні минулого року голову Обарівської сільради Івана Тимощука, якого ЗМІ за це прозвали “Ваня півмільйона”, впіймали на хабарі у розмірі 504 тисячі гривень за затвердження проекту землеустрою ділянки на території сільради поблизу Рівного.
Сільського голову зловили на гарячому, він визнав, що в цей час мав би перебувати в іншому місці, а не в готелі “Швейцрія” на зустрічі з адвокатом.
Така сума хабаря є рекордною для Рівненщини тому викликала спротив громадськості. Небайдужі рівняни відвідували судові засідання і чекали справедливого вердикту.
Але якщо ще в березні Тимощука в кайданах приводили до суду, а справа знаходилась під прицілом громадськості, то вже наприкінці травня в залі Апеляційного суду Рівненської області Тимощука випустили з-під варти. І це, не зважаючи на велику кількість доказів того, що він вчинив корупційний злочин.
Апеляційний суд Рівненської області частково задовольнив апеляційну скаргу голови сільради щодо рішення Рівненського міського суду від 18 травня про зміну запобіжного заходу. Таким чином Тимощука звільнили з-під варти, але він мав носити електронний засіб контролю, обмежитися у спілкуванні зі свідками та не відвідувати сільраду.
Відео Дениса Грищука
Уже наприкінці серпня Іван Тимощук знову сів у крісло сільського голови.
У прес-службі прокуратури області тоді пояснили, що він був відсторонений на час досудового розслідування, яке закінчилося.
Нині триває судова тяганина.
Наступне засідання по справі “Вані півмільйона” відбудеться 14 січня 2016 року в Рівненському районному суді Рівненської області.
2 МІСЦЕ. УПІЙМАНИЙ НА ХАБАРІ ЕКС-ЗАСТУПНИК ГОЛОВИ ОДА, ЯКИЙ ОБІЦЯВ ОЧИСТИТИ РІВНЕНЩИНУ ВІД КОРУПЦІЇ
Механізм збагачення екс-заступника губернатора Рівненщини, згідно з інформацією із прокуратури, полягав у отриманні протягом деякого часу хабарів від місцевих перевізників. За додаткові кошти перевізники могли отримати переваги у конкурсах з перевезення пасажирів на міжміських та приміських автобусних маршрутах
Уже колишнього заступника голови Рівненської ОДА, екс-мера Острога Тараса Пустовіта на початку 2015 року затримали на хабарі у 8 тисяч доларів. За це він потрапив до ТОП-10 українських корупціонерів року. (Рейтинг на початку липня складало espreso.tv – ред.).
Судять екс-чиновника за два факти отримання неправомірної вигоди. Перший – у 2013 році. Тоді хабар становив 3 тисячі американських доларів. Другий випадок хабарництва, на якому впіймали нині вже екс-чиновника, був у 2015 році. Тоді пан Пустовіт нібито взяв 8 тисяч доларів США. У обох випадках – за сприяння у перемозі в конкурсі перевезень ПП “Острог Автотранс”.
У січні, після затримання, Тарас Пустовіт перебував у ізоляторі тимчасового тримання міліції. Пізніше його відпустили під заставу – 60 900 гривень, що в рази менше за суму, яку знайшли в бардачку його автомобіля.
Тараса Пустовіта у Рівному пам’ятають ще й через гучні слова під час представлення на посаду перед Люстраційним комітетом. Він обіцяв зламати, з допомогою громадськості, усі корупційні схеми. Крім цього розповідав, що має бізнес та майно.
На посаду заступника пана Пустовіта просував тодішній голова ОДА Сергій Рибачок. Будучи посадовцем у ОДА, пан Пустовіт відповідав за ЖКГ, будівництво та транспортну галузь. Він очолював конкурсну комісію щодо отримання тендерів на міжміські маршрути в області.
Наразі справа Тараса Пустовіта знаходиться у суді.
1 МІСЦЕ. МАМИН ПРОКУРОР САШКА БІЛОГО: ВПІЙМАЛИ – ВІДКУПИВСЯ ЗА 100 ТИСЯЧ
Коли прокуратура та міліція затримували прокурора на гарячому, до його робочого кабінету увірвався “Сокіл” – той самий спецпідрозділ, що затримував Сашка Білого. Та Андрію Таргонію пощастило більше – він залишився живим
На початку червня на хабарі взяли прокурора Рівненської районної прокуратури Андрія Таргонія відомого тим, що “виховну годину” з ним провів нині вже покійний лідер “Правого сектору” на Західній Україні Олександр Музичко.
– В обласну прокуратуру надійшла скарга від жителя одного з сіл області про те, що Таргоній вимагав від нього хабар за закриття кримінальної справи, – повідомив заступник прокурора Рівненської області Андрій Боровик.
Затримання відбувалося прямо у кабінеті чиновника. У шухляді його робочого столу знайшли 15 тисяч гривень міченими купюрами. Ще 35 тисяч екс-прокурор взяв раніше і передав адвокату-спільнику. Це викриття, через велику увагу ЗМІ до Таргонія та через його, тепер уже вщент зруйнований образ «мученика», якого пошарпали у власному кабінеті, можна вважати найбільш сенсаційним на Рівненщині у 2015 році. Цей випадок хабарництва також потрапив до ТОП-10 українських корупціонерів року.
Одразу після затримання прокурор хвилювався і казав, що це все підстава керівництва Рівненської прокуратури, а гроші йому підкинули.
Екс-прокурор Таргоній начебто вимагав гроші у чоловіка, який разом з сімома іншими людьми, вчинив розбій: викрав авто та побив власника у травні 2014 року. Одного із групи засудили, справи щодо семи інших учасників повернули на довивчення.
Після затримання ще один громадський активіст звинуватив Таргонія у хабарництві.
Як наслідок, пана Таргонія звільнили із органів прокуратури за порушення присяги працівника прокуратури ще до вироку суду. На третій день екс-прокурор вийшов з-під варти: після того, як за нього внесли заставу майже в 100 тисяч гривень.
Таргонія прозвали «маминим прокурором», адже його мати Ірина Таргоній щоразу, коли її син перебував у центрі гучного скандалу, заступалася за нього.
Між іншим, на місцевих виборах 2015 мама і син балотувалися від “Опозиційного блоку”. Екс-прокурор одразу в Костопільську міську та районну ради, мама – в обласну. Хоча за часів Євромайдану Ірина Таргоній розповідала про те, що підтримує Майдан.
У червні рятувати сина, щойно впійманого на хабарі, Ірина Таргонії приїхала на автівці “Mitsubishi”. Громадські активісти тоді помітили, що номерні авто не співпадали з маркою.
Авто на якому приїхали родичі Таргонія
Заступник прокурора в Рівненській області Андрій Боровик обіцяв перевірити, чи їздить сім’я Таргонія на автівці без належних реєстраційних документів. Казав, якщо виявлять відповідні порушення, авто конфіскують і випишуть штраф до 17 тисяч гривень.
Порушення таки виявили. Як повідомили у відділі управління превентивної діяльності ГУНП в Рівненській області, на водія автомобіля “Mitsubishi pajero” з номерними знаками 00273 РВ, рівненські ДАІшники 4 липня склали 2 протоколи про адміністративні правопорушення. Перший за керування транспортним засобом з номерним знаком, що не належить цьому засобу (за ч.6 ст.121 КУпАП). Другий протокол за керування транспортним засобом особою, яка не має при собі реєстраційного документа на транспортний засіб (ч.1 ст.126 КУпАП).
Справу упійманого прокурора Таргонія передали у Прокуратуру Волинської області.
– Завершено досудове розслідування і зараз обвинувачений і його адвокат ознайомлюються з матеріалами, – повідомила речниця прокурора Волинської області Наталія Мурахевич. Тож попереду ще суд.
Які наслідки корупційних розслідувань на Рівненщині у 2015 році
1 мільйон 100 тисяч гривень – збитки держави у закінчених провадженнях про корупційні правопорушення на Рівненщині у 2015-му році. Наразі з них відшкодували 209 тисяч.
Минулоріч органи досудового розслідування наклали арешт на майно підозрюваних на загальну суму понад 7 мільйонів гривень і на більш як 478 тисяч прокурори пред’явили позовів.
Щодо 20-х упійманих вироки судів області набрали законної сили. 8-ми особам призначили покарання із встановленням випробувальних (іспитових) строків. Одного підозрюваного звільнили від покарання на підставі акту про амністію.
11 корупціонерів за свої злочини відбулися штрафами. І лише одного, упійманого на хабарництві в Рівненській області у 2015 році, посадили за ґрати.