Національна спілка журналістів України, Асоціація “Незалежні Регіональні Видавці України”, Українська Асоціація Медіа Бізнесу 2 серпня звернулися до прем’єр-міністра Володимира Гройсмана з проханням відкликати законопроект 4629 щодо блокування сайтів без рішення суду та внести до парламенту новий закон, розроблений заучастю шістнадцяти громадських організацій.

Як сказано у зверненні, прийняття закону 4629 «…щодо захисту авторського права …у мережі Інтернет», автором якого є Кабінет Міністрів, призведе до порушення свободи слова в Україні та прав людини в Інтернеті, викликає дуже негативну реакцію інтернет-спільноти.

«Адже за цим законопроектом, будь-яка особа (або недобросовісна фірма-“одноденка”), може подати на власника сайту необґрунтовану заяву з вимогою видалення інформації або заборони доступу до неї. При цьому, їй достатньо буде “стверджувати” про наявність майнових прав на об’єкт авторського права, не надаючи жодних доказів. На підставі цієї заяви постачальник послуг хостингу повинен (!) буде блокувати сайт на 10 днів без рішення суду», —  зазначено у зверненні.
На думку медійників, це може стати інструментом для маніпуляцій та провокацій з боку політиків, особливо у передвиборчий період, та недобросовісних конкурентів.
Раніше проти прийняття цього законопроекту виступило 16 громадских організацій, більшість представників українських ЗМІ, а також дві громадські ради — при Держкомтелерадіо та при Комітеті зі свободи слова.
Громадські організації звернулись до прем’єра та всіх народних депутатів з вимогою блокувати сайти тільки на підставі рішення суду. Для цього вони просять відкликати вищезгаданий законопроект та внести новий, за яким, для захисту авторських прав, заявник має спочатку звернутися по email до власника сайту (пункт обов’язковий, якщо email відомий), надати докази наявності авторських прав та їх обсягу, а вже після цього звертатись до суду, який (в свою чергу) може заблокувати контент в день звернення, в порядку забезпечення позову, до розгляду справи по суті.
Також новий законопроект написано з дотриманням вимог Євросоюзу щодо дієвого захисту інтелектуальної власності та совбоди слова.
Човган пояснює, чому бореться за свободу слова
“У цьому і полягає суть громадянського суспільства, щоб громадяни об’єднанні (за територією або інтересами) в громадські організації, при підтримці професійних юристів, пропонували владі важливі для розвитку речі, зокрема, закони”, — зазначає очільник Асоціації видавців Олександр Човган.
За його словами,  «Свобода інформації  – це та свобода, яка дає можливість людині користуватися всіма іншими свободами. Тобто свобода информації — фундамент для повноцінного розвитку громадянського суспільства. А його розвиток – це наше майбутнє. Внесення нового законопроекту — дуже важливий етап для того, щоб цей фундамент було закладено».
За словами медійника, відповідно до програми Кабінету міністрів, Україна має увійти в ТОП-30 зі свободи слова. Тоді як на сьогоднішній день наша держава знаходиться тільки на 107-ій сходинці за критеріями її дотримання.
Предыдущая статьяВ Одесской области трое местных организовали нелегальный канал международной связи
Следующая статьяВице-премьер Кистион: Ремонт разрушенных на Донбассе дорог обойдется в 7 млрд грн