На цьому тижні пройдуть заходи, які продемонструють готовність України на рівні влади до очищення корпусу Феміди. Адвокат Автомайдану Роман Маселко переконаний, що наразі ситуація є невтішною.

Як повідомили ВРЮ (Вища рада юстиції) і ВКСС (Вища кваліфікаційна комісія суддів), зараз активно йде робота над очищенням судового корпусу.

— Ви ретельно стежите за цим всім як юрист. Чого ми можемо очікувати цього тижня?

— Розпочну з такого аспекту очищення системи судової влади, хід якому надали самі служителі Феміди – судді. Чотирнадцятого вересня парламентський комітет з питань запобігання і протидії корупції розглянув питання відомих суддів Сергія Бондаренка з Черкаської області і Лариси Гольник з Полтави. Перший з них виступав проти антизаконних вимог Володимира Бабенка, очільника апеляційного суду Черкащини, щодо винесення незаконного рішення. Бабенко тоді навіть йому погрожував, однак Сергій Бондаренко зафіксував усі погрози і звернувся до поліції. Ми маємо на руках всі докази. Але вже понад 2 роки пан Сергій нічого не може довести, а суддя, що йому погрожував, й досі працює на тій же посаді. І на сьогоднішній день тільки ВККС може дати цій справі поштовх, але цей орган вже 1,5 роки ніяких скарг не розглядає. Щодо оцінки таких дій, то в мене є лише єдине припущення – коли голову цього суду відправити у відставку, то інші служителі Феміди побачать, що смисл боротися є і можна не піддаватися зовнішньому тиску “згори”, а навпаки – скаржитися і кривдника буде покарано. Але поки що суддівський корпус має протилежний сигнал, суть котрого в тому, що незалежно від доказів, ви нічого не зможете змінити. І власне ж ця ВККС вже скоро буде проводити конкурси, кваліфоцінювання і реформувати судову систему.

— Наскільки успішно розглядають наразі “майданівські” справи?

— П’ятнадцятого вересня ВРЮ займеться розглядом справ щодо найодіозніших суддів Майдану – Оксани Царевич та Віктора Кицюка (саме вони ухвалювали рішення щодо автомайданівців). Також будуть відкриті провадження щодо інших представників суддівського корпусу, що приймали незаконні рішення, але які не так широко висвітлювалися в пресі. Очікую, що засідання буде цікавим. Маю надію, що пані Царевич все-таки прийде, оскільки вона перебуває на лікарняному протягом останніх 1,5 місяців.

Але і маю побоювання, що ВРЮ бракуватиме часу детально розглянути справи по всіх 330-ти представниках Феміди. Зараз орган займається розглядом 250 справ. І шістдесят суддів вже почули вердикт. І скажу, що тридцятьох вже планують звільнити. Однак насправді без роботи залишився тільки один суддя. Відзначу, що 3-річний термін коли ще можна притягнути до відповідальності завершиться в грудні-січні 2017 року. Це значить, що коли ВРЮ не розгляне всі справи проти “майданівських” суддів до цього часу, то їх просто закриють і таким чином представникам судкорпусу вдасться уникнути відповідальності.

— Ви хочете сказати, що поступу в цьому напрямку поки що немає?

— Є більше негативу, аніж позитиву. За 4 місяці функціонування ВРЮ звільнила тільки 1-го суддю. Цей орган раніше практикував наступне: скарги тільки на одну ухвалу судді недостатньо, аби його звільнити. По такій схемі від відповідальності втекли Світлана Захарчук, Микола Чаус, Андрій Трубніков. Та ось недавно ВРЮ не взяла до уваги навіть той факт, що суддя Олександр Луценко ухвалив 2 незаконні рішення, а мені, як тому, хто є захисником потерпілих, взагалі відмовили у слуханні. Хоча раніше ВРЮ абсолютно всіх опитувала, в кого є докази порушення суддівської присяги. Знаю, що ВРЮ взагалі намагалася не відкривати провадження по представниках суддівського корпусу. Зокрема, мова йде про Юлію Бевзенко, котра прийняла рішення про запроторення за ґрати активістів Автомайдану два роки тому, у час коли міліція побила 2 десятки осіб. Зараз вже така тенденція – суддів не тільки не звільняють, а й проти них вже не відкривають ніяких проваджень. Ми вже давно звертаємося до ВРЮ, щоб вона розглянула ті події як організований єдиний злочин, втілений сотнями суддів, а не як окремі події, в яких брали участь представники Феміди поодиночно. Усім же ясно, що тодішня влада робила спробу придушити протестний рух – вона і активістів водійських прав позбавляла, кидала їх за ґрати, або забороняла мирні мітинги. Заборони всі накладав суд. Однак чомусь ВРЮ має готовність карати тільки безпосередніх виконавців. А ті, хто стояли “зверху” не несуть жодної відповідальності. ВРЮ нічого не робить в цьому напрямку, а радше навпаки – відводить увагу в інший бік, заявляючи, що судді приймали такі рішення проти учасників Майдану через брак кваліфікації та компетентності. І навіть каже, що для теперішніх суддів впровадять якісь додаткові навчальні курси. Це значить, що ВРЮ не хоче вирішувати головну проблему судової системи – вплив на представників Феміди з боку влади.

— Як ви вважаєте, чому так відбувається?

— Перш за все існує кругова порука серед корпусу суддів. Один суддя-порушник не є головною особою для представників влади, однак тут функціонує принцип “своїх не здамо”. А “здають” тільки найбільш скандальних, на зразок “суддів Майдану”. Інші перебувають в тіні. По-друге, є фактор влади, котра постійно впливала на судову гілку. Вплив влади є більше негативним, ніж корупційним. Тобто від хабара ти можеш і відмовитися, але коли до тебе звернувся голова суду і говорить, як усе треба робити, бо тобі телефонують від президента, то відмовити надзвичайно важко, адже наслідки будуть плачевними.

— Які перспективи діяльності Вищої ради юстиції, на вашу думку, до кінця січня-лютого наступного року?

— На мою думку, найскандальніші справи матимуть показовий резонанс. Це, наприклад, Царевич стосується. Потім вони думатимуть, що українці втихомиряться на цьому. Із трьохста скарг задовольнять десь тільки півсотні. Однак, якщо буде суспільний тиск, то може і щонайменше сто суддів не просто позбудуться посад, а й нестимуть кримінальну відповідальність. Адже вони – виконавці важких злочинів. І я переконаний, що звільнення – це навіть не половина справи.

 

Предыдущая статьяЭкс-президент Израиля Шимон Перес перенес тяжелый инсульт
Следующая статьяВ Британии начали расследования против Russia Today, — The Times