Чиновники НБУ назвали умову, за якої найбiльший банк країни може луснути
Приводом стали двi подiї. Про те, що Нацiональний банк України не вiдкидає нацiоналiзацiю Приватбанку в разi невиконання плану докапiталiзацiї, заявив заступник голови НБУ Дмитро Сологуб. Також пункт 31 оприлюдненого меморандуму з МВФ припускає нацiоналiзацiю системно важливих банкiв, пише газета Експрес.
А оскiльки НБУ їх визначив три (Ощадбанк, Укрексiмбанк i Приватбанк), i два з них — державнi, логiчно, що йдеться про нацiоналiзацiю банку, що належить Iгорю Коломойському.
Згодом таку ж заяву зробила голова НБУ панi Гонтарева. Чи можливий такий сценарiй? Якi вимоги висуває НБУ до Приватбанку?
— Чи справдi Нацбанк дав Приватбанку три роки, щоб докапiталiзуватися? Про якi суми йдеться?
— Йшлося i про 8 млрд. гривень, i про 10 млрд., — розповiдає юрист Ростислав Кравець. — Але найчастiше звучала перша цифра, хоч точного графiка докапiталiзацiї нiхто не бачив. Такi рiзнi оцiнки, напевно, тому, що важко визначити, скiльки iнсайдерських кредитiв на балансi Приватбанку.
На мою думку, те, що регулятор дав можливiсть Приватбанку протягом трьох рокiв привести свою дiяльнiсть до нормативiв НБУ, означає, що панi Гонтарева не хоче брати на себе вiдповiдальнiсть i перекладає на наступних очiльникiв Нацбанку рiшення щодо Приватбанку.
— Протягом наступних двох рокiв Приватбанк має докапiталiзуватися ще щонайменше на 5,5 млрд. гривень. Це йому пiд силу?
В. Медвiдь, директор консалтингової компанiї:
— Теоретично — так. Але проблема в тому, що НБУ заплющує очi на багато типiв банкiвських активiв Приватбанку, якi насправдi є проблемними, i не вимагає їх дофiнансування. Об’єктивно 65% активiв у банках проблемнi. Але до одних НБУ висуває вимоги щодо доформування резервiв на всю суму проблемних активiв, тобто на 65%, а до Приватбанку — всього на 10%.
Якщо пiдходити об’єктивно до проблем Приватбанку, то мова про те, що в нього бiльша частина проблемних активiв, i в банку немає грошей на формування вiдповiдних резервiв. Але оскiльки є полiтична позицiя голови НБУ, то банк тримається на плаву. I формально до нього претензiй нема. Хоча ситуацiя вибухонебезпечна. Бо в будь-який момент голова НБУ може вимагати вiд нього доформування резервiв щодо всiх активiв, якi є проблемними. I тодi Приватбанк вiдразу вилiтає в трубу.
— Про який обсяг проблемних активiв йдеться?
В. Медвiдь:
— Це 20 — 30% сьогоднiшнiх активiв Приватбанку. Нагадаю, що активи Приватбанку становлять 268 млрд. гривень. Тобто мова про десятки мiльярдiв. Забезпеченiсть активiв, за моїми оцiнками, менш як 10%.
— Чому виникли цi проблемнi активи?
В. Медвiдь:
— Бо велику кiлькiсть кредитiв надавали компанiям, якi пов’язанi з власниками банку. Тобто частка iнсайдерських кредитiв банку дуже велика.
Р. Кравець:
— За моїми оцiнками — це 90% (лiмiт НБУ — 20%).
— Якi ще проблеми в цього системного банку?
В. Медвiдь:
— Приватбанк зiзнався, що минулого року порушив умови кредитiв рефiнансування, отриманих вiд НБУ. У лютому-березнi НБУ пiдписав план реструктуризацiї боргу Приватбанку за кредитами рефiнансування. На цей час цю заборгованiсть вiн погашає, але винен НБУ ще близько 17 млрд. гривень рефiнансування.
— Чому в меморандумi з МВФ заговорили про нацiоналiзацiю банкiв?
В. Медвiдь:
— Мiжнароднi iнституцiї вимагають єдиних правил гри. А в нас виходить, що на ринку сотнi банкiв, але до одних застосовують однi вимоги, до iнших — протилежнi. Тому однi банки вмирають, а iншi — процвiтають.
Маємо рецесiю економiки, тому з кожним днем бiльше активiв (не виняток й активи Приватбанку) перетворюються на проблемнi, i банки потребують докапiталiзацiї. Уся суть докапiталiзацiї в тому, щоб банк змiг повернути вклади. Тому цю докапiталiзацiю потрiбно проводити вже, а не через три роки. Нагадаю, що сьогоднi обсяг коштiв клiєнтiв у Приватбанку становить 196,1 млрд. грн.
— Якi прогнози щодо Приватбанку?
В. Медмiдь:
— Це питання полiтичне. Якби приймали суто економiчнi рiшення, як щодо iнших банкiв, то вiн би вже давно не працював.
Р. Кравець:
— Можливо, цей банк буде подрiбнений на меншi. Коли — це лише питання часу. Хоча не можна вiдкидати й нацiоналiзацiї.
Джерело: Експрес Online