Черговий тур конкурсу на посаду голови Державного бюро розслідувань завершився відбором 19 фіналістів з майже сотні бажаючих. Водночас у кулуарах конкурсу та політичних колах реальними фаворитами називають трьох кандидатів: співробітника ГПУ Ольгу Варченко, екс-помічника Порошенка Олексія Горащенкова та головного військового прокурора Анатолія Матіоса, йдеться у репортажі Аліси Тєрєхової для програми “Наші гроші з Денисом Бігусом”, — пише Bihus info.
Водночас перелічені фаворити мали б викликати багато питань у громадськості, представники якої відсутні у конкурсній комісії. Так, Олексій Горащенков дав комісії та журналістам — протилежні відповіді на питання про його адвокатський стаж та майновий стан.
“Потім життя пішло. Я почав займатися адвокатською діяльністю і досить успішним адвокатом був” — так про свій досвід в галузі права розповів Горащенков на комісії.У відповіді журналісту програми про те, чому його адвокатський досвід не відображений у біографії кандидат висунув геть протилежну тезу: “Насправді адвокатською діяльністю безпосередньо я не встиг зайнятися, оскільки отримав вже статус адвоката вже перебуваючи на державній службі”.
В офіційній біографії Горащенкова вказана лише посада помічника адвоката в“Адвокатському бюро “Лотюк та партнери” та юриста в СП “Інтеркас-Київ”.Протилежні відповіді пролунали від кандидата і стосовно його майнового стану. На конкурсній співбесіді Горащенков зазначив, що через малі зарплати держслужбовця та скрутне становище після народження дитини його родині довелось продати квартиру. Водночас у інтерв”ю журналістам держслужба дозволила йому накопичити близько 100 тисяч доларів готівки.
Зазначимо, що компанія Інтеркас-Київ, зазначена у біографії кандидата — вже була фігурантов розслідувань програми “Наші гроші”. Ця фірма, що належала батьку Горазенкова, відібрала у Міністерства оборони тисячі квадратних метрів нерухомості на Печерську. Відібрана військова частина потім відійшла саме фірмі “Лотюк та партнери” – другій компанії з біографії кандидата.
Другий фаворит конкурсу — Ольга Варченко, працівник так званого “департаменту Кононенко-Грановського” у Генеральній прокуратурі України. Розпочала кар”єру з посади старшого помічника прокурора Дарницького району. Усі подальші посади у структурі прокуратури. Чоловік — начальник відділу Департаменту захисту економіки поліції. Державна зарплата дозволила придбати BMW X5 (2007 р.) за пільговою ціною в 11 тисяч доларів. Другий автомобіль — TOYOTA CAMRY. У власності прокурора квартира та земля у Києві. І недобудований будинок у 220 кв. метрів. Саме з департаменту розслідування особливо важливих економічних злочинів, у якому працює Варченко, розпочався конфлікт між ГПУ та НАБУ.
Третій претендент — військовий прокурор Анатолій Матіос — втік від питань журналістів програми «Наші гроші» про 34 мільйони дивідендів, отриманих ним з сумнівних компаній.
Продовження конкурсного відбору продовжиться у січні 2017 року. Головного слідчого країни призначає президент за поданням прем’єр-міністра відповідно до подання конкурсної комісії. Членів комісії — по три представники Президента, Кабміну та Верховної Ради. Представники громадськості у комісії відсутні.
Державне бюро розслідувань — нова слідча структура, яка частково перебирає повноваження ГПУ та СБУ. Употочній версії закону слідчі ДБР мають розслідувати усі злочини держслужбовців першої – третьої категорії, окрім корупційних. Злочини вчинені посадовими особами НАБУ та НАЗК, включно з корупційними та військові злочини, окрім розголошення державної таємниці військового характеру.