Політичною сенсацією стало об’єднання партії “ВОЛЯ”, якою керує нардеп Юрій Дерев’янко, з партією “Рух нових сил”, якою опікується колишній президент Грузії Міхеіл Саакашвілі. Для чого об’єднались партії? Чи підтримають їх Садовий і Гриценко? Чи призведе це до передчасних виборів? І як Банкова і БПП починає предвиборну роботу, впливаючи на цей процес.
Вели перемовини…
Три місяці тому по Фейсбуку гуляли фотографії, як Саакашвілі пив каву разом з очільником “Самопомочі” Андрієм Садовим і керуючим “Демократичного альянсу” Василем Гацько. Всі тоді заговорили про об’єднання кількох партії. Сам Саакашвілі навіть зробив пост у себе на сторінці, що почав серію зустрічей з головними політичними фігурами нашої країни. Говорили про дострокові вибори до ВР, що потрібно покласти край барижному дерибану землі.
Гацько прокоментував чаювання так: «Якщо читати пост Саакашвілі, то там йдеться про те, що Саакашвілі проводить зустрічі, шукаючи партнерів по достроковим виборам. Тому, якби така домовленість була досягнута, то очевидно, що про неї було б заявлено спільно”.
Але поки політологи висказували свої думки з цього приводу, Саакашвілі знову зустрівся з Садовим і Гацько. До цієї зустрічі долучився Анатолій Гриценко, очільник “Громадянської позиції”. Чаювали. Обговорювали план об’єднання.
https://www.facebook.com/SaakashviliMikheil/photos/a.267904939906561.69545.260603653970023/1474790315884678/?type=3
Після цього політолог Тарас Березовець пророкував, що не бачить сенсу в об’єднанні Саакашвілі і Садового. Мовляв, політики мають однаковий електорат.
Анатолій Гриценко в свою чергу, під час відвідуваня Вінниці, сказав, що кілька партій мають схожі цінності. І щоб уберегти нашу країну від хаосу і розвалу, ці партії можуть об’єднатись в одну команду.
А вже в кінці березня Саакашвілі провів збори з партійцями Юрія Дерев’янко (ВОЛЯ).
https://www.facebook.com/SaakashviliMikheil/posts/1489925474371162
Ще через місяць відбулось об’єднання партій. Але про це згодом.
А що ж Садовий і Гриценко?
Анатолій Гриценко в ефірі одного з каналів підтвердив, що питання “спільної ідеї” нікуди не ділось. Як каже політик, потрібно все прорахувати, тому що вибори будуть важкими, що об’єднатись потрібно в кулак, а не йти з розчепіреними пальцями. Політик має наметі брати владу, формувати уряд і змінювати країну, а не зайти в Раду з 15 депутатами.
“Наразі ідуть переговори і з Саакашвілі, і з Садовим, і з “Європейською партією”, і з “Народним контролем”, і з партією “ВОЛЯ”, і з “Демальянсом” і з нами об’єднання, — мовив Анатолій Гриценко на початку квітня. — Я оптиміст. І вірю, що об’єднання відбудеться. Я сказав своїм колегам, і вони це поділяють. Якщо ми це не зробимо — то ми самі “кончені”. Тоді наша турбота про країну — то все “бла-бла-бла”.
https://www.youtube.com/watch?v=z21GV8OReLc
А що з “Самопоміччю? Тут все складніше. Мера Львова взяли на гачок за допомогою сміттєвої блокади. З міста в область не дозволяли вивозити сміття. Так відбувалось до того моменту, поки у Львів не завітав Володимир Гройсман. Після цього блокада була тимчасово знята. Але після зустрічей з опозиційно налаштованими лідерами інших партій знову відновилась. Політологи впевнені — це такий собі шантаж з боку Києва.
“Йдеш в опозицію — місто буде в смітті”. І після зняття сміттєвої блокади у квітні такий важливий для Саакашвілі союзник Садовий “притримав коней”. Цим, ймовірно, роздражнив грузина. Додав емоцій і лідер фракції “Самопомочі” Олег Березюк, який вихваляв уряд Гройсмана. За його словами, цей уряд кращий за той, який був при Яценюку. Це обурило Саакашвілі. Він назвав це “реверансом туди-сюди”, і сказав, що грати в наперстки з українським народом не вийде.
Політолог Анатолій Октисюк в свою чергу впевнений, що Андрій Садовий має добре терпіння і витримує паузу. І як результат цієї паузи може бути повернення “Самопоміччі” до провладної коаліції. Тобто Садовий зі своєю партією може стати не союзником Саакашвілі, а запеклим ворогом.
А що Тимошенко і її “Батьківщина”?
Як показують соціологічні дослідження Центру Разумкова, наразі довіру в країні у людей викликають військові — у них 70%. У уряду довіра коливається на позначці в 13%, у парламенту — 10%.
І цим неабияк користується Юлія Тимошенко. На кожних виступах вона говорить про те, що потрібно провести позачергові вибори до парламенту, що нинішня влада вже відіграла своє. При цьому глумиться з прем’єр-міністра Володимира Гройсмана, називаючи його “голосною пупиришкою”. Каже, що антинародна політика влади стала причиною такого маленького рівня довіри. Як показує соціологія, Тимошенко має дуже високий рейтинг. Якщо б завтра були президентські вибори, вона змогла б і виграти їх.
Як кажуть, “вона працює”. Тимошенко знайшла для себе тему, з якою іде у маси. Вона виступає проти купівлі-продажу землі і за проведення всеукраїнського референдуму з цього приводу. І поки в Україні повним ходом іде робота щодо цього питання, Тимошенко вже два рази літала у Вашингтон. Порошенко не літав, а “вона” літала. І як каже політолог Руслан Бортнік, вона хоче заручитись підтримкою Дональда Трампа, вкладуючи в його вуха свою позицію і ідею дострокових виборів в Україні.
Але, піднявшись, рейтинг Тимошенко падає. Провладні партії котяться вниз з нищівною швидкістю. Здебільшого саме на Західній Україні.
І це “на руку” іншим партіям – таким, як “ВОЛЯ”, Рух нових сил, “Самопоміч”. Біло-червоні не будуть грати в одну гру з Саакашвілі і Дерев’янко. Скоріше за все, “Батьківщина” піде на вибори самостійно. Або заручиться підтримкою таких партій, як “Укроп” і “Свобода”.
БПП втрачає позиції, Банкова стурбована
На сьогоднішній день в БПП криза, а влада і справді почуває себе слабкою. З парламентської коаліції щомісяця виходять по кілька депутатів. “Блок Петра Порошенка” і “Народний фронт” нараховують лише 221 депутата (хоча більшість має складатися з 226). І як впевнений політичний експерт Михайло Павлів, влада втрачає підтримку, а спроби розширити коаліцію будуть невдалими і занадто дорогими. І як раз в коаліцію зможе влитись або “Радикальная партія”, або “Самопоміч”. Від Батьківщини (це зрозуміло) і Опозиційного блоку (який по-іншому привязаний до чинної влади, тому що на гачку у кишенькових правоохоронців) такого очікувати не варто.
Банкова стурбована. Порошенко втрачає свої позиції, можуть відбутись дострокові вибори, і взагалі Майдан-3 ще ніхто не відміняв.
І як стверджують експерти, Банкова вже запустила підготовку до виборів, щоб підняти рейтинг як Порошенка, так і БПП.
“Стратегія Порошенка справді потребує оновлення. Будувати все на запровадженні для України безвізового режиму з ЄС – уже замало для успіху Президента. Потрібна нова мета”, — каже політичний експерт Віталій Кулик.
Порошенко створює аналітичні групи, які будуть розробляти стратегію на наступні вибори. Одну з груп очолить колишній голова фракції БПП Ігор Гринів. І як каже політичний експерт Ярослав Макітра, Гринів знається на політичних технологіях. Саме він очолював штаб Петра Порошенка на президентстких виборах у 2014 році.
Якщо “ВОЛЯ” і Рух Саакашвілі не продажні, то це й є опозиція
Отже, “ВОЛЯ” і Рух нових сил об’єдналися. Саакашвілі знає толк в проведені реформ у Грузії. У Банкової великі проблеми, тому що БПП і Порошенко втратили рейтинг. Українці не довіряють владі і прагнуть змін. Це все грає на руку справжній опозиції. Але якщо до них не долучаться ще хоча б декілька партій — нічого не вийде. Давайте переглянемо, який у них план, якщо Міхеіл Саакашвілі насправді не є технічним гравцем свого кума Порошенка і не має на меті відтягнути протестний електорат на себе, щоб потім самому служити «цинічним баригам».
Народний депутат від партії «ВОЛЯ» Юрій Дерев’янко впевнений, що нові люди з партій Рух нових сил і «ВОЛЯ» таки мають здатність змінити Україну.
— Ми створимо ту альтернативу, яка може замінити діючу владу і витягнути Україну до перемоги. Ми зможемо зробити справжні реформи, показати результат, — впевнений Юрій Дерев’янко.
В свою чергу лідер Руху нових сил Міхеіл Саакашвілі каже, що українців вже 25 років “розводять” з будівлі Верховної Ради. Він впевнений, що якщо в парламент прийде адекватна більшість — можна буде за перший тиждень зняти недоторканість з народних депутатів і “пересадити” усіх, кого тільки можна.
До речі, в новому об’єднанні не зможуть працювати колишні “регіонали” і люди з Опозиційного блоку. Також вхід заборонено людям, які працювали помічниками цих людей. Прописано у відповідному документі «стоп» і для чиновників, які не зможуть довести походження своїх статків.
Якщо це об’єднання дійсно не є продажним, маємо шанс, що в Україні на наступних виборах більшість отримає справжня опозиція.
Сергій Рахманін