Дивна конфіскація «грошей Януковича». Адвокат президента-втікача переконує, що кошти не його клієнта
“Йес! Ми це зробили. За матеріалами розслідування прокуратури сил АТО набуло чинності рішення суду про конфіскацію до держбюджету України близько 1,5 мільярда доларів так званого «общака» Януковича і К”, — похвалився наприкінці минулого тижня генпрокурор Юрій Луценко, — пише Експрес.
За словами очільника ГПУ, рішення про конфіскацію коштів екс-президента Януковича та його оточення місяць тому ухвалив Краматорський міський суд Донецької області. Після того, як минув місячний термін на апеляцію, вирок набув чинності. Луценко підкреслив, що йдеться про кошти не фізичної особи Віктора Януковича, а «злочинної організації, до якої входить низка осіб, серед яких Янукович, Арбузов, Клименко, Курченко та інші».
За словами генпрокурора, конфісковані 1,5 мільярда “зелених” (а нині це 40 мільярдів гривень) були «отримані злочинним шляхом і вкладені у державні цінні папери». Учасники спеціальної схеми отримували за облігаціями до 8% річних. Для накопичення награбованих грошей використовували не один рахунок, а близько… ста. Тому фізичне повернення їх на єдиний казначейський рахунок потребувало певного часу, принаймні, декількох годин. На запитання, чому саме Краматорський суд розглядав справу, Луценко відповів: “Тому що справа була порушена прокурором сил АТО. А сили АТО перебувають у Краматорську».
Ця новина, здавалося би, втішна, породила низку інших запитань. На якій підставі конфісковано гроші Януковича та його соратників, якщо жодному з них не висунуто обвинувачення і не визнано винним? Про яке рішення Краматорського міського суду йдеться? Чи має прокуратура докази причетності Януковича до незаконних схем?
Відповіді на ці запитання шукаємо разом зі секретарем комітету Верховної Ради з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності Антоном Геращенком, народним депутатом Сергієм Лещенком та адвокатом президента-втікача Віталієм Сердюком.
— Отже, на якій підставі відбулося повернення 1,5 мільярда доларів оточення Януковича?
А. Геращенко: — Генпрокуратура веде справу за статтею 255 (створення злочинної організації), в якій підозрюють екс-президента Януковича, бізнесмена Курченка, екс-міністра доходів і зборів Клименка, екс-голову Нацбанку Арбузова та інших впливових фігур домайданного часу. У рамках цієї справи розслідують низку епізодів. Для прикладу, розкрадання грошей в “Укртелекомі”. За цим епізодом до суду вже скеровано клопотання про заочний порядок засудження Арбузова. Що ж до Клименка, то суд уже дав дозвіл на заочне засудження. Такого ж рішення Генпрокуратура очікує щодо Курченка та інших підозрюваних.
Один з епізодів цієї справи, який вже розслідуваний, — розкрадання держбюджету через цінні папери. Учасники спеціальної схеми купували державні облігації за кошти, отримані злочинним шляхом, й отримували серйозні відсотки у валюті. Один із підозрюваних — особа на ім’я Аркадій Кашкін — дав свідчення про керівництво злочинної організації, про методи розкрадання, вказав на конкретні фірми, їхні рахунки й операції по світу і подальше використання грошей в Україні. Ці кошти були арештовані на рахунках “Ощадбанку”, “Приватбанку”, “Ексімбанку” ще в березні 2014-го, відразу після Майдану. Тепер суд ухвалив рішення про їх конфіскацію.
В. Сердюк: — Як на мене, генпрокурор і його команда трохи заплутались,хвалячись результатами роботи. Спершу заявляють, що начебто конфіскували 1,5 мільярда доларів Віктора Януковича на рахунках в “Ощадбанку”. Це неправда. У Віктора Януковича є два рахунки в “Ощадбанку” — на одному близько 29 мільйонів гривень, на другому — близько 2,3 мільйона гривень. Це особисті кошти, які не є предметом конфіскації. До речі, ми подали до Печерського суду позов проти голови правління “Ощадбанку” Андрія Пишного, який поширив неправдиву інформацію про те, що на рахунках цього банку зберігається понад 1,15 мільярда доларів Віктора Януковича. За нашим позовом суд уже відкрив провадження.
Тепер кажуть, що це гроші не особисто Віктора Януковича, а спільні Януковича і пов’язаних із ним осіб. Хоча Кашкін, який фігурує у справі, не має жодного стосунку до Януковича.
— А ким є цей громадянин, що дав державі інформацію про таємні рахунки, які нібито належать Януковичу і його оточенню?
А. Геращенко: — Попри те, що Кашкін мав понад 1 мільярд доларів на своїх рахунках, ви не знайдете його у списку “Форбс” чи в інших рейтингах мільярдерів. Кашкін був номінальним власником однієї з фірм Курченка. За три роки президентства Януковича він із нічого отримав мільярд доларів. Янукович — це особа, яка, керуючи державою Україна, створила умови для того, щоб усякі кашкіни накопичували на своїх рахунках мільярди доларів, здобуті незаконним шляхом.
С. Лещенко: — Наскільки я знаю, Кашкін два роки тому фігурував в іншій справі — про розкрадання компанією Курченка “Газ-Україна-2020” (Кашкін на той час був фіктивним керівником компанії) коштів “Нафтогазу”. Тоді суд вирішив, що Кашкін не отримував прибутку від діяльності згаданої компанії і покарав його лише штрафом у розмірі 51 тисяча гривень. Тепер же Краматорський суд визнав Кашкіна «членом злочинної організації Януковича-Курченка». Це все виглядає трохи підозріло.
Вписали у злочинну організацію Кашкіна — і конфіскували гроші. З таким же успіхом можна винести вирок водієві Януковича за порушення правил дорожнього руху і забрати Межигір’я.
В. Сердюк: — У мене виникає просте запитання: а до чого тут Янукович? Чому говорять про конфіскацію коштів мого клієнта і при цьому не надають ніяких доказів? Урешті-решт, мене вражають рекордні строки досудового розслідування і судового слідства проти Аркадія Кашкіна. За всю свою адвокатську практику такого не пригадую: справу відкрито 15 березня цього року, а вирок оголошено вже 28 березня.
Дивує і те, що розслідування вела прокуратура сил АТО, якій справи про конфіскацію незаконно набутих грошей не підслідні. Правду кажучи, це наводить на думку про імітацію розслідування. Нічого спільного із законом і правом ця справа не має. Представники прокуратури зумисне йдуть на порушення, щоб виконати взяті на себе політичні зобов’язання.