Лідерка “Батьківщини” заявила, що місце Порошенка — у в’язниці “Він брудний, корумпований та авторитарний негідник”. Це слова Юлії Тимошенко про Президента країни Петра Порошенка. Так вона висловилася перед журналістами в офісі партії в Києві після останніх виборів у низці місцевих громад, — пише Експрес.
Тимошенко запевнила, що “Батьківщина” випередила партію Порошенка, набравши 24% проти 15%. Але, на її переконання, навіть ті 15% президентська політсила здобула лише тому, що використовувала хабарі для просування. “Ці вибори були дуже брудними, результати — сфальшовані. Місце Порошенка у тюрмі, а не на чолі європейської держави! Я не пригадую такої корупції навіть за Януковича. Новий режим безжальний для України”, — підсумувала Юлія Володимирівна.
Як розуміти таку риторику Тимошенко?
Чи можна вважати цю заяву початком її нового політичного протистояння з Порошенком? Про це — у розмові з політологами Андрієм Золотарьовим та Михайлом Басарабом.
— Останнім часом Тимошенко дедалі гостріше критикує Порошенка. Чи наважиться вона піти, як то кажуть, ва-банк? А. Золотарьов: — Так, рано чи пізно це станеться. Бо мета Юлії Володимирівни — не третє прем’єрство, а президентська посада. 2019 рік — це для неї останній шанс. До президентської кампанії Тимошенко вже готується.
Зрозуміло, що будь-який політик, який іде на вибори, намагається вказати на ворога, на політичного супротивника. Такою мішенню для Юлії Володимирівни став Порошенко.
М. Басараб: — Президентські амбіції Юлії Тимошенко — не новина. Саме тому за головного опонента вона обирає собі не будь-кого іншого, а Порошенка. Юлія Володимирівна претендує на лідерські позиції у президентській кампанії. Зрештою, для таких її прагнень є певні підстави. Адже рівень електоральної підтримки Тимошенко у президентських рейтингах один з найвищих. Висловлюючи гострі, критичні заяви на адресу Порошенка, лідерка “Батьківщини” намагається підтримувати свого виборця в тонусі, позиціонуватисебе як найсоліднішу альтернативу чинному Президентові. — У чому проявлятиметься наступ Тимошенко на Порошенка? Чи обмежуватиметься він лише емоційною риторикою?
А. Золотарьов: — Наразі у Юлії Володимирівни обмежені можливості. Бо після того, як з “Батьківщини” пішов Олександр Турчинов, Тимошенко не знайшла людини, яка б його замінила, яка б стала головним функціонером та організатором, що доводить до ладу політичну машину партії. Організаційно справи у них кепські. Партія “Батьківщина” не відповідає тим амбіціям, які має її лідер. Юлія Володимирівна це дуже добре розуміє. Тому наразі обмежується персональною демонстрацією опозиційності до Президента. Зробитищось масштабне у неї наразі немає ресурсів — ні фінансових, ні людських. Але не факт, що вони не з’являться. Для Тимошенко нині найважливіше — знайти під себе політичний консенсус і серед еліт, і в суспільстві. Це завдання для неї поки що не вирішено.
М. Басараб: — Лідерці “Батьківщини” нині бракує колишнього авторитету і політичної ваги серед українських виборців, завдяки яким вона могла виводити людей на вулиці. Тому, попри анонсовані нею на минулу осінь і цю весну масові протести проти дій нинішньої влади, на практиці ми нічого такого не побачили. Вона не змогла запалити й організувати людей на це. Соціальну базу Тимошенко формують ті прошарки українського суспільства, які аж ніяк не єдрайверами революційних протестів чи суспільних збурень. А без масштабних вуличних виступів годі сподіватися дострокових виборів чи іншого варіанта зміщення чинної влади. — На яку реакцію головного політичного конкурента може наразитися Тимошенко, якщо не знижуватиме тональність своїх критичних заяв?
А. Золотарьов: — Як влада діє зазвичай щодо опозиції? Створює інформаційну блокаду, перекриває фінансування, чинить постійний тиск на функціонерів опозиції й так звужує можливості розхитувати суспільство на протести. Усі ці можливості нині в Порошенка є. Бо падіння власного рейтингу він компенсував концентрацією владних, адміністративних і силових ресурсів. А можливості породжують спокусу ними скористатися. Втім, як на мене, Юлію Тимошенко ніщо не зупинить. Протиборство для неї — рідна стихія, як для риби вода. Чи витримає “Батьківщина” тиск протягом наступних двох років — це вже інше питання. У мене такої впевненості немає. — Тимошенко вже заявляє про політичне переслідування. Мовляв, проти партійців розпочато кримінальні провадження, у їхніх офісах відбулися “грубі, цинічні, незаконні обшуки”. Справді є ознаки переслідування?
М. Басараб: — Будь-які справи проти однопартійців, навіть якщо йдеться справді про хабарництво якогось депутата від “Батьківщини”, Тимошенко трактуватиме як політичне переслідування. Їй вигідно так поводитися, щоб апелювати до співчуття виборців і мобілізувати своїх прихильників. Вона мусить будувати для себе образ страждальниці та повертатися до, мабуть, найкомфортнішої для неї ролі в українській політиці — людини, якій всі встромляють палиці в колеса, яку переслідують, кидають за грати.