Останнім часом процедура розпізнавання reCAPTCHA ускладнювала роботу з реєстром судових рішень і не давала журналістам повноцінного доступу до нього. В окремих випадках система просто “не пускала” журналістів по декілька годин, хоча за задумом, має захищати лише від ботів, — пишет Bihus.
Водночас, законом України «Про доступ до судових рішень» передбачено, що судові рішення, внесені до реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу. А в Положенні Кабміну, що регулює роботу реєстру, зазначено, що перегляд і завантаження файлів має відбуватись без додаткових обмежень.
Варто зазначити, що у світі система reCAPTCHA ефективно використовується для захисту від ботів, однак в ситуації з українським реєстром, вона стала реальною перешкодою для роботи з відкритими джерелами інформації.
Нагадаємо, раніше юристи проекту “Тисни!” звернулись до Державної судової адміністрації України з обгрунтуванням неправомірності використання reCAPTCHA у реєстрі судових рішень, та з вимогою забезпечити повноцінне функціонування реєстру відповідно до закону.
Юридична довідка
Ведення Єдиного державного реєстру судових рішень регулюються Законом України «Про доступ до судових рішень».
Судові рішення, внесені до реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України і входять до набору відкритих даних.
Вимоги до формату і структури відкритих даних визначені Положенням про набори даних, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 835. Відповідно до якого оприлюднення набору даних передбачає можливість їх перегляду і завантаження без проведення додаткової авторизації, проходження автоматизованого тесту для розрізнення користувачів чи інших обмежень.
Юридичний проект “Тисни!” (Push) — юридична ініціатива ГО «ТОМ 14», спрямована на підтримку роботи журналістів після виходу розслідувань, моніторинг карних справ, відкритих «за мотивами» викриттів, а також підвищення юридичної обізнаності активістів в регіонах.
Головне завдання «Тисни!» — щоб розслідування не залишались лише текстом на папері і мали своє логічне завершення — у формі звільнень посадовців, збереження ресурсів і зупинень мільйонних розпилів бюджетних коштів.