Мобільний телефон стає продовженням нашої особистості і нашого інтелекту. У вас зламався смартфон — і ви відчуваєте себе обмеженим, як без рук. Це не залежність від гаджетів, це еволюція. Але вона створює і нові проблеми. Жоден тоталітарний режим ніколи й не мріяв отримати такий обсяг інформації про кожного свого громадянина, який дає мобільний телефон — навіть коли його не прослуховують. Не дивно, що аналіз даних із телефону стає все більш важливою навичкою при розкритті злочинів, — пишуть Тексти.
Ми визначили, наскільки масштабно досліджують дані з телефонів, і як часто це відбувається
У цьому дослідженні ми зосередимося лише на даних з мобільних телефонів, які використовують слідчі. Про прослуховування тут не йдеться.
Усе із санкції суду
Щоб отримати дані з вашого телефону, які зберігаються на обладнанні мобільного оператора, правоохоронці мають піти по дозвіл до суду. Єдиний державний реєстр судових рішень — це база, в яку вносять тексти усіх судових рішень в Україні, починаючи з 2010 року. Зараз у базі більше 65 мільйонів документів.
Ми вводили у поле пошуку різні ключові слова. Шукаючи за словами типу “GSM”, “GPRS”, “IMEI”, ми звернули увагу на те, що часто трапляються рішення, у яких слідчі для розслідування злочину просять доступ до даних від мобільних операторів. Особливістю таких рішень є те, що у них зазначається повний перелік ідентифікаторів базових станцій. LAC і CID (код території та код станції) — це двобайтні числа, які вкупі із кодом країни та кодом оператора точно ідентифікують базову станцію.