Фото - Експрес Онлайн

Тиждень тому в українському сегменті соцмережі Фейсбук стартував флешмоб під назвою “Я не даю”, суть якого полягає у публічному поширенні історій про те, чому ми не повинні давати хабарів і як цього досягти. Чи допоможе такий креативний підхід побороти корупцію і чого від нього очікувати, журналісту видання Persona.Top розповів Олександр Калітенко, один із розробників акції «Я не даю», старший аналітик Transparency International Ukraine.

Разом нас багато: корупцію вивели в Фейсбук

Головна ціль кампанії — зібрати позитивні історії відмови від корупції. «Кожен українець хоч раз за життя стикається з проявом корупції. У нього є вибір – грати за чужими правилами чи за своїми. Ми вирішили зібрати позитивні історії людей, які не грають за правилами корупції та відмовляють їй. Таке об’єднання людей та їх історій дуже важливе, адже коли ти борешся один – тобі здається, що ти сам проти всього світу. Ми ж хочемо показати, що ти не один, таких людей багато, і разом ми сила», — розповідає про ідею флешмобу Олександр Калітенко.

Кожен 4-ий українець за останній рік давав хабаря

За його словами, чверть українців, за даними фонду «Демократичні ініціативи», давали хабарі.  Це дивно, оскільки результати цього ж дослідження свідчать, що майже половина жителів країни вважає хабар неприпустимим, ще сорок чотири відсотки — ставлять до нього негативно. І тільки 9 відсотків вважають хабарі засобом для вирішення питань.

«Населення корупцію засуджує, але потурає їй, соромлячись цього. Саме ці складні стосунки кожного з корупційною проблемою ми вирішили підняти нашою комунікаційною кампанією «Я не даю». Наша мета полягає в тому, аби люди відчули власну відповідальність за потурання корупційним діям (44% її виправдовують, коли мова заходить про особисту вигоду, 33% вважає, що без неї вони не реалізують свої законні права, 40% — що корупція пришвидшить отримання послуги, наприклад). Тому ми українцям поставили запитання — чому вони дають хабарі і що при цьому відчувають», — каже експерт.

Аби змінити ставлення до корупції, треба 15 років

За перші три дні у соціальних мережах, за словами Олександра Калітенка, з’явилось вже понад 100 історій зустрічі з корупцією та відмову від хабарів в освіті, медицині, при отриманні адміністративних послуг (наприклад, отриманні водійських прав) тощо, від пересічних українців та відомих особистостей: «Примітно, що трапляється і багато історій людей, які і не стикались з хабарництвом. Психологи кажуть, що на зміну менталітету і виховання нульової толерантності до корупції потрібно 15 років. Це наша четверта щорічна інформаційна кампанія, що проводиться з метою привернути увагу українців до проблеми корупції та спонукати переоцінити власну участь в ній. Бо більшою проблемою іноді є навіть не ситуація, а втрата волі та віри у значимість своїх дій — там, де раніше була історія про безпорадність — можна знайти історію про цінність та важливість своїх дій, можливість впливати на ситуацію».

Уже є перші перемоги

Нині так багато і так часто говорять про корупцію, що складається враження, ніби її стало в рази більше. За словами Олександра, у порівнянні з часами колишнього режиму відбулися відчутні антикорупційні перетворення – з’явилися нові антикорупційні органи, нове законодавство, відкриті реєстри, е-декларування, Prozorro тощо. Саме через те, що тема корупції сьогодні постійно звучить, через те, що увага населення прикута до зрад — виникає суб’єктивне враження її шаленого росту і роздратування звичайних людей як реакція людини на відчуття своєї безпомічності, на ситуацію, коли їй здається, ніби в неї немає можливості ні на що вплинути.

Поки що людей, котрі не вірять в ефективну боротьбу із корупцією в Україні, як стверджує старший аналітик Transparency International Ukraine Олександр Калітенко, багато:

«Третина українців вважає, що корупцію нереально подолати, ще приблизно стільки ж вважають її частиною менталітету та традицій. Відзначу, що при таких думках люди легше будуть піддаватись корупційним діям».

Секрети антикорупційної боротьби

За словами експерта, боротися з проявами корупції необхідно системно, регулярно та на всіх рівнях.

«Без створення за участі міжнародних партнерів незалежного антикорупційного суду та доведення до кінця розпочатих справ проти високопосадовців боротьба з корупцією може обмежитись тільки косметичними змінами, де корупція і досі матиме вирішальний вплив на управлінські рішення влади. Україні слід розірвати коло безкарності, найкращої умови для консервації великої політичної корупції, для успішної боротьби з нею», — відзначив Олександр.

Автор: Ірися Герцун

Предыдущая статья«Схема Курченко»: ГПУ заявила о конфискации нефтепродуктов на более 800 млн грн
Следующая статьяЯк закрити усі інтернати в Україні. Пояснюємо на прикладі Молдови