У Вінницькому ресторані «Тифліс» пройшла презентація та дегустація трюфелів – одного із найдорожчих делікатесів світу. Про те, як навчитися вирощувати суперприбуткові гриби, перспективи цього бізнесу в Україні та які трюфелі на смак, з’ясовувала журналіст видання Persona.Top.
Благородні гриби на Вінниччині вирощує засновник ферми “Sunberry Ukraine” Олександр Джига. Він – перший підприємець, що започаткував трюфельний бізнес в Україні і прагне навчити цьому інших.
– Сьогодні ми маємо можливість скуштувати Бургундський трюфель, плантації дерев під які заклав видатний полководець Олександр Суворов ще 222 роки тому, – говорить Олександр Джига.
З одного гектара можна отримати понад 17 000 євро
Вартість одного кілограма грибів варіюється від 50 до 6 000 доларів в залежності від виду. Найдорожчим є П’ємонтський (італійський) білий трюфель, за який доведеться викласти від 2 000 до 6 000 євро за один кілограм. З одного гектара на грибах можна отримати прибуток понад 17 000 євро. Український клімат та землі настільки сприятливі, що тут можна культивувати майже всі види французьких делікатесів.
Трюфелі вирощували на Вінниччині ще за царя
Агроексперт розповів, що трюфелями в його родині займалися давно.
– Мій батько був сином лісника і ми часто в дитинстві шукали ці гриби. Щоправда, називалися вони в нас «волове серце», – ділиться спогадами аграрій.
Він вирощує дорогий делікатес на 1,5 гектарах. Це дубові плантації, які засадили деревами ще за часів Суворова.
– Трюфелі вирощували на Вінниччині поміщики за часів правління Петра І. На той час їх масово експортували до Франції, а Україна займала одну з лідируючих позицій по їх збору, – каже фермер.
Мета – популяризувати трюфелі
За словами Олександра, його місія полягає в тому, аби популяризувати трюфелі в Україні.
– Вважаю, що сьогодні ми вже зробили перші кроки, аби люди почали цікавитися цим делікатесом і переглянули старі плантації на Вінниччині. Адже хтозна – можливо, саме вони «заражені» цим грибом, а таких земель у Вінницькій області дуже багато. Тому хто цікавиться і хоче розвивати цей агронапрямок, може звертатися до мене і я розповім, як шукати трюфельні плантації, – розповідає аграрій.
На Вінниччині трюфелем «заражають» все більше плантацій
Цьогоріч, за словами Олександра, врожай був невеликим – буквально по кілька кілограмів грибів кожного виду. Найбільш поширеними на Вінниччині є білий та карпатський трюфелі.
– Наразі ми «заражаємо» грибами більші площі плантацій. Тому плануємо, що наступні врожаї будуть більші, – каже аграрій.
Фермер співпрацює із Трюфельною асоціацією Італії, а також веде переговори з іспанцями.
– Окрім цього, маємо запрошення до вступу в Австралійську асоціацію, яка є рекордсменом з вирощування трюфелів, оскільки з одного гектара їм вдається зібрати 250 кілограмів грибів, – розповів Олександр Джига.
Планує відродити рідкісний червонокнижний трюфель
На презентації аграрій також показав рідкісний трюфель, що занесений до Червоної книги України – Чорний літній трюфель (лат. – tuber aestivum).
– Ми прагнемо його відродити та поширити, щоб цей гриб перестав бути «червонокнижним», – розповідає фермер.
Дієтичний і суперкорисний продукт
На презентації дієтолог Анна Касянчук розповіла про корисні та цілющі властивості трюфелів:
– Гриби містять такі вітаміни, як В1, В2, РР та С. Вони мають нульову калорійність, оскільки на 90 відсотків складаються з води. Наприклад, білий трюфель має калорійність 31 кілокалорій, а чорний – трохи більше 50.
За словами дієтолога, ці гриби є надзвичайно корисними для вагітних, а також людей, що страждають на цукровий діабет та онкохворих, оскільки вони прекрасно засвоюються людським організмом. Відзначимо, що трюфель вживається виключно в сирому вигляді.
«Інтимні» секрети грибів
Корисний делікатес і для чоловічого здоров’я.
– Існує навіть так звана перевірка за допомогою трюфелів: якщо ви не відчуваєте смак грибів і він не розкривається, то маєте проблеми інтимного характеру. Якщо ж смак відчули на повну, то зі здоров’ям в цій сфері у вас все добре, – зазначає дієтолог.
Трюфель має унікальний букет ароматів: від запаху дуба та горіха до ароматів лісових грибів та припав. Саме тому він високо цінується рестораторами зі всього світу. А через високий вміст вітамінів та мінералів (кремній, йод, селен, германій – всього 38 корисних сполук) його вживали в якості потужного афродизіаку Цезар, Клеопатра, Олександр Македонський, Петро І та Чингісхан.
Як виглядає «трюфельне полювання»
У часи царської Росії для пошуку трюфелів використовували спеціально навчених ведмедів, яким виривали зуби. Згодом – дресированих собак.
Сьогодні ж на промислових плантаціях трюфель збирають з GPS-трекером, на якому зазначають місце знахідки – таким чином складається електронна карта зростання плантації і відслідковуються тенденції врожайності. Практика використання спеціально навчених собак для збору грибів використовується і в наш час.
Під час презентації Фермер особисто натер три види трюфелів, змішавши їх із соусом «Бешамель».
Гостей частували тістечками із кремом та трюфелями і пропонували спробувати міцну настоянку на грибах.
Відтепер не потрібно їхати за делікатесом у Францію чи Італію. Ми маємо свої власні трюфелі, дуже пишаємось цим, і всі мають про це знати! – ресторатор Ярослав Мрочко розповів, наскільки для нього було важливо організувати цей захід.
– Я маю велике бажання, щоб Вінниця стала столицею трюфелів в Україні…» – написав він на своїй сторінці в соціальній мережі.
І додав, що в меню ресторану «Тифліс» страви із трюфелем з’являться вже на початку слідуючого року.
Автор: Ірися Герцун, Persona.Top