З 1 квітня має бути переглянута ціна на газ для населення. І хоча прем’єр запевняє, що здорожчання газу не відбудеться, враховуючи, що в останні роки тарифи на комунальні платежі лише зростали, подібні заяви викликають скепсис. Офіційного, задокументованого, мораторію немає, а слова чиновників часто виявляються не більше ніж політичною грою.
Тому «Публічний аудит» дізнався, які зміни передбачили в Уряді – для цього Міністерство енергетики та вугільної промисловості оприлюднило на власному сайті для обговорення проект відповідної Постанови КМУ – «Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу».
Тобто, цю публікацію можна вважати публічним обговоренням проекту кабмінівської Постанови і Положення, яке вона має затвердити.
Позитивні зміни
Із формули розрахунку ціни на газ мають прибирати:
- вартість транспортування природного газу від німецького газового хабу (NCG) до віртуальної торгової точки на території Словаччини;
- вартість транспортування природного газу від віртуальної торгової точки на території Словаччини до західного кордону України.
Раніше кожен український споживач сплачував вказані витрати – незалежно від того, який газ споживав – український чи імпортний. «Публічний аудит» неодноразово заявляв, що наше населення вже третій рік є газовонезалежним – його поживання разом із ТКЕ може повністю покриватися обсягом газу, видобутого в Україні. Фактичні витрати на транспортування газу з Німеччини постачальник не несе – газ завжди перебуває на території України. Проте Уряд змушував людей платити за український газ так, ніби цей газ доставляється з Європи до західного кордону України плюс сплачується тариф на вхід у газотранспортну систему України в доларах США за середньомісячним курсом Долар США/Євро.
Нарешті Уряд планує прибрати вартість віртуальної доставки газу з-за кордону, але все, що зібрали з людей за останні три роки цією «віртуальною доставкою», зрозуміло, ніхто з урядовців повертати не збирається. Як і те, чому ми за український газ сплачуємо за цінами німецького хабу, коли давно відомо, що чиста вартість нашого власного газу становить близько 1,5 тис. грн за тис. кубів. Це питання, як і аналогічне до формули «Роттердам+», має вивчати НАБУ та правоохоронні органи,
– переконаний аналітик «Публічного аудиту» Тарас Галайда.
Решту ж у формулі розрахунку вартості газу Уряд планує залишити: імпортний паритет (NCG), вартість транспортування по Україні, торгову націнку, розподіл, постачання та ПДВ.
Грубо кажучи, з газової формули «NCG+» прибрали «+».
Крім того, період, за який рахується середня ціна імпорту, змінено з річного на піврічний – сезон закачування (з 1 квітня по 30 вересня), коли ціна імпорту найнижча.
На цьому гарні новини закінчуються.
Додаткові платежі з населення
Незважаючи на те, що з формули прибрали вартість «віртуальної доставки» газу з-за кордону, вивільнені гроші вирішили залишити – просто їх заклали в іншу складову, а саме: торговельну надбавку, пояснює Галайда.
Передбачається, що в новій формулі розмір цієї надбавки, яку мають право стягувати постачальники з населення, буде збільшено в 4 рази – з 2,5% до 10%. У «Публічному аудиті» розрахували, що на обсязі в 14 млрд кубів газу, які споживає населення (без ТКЕ), йдеться додатково про 5,2 млрд грн у рік (4,942*10%*14 млрд) – (4,942*2,5%*14 млрд).
Нагадаємо, що за чинною «формулою», встановленою Постановою КМУ № 187, торгова надбавка (націнка) постачальника не може перевищувати 2,5% від ціни природного газу, за якою такі постачальники закупили газ.
На сьогодні цю надбавку отримують підприємства, що здійснюють транспортування та постачання природного газу (облгази, міськгази), 70% яких пов’язують із Дмитром Фірташем.
Прибравши зайву складову з тарифу, Уряд мав би змусити постачальників здійснити перерахунок і повернути населенню кошти, а власне тариф мав би автоматично зменшитися. Проте цього не пропонується. Натомість закладається основа для можливого 4-кратного збільшення доходів постачальників,
– резюмував Галайда.
Джерело: 24 канал