Це вже не вперше лідери мітингувальників, що стали табором під парламентом, били на сполох. Остання активність правоохоронців, яку можна трактувати як підготовку до розгону, сталася 27 лютого. В той день була виконана одна із основних вимог акції «Велика політична реформа», з якої і почалося стояння під Радою — депутати дали старт створенню Антикорупційного суду.
Але активісти із шевронами «Донбас» з незрозумілих причин запалили шини. Закінчилося все сутичкою із поліцією. В хід йшли битки, цегла, вибухові пакети та навіть коктейлі Молотова. Постраждали десятеро правоохоронців, 9 мітингувальників були затримані.
Цей епізод ліг в основу кримінального провадження. На підставі нього та спроби штурму Жовтневого палацу 17 грудня минулого року, суд видав постанову про обшук у наметовому містечку. З нею вони зранку і прийшли на Грушевського. Принаймні так пояснює штурм поліція.
Як силовики зачистили табір Саакашвілі-Семенченка під парламентом, спостерігав INSIDER.
За чинним законодавством, слідчі дії можна проводити з 7 ранку до 11 вечора. Зранку 3 березня околиці урядового кварталу були вщерть заповнені різноманітними підрозділами поліції та Національної гвардії. Виглядали ці приготування скоріше як епізод зимової герильї, проте зовсім не як спроба провести санкціонований обшук у наметах прихильників Семенченка.
Активісти у камуфляжі із шевронами «Донбас» закрили всі входи до табору та запалили барикаду з боку готелю «Київ». На території під Радою залишилося близько сотні бійців, озброєних цеглою та загостреними палицями.
Ще 27-го лютого після протистоянь «донбасівців» із поліцією, коли була загроза зачистки, кореспондент INSIDER став свідком розмови Семена Семенченка зі своїми прихильниками.
— Вас всіх можуть затримати, будьте готові. Проте коктейлі Молотова більше не кидаємо. Бо потім Порошенко буде на вашій крові піаритися, вручаючи нагороду обгорілому «нацгвардійцю». Хай картинка на нас працює, — такою була вказівка нардепа.
«Коктейлі» цього разу і справді не летіли, однак без вибухових пакетів та цегли не обійшлося. До оборони у форматі «десять на одного» активісти все ж виявилися не готові, тому бій тривав недовго.
— Голови! Граната!, — нацгвардійці, які стояли в оточенні безпорадно присідали зі щитами до землі. На щастя, бойову зброю бійці Семенченка не використовували, хоча пізніше у таборі були знайдені кілька гранат, схожих на Ф-1.
Тактичні групи почали одночасно пробиватися на периметр наметового містечка з обох боків вулиці Грушевського. Активна фаза операції тривала приблизно з 7:15 до 7:40.
В результаті жорстких затримань, за даними Червоного Хреста, поранення отримали 14 мітингувальників, двох з них забрала «швидка», також постраждали 2 правоохоронці.
За даними поліції, було затримано щонайменше сто осіб. Із затриманими силовики особливо не церемонилися: когось майже ніжно виводили за периметр, скрутивши руки за спиною, а деякі все ж отримували фінальний удар ногою в голову на пам`ять.
Хоча почасти траплялися і комічні ситуації на грані абсурду. Троє «тактиків» тягнуть підстаркуватого чоловіка по снігу:
— Хлопці, там в палатці мої клітчасті штани, дайте забрать, в СІЗО пригодяться!, — волав він.
Поліцейські посміялися, проте на прохання не відгукнулися, зауваживши, що «якось іншим разом». Побачивши камеру, інші перестали нести за руки-ноги бійця з орденськими планками на камуфляжі і раптом зацікавилися його самопочуттям.
Багато мітингувальників зазнали травм голови, їх виводили із закривавленими обличчями, серед таки була щонайменше одна жінка.
Дісталося і журналістам. Фотокореспондент «Радіо Свобода» Сергій Нужненко отримав від поліцейського струмінь газу в обличчя, Богдана Кутєпова із «Громадського» побили ногами, а кореспондента INSIDER виштовхали стусанами за периметр, погрожуючи газовим балоном.
Цікаво, що до таких дій вдавався не колишній «Беркут», із якого тепер складається «Поліція особливого призначення», а тактичний підрозділ поліції — на підготовку якого, в тому числі правозахисні тренінги, дали чималі кошти західні партнери.
Також сумнівний момент із застосуванням брандспойтів із холодною водою для гасіння барикади та підпаленої палатки. Під струмінь потрапили і деякі активісти — не найприємніші відчуття при температурі -7 та сильному снігопаді.
В результаті частина табору була зруйнована вщент, а його мешканців розвезли по райвідділках в автозаках.
За дотліваючими рештками намету з очманілим поглядом спостерігав нардеп Єгор Соболєв. Журналісти звернулися до нього за коментарем, проте деякий час він, здавалося, не зовсім розумів, що відбувається.
— Та шо ви його чіпаєте, воно ж п‘яне, — пересміювалися силовики в оточенні. Соболєв не відповідав.
Неподалік начальник київської поліції Андрій Крищенко просив не називати те, що відбулося, «зачисткою». Мовляв, так проходять слідчі дії. Суд видав постанову про необхідність обшуку у наметах, її зранку зачитав слідчий, однак мітингувальники не пустили групу на периметр, через що довелося застосувати силу.
Після того, як затриманих вивели на перехрестя, де вони сиділи навпочіпки в оточенні поліцейських, табір обтягнули червоною стрічкою і там дійсно почала працювати слідчо-оперативна група.
Семен Семенченко підійшов до своїх бійців і почав їх втішати, забираючи шеврони.
— Ви хоробро билися, проте вас було мало. Нічого, це не останній бій. Тільки давайте я шеврони заберу, щоби вони не знущалися над «Донбасом», — казав він.
Депутатська недоторканність дозволила йому та Соболєву спокійно ходити по розвалах свого табору, поки їх бійців пакували до автозаків.
Тим часом поліцейські переконували нацгвардійців, що воно мусять розбирати барикади та намети, проте ті не дуже слухалися. Крищенко розповів, що прибрати периметр мають комунальники після відповідного наказу Віталія Кличка.
У мерії до перспективи взяти на себе відповідальність за остаточне знесення містечка під Радою поставилися без особливого ентузіазму.
Перший заступник департаменту благоустрою КМДА Тарас Панчій розповів INSIDER, що до мерії надійшов запит від поліції на прибирання території біля парламенту.
«Вже найближчим часом розпочнемо прибирання, якщо не буде конфліктних ситуацій. Поліція каже, що у них є рішення суду про демонтаж, однак комунальники будуть прибирати тільки сміття і сніг, не намети», — уточнив Панчій.
Радник міського голови Дмитро Білоцерковець розповів виданню, що, зважаючи на погодні умови, комунальники перевіряють чи є вільна техніка для прибирання під Радою. Він не зміг спрогнозувати, коли розпочнеться зачистка території від решток наметового містечка.
З одного боку, поки під парламентом стоять намети, існує ймовірність, що їх знову займуть активісти. З іншого — соратники мітингувальників із «Руху нових сил» Міхеїла Саакашвілі зосередилися на пікетуванні РУВС, і поки не проявили жодного інтересу до повернення у холодні палатки.
В своєму повідомленні РНС вказав, що їх активісти вже місяць як залишили табір, і там лишились тільки люди Семенченка. Кількома днями раніше вони погодилися прибрати частину пустих наметів з Маріїїнського парку. Але, що робити далі не знали, бо треба ж вийти з протесту з перемогою, а закони можуть приймати ще рік.
Відтак, схоже, такий вихід з тримісячного мітингування теж їх цілком влаштовує, щоб потім скаржитися всюди, як їхній «мирний» протест розігнали.