Після цілком прогнозованої четвертої перемоги Володимира Путіна на президентських виборах в Росії Україна стала на порозі змін. Адже, з одного боку, імовірно, західні держави посилять тиск у вигляді санкцій проти Російської Федерації, а з іншого – у відповідь господар Кремля, остаточно розв’язавши руки, зможе знову посилити ескалацію військового конфлікту на Сході України. Як зміниться російська політика щодо України, перед якими викликами ми стоїмо і чи захистить нас Європа та Америка?

Україну можуть чекати “сюрпризи” від Путіна

За словами доктора політичних наук Сергія Федуняка, політика Путіна стосовно України після виборів і особливо після проведення Чемпіонату світу з футболу стане більш непередбачуваною і мінливою.

З одного боку, у нього розв’яжуться руки в сенсі внутрішньої і частково зовнішньої легітимації на наступні принаймні шість років і, таким чином, він зможе планувати підривну діяльність проти України зі стабільних для себе позицій і на більш тривалий період. Це для нас мінус”, — пояснює політолог.

Санкції проти РФ посилюватимуться

З іншого боку, як стверджує експерт, поступово затягується зашморг санкцій з боку західних держав. І якщо ця тенденція збережеться, а підстав до скасування немає, — швидше навпаки, то у російській економіці почнуться реальні труднощі, що насамперед вплине на прибутки великого бізнесу, пов’язаного з владою. Реальною також виглядає ймовірність втрати зарубіжних активів.

Все це вищезгадане примусить російського президента демонструвати бажання до примирення, а значить — маневрування. Саме маневрування, а не реального вирішення проблем. До нього я відношу згоду на розміщення миротворців на окупованих територіях, готовність розпочати переговори з США з проблематики ядерних озброєнь, обіцянки повпливати на проблемних друзів (Північну Корею, Асада) тощо”, — говорить Сергій Федуняк.

Фото – Сергій Федуняк. Джерело – Фейсбук

Війна на Сході не скінчиться – імовірніше буде ескалація

Після чергової перемоги, за словами політолога, Україні варто очікувати ескалації конфлікту на Сході.

Так. На жаль, ймовірність ескалації конфлікту на сході України зростає. Це, швидше за все, буде не операція по всій чи протяжній лінії фронту, а в окремих секторах (Маріуполі, світлодарській дузі). Основною причиною можливого загострення є те, що нинішня післявиборна ситуація створила для Путіна більш сприятливі, ніж досі, умови для реалізації стратегічної мети – знищення України. Він вважає, що у нього є мандат від російського народу на нинішню політику”, — пояснює експерт.

Свої позиції Путін підтримуватиме силою

Крім того, Путін, за його словами, повинен постійно демонструвати себе сильним загальнонаціональним лідером, якому немає альтернативи. На жаль, проведенню агресивної політики сприяють майстерно підтримуваний досить низький поріг втрат на Донбасі, а також масована пропаганда.

Росія може поплатитися за політичні витівки

Що стосується Заходу, то, як пояснює Сергій Федуняк, зараз позиція західної спільноти стосовно Росії набуває самостійної від українського питання негативної динаміки у зв’язку з втручанням Росії в американські вибори, конфронтацією в Сирії, отруєнням Скрипаля тощо.

Очевидно, що ставлення західних держав до Російської Федерації найближчим часом погіршуватиметься, і санкції будуть й надалі поступово посилюватись. Вони будуть насамперед спрямовані проти економічних інтересів російської верхівки. Стосовно України можна сказати, що чергова каденція Путіна матиме лише непрямий вплив на ставлення Заходу до України. Основним же чинником буде готовність української влади здійснювати реформи і боротися з корупцією. Нам не варто розраховувати на те, що збільшення ворожості Росії до зовнішнього світу і загрози з її боку автоматично сприятиме зростанню прихильності до України”, — відзначив професор кафедри міжнародних відносин Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича.

Для Кремля Україна – це розмінна монета в політиці із Заходом

Політичний експерт Станіслав Зозуля говорить про те, що Україна для господаря Кремля в процесі формування його політики завжди була включена в міжнародний контекст, тому Росія після перемоги Путіна “українське питання” вирішуватиме в форматі відносин із західною спільнотою.

Оскільки Україна для Росії вписана в міжнародний контекст, то варто говорити про те, якою буде політика Кремля у відносинах із Заходом. З однієї сторони, можна очікувати наростання дій санкції, які надалі будуть все більш болісними. Це спонукатиме владні еліти, виразником яких є Путін, до політики компромісності щодо Заходу і бажання заново перезавантажити відносини”, — каже Станіслав Зозуля.

Фото – Станіслав Зозуля. Джерело – Фейсбук

Водночас, за його словами, є мало ймовірності, що таке перезавантаження таки відбудеться.

По-перше, довіра між сторонами є на вкрай низькому рівні і без реальних поступок з боку Росії відновити цю довіру буде неможливо. Щонайменше від Росії вимагають повного виконання Мінських домовленостей та передачі миротворчій місії контролю за україно-російським кордоном. По-друге, такі поступки не будуть сприйняті все більш “заведеним” пропагандою російським суспільством. Такий глухий кут фактично заводить відносини у нову “льодовиту війну”, — пояснює політолог.

Тому, на його думку, найбільш можливим сценарієм, який не дасть Заходу додаткових можливостей наростити санкції, а Росії не дозволить “втратити обличчя” перед населенням, буде політика “повзучих поступків” з боку Росії. Це дає змогу стримано-оптимістично прогнозувати розвиток подій на Сході України.

Для Європи важлива успішність українських реформ

Що стосується відносин Заходу та України, в першу чергу відносини визначатимуть українські здобутки (і провали) на шляху реформ.

За найгіршого розвитку подій, співробітництво у військовій сфері між Україною і Заходом продовжуватиметься, але такі речі, як міжнародна фінансова допомога або безвізовий режим, при цьому можуть реально бути призупиненими”, — відзначив Станіслав Зозуля.

Нагадаємо, президентські вибори в Російській Федерації відбулися 18 березня. Відповідно до офіційно оприлюднених результатів, чинний глава держави набрав 76,69% голосів виборців. А дата виборів була приурочена до річниці анексії Кримського півострова.

Автор: Ірися Герцун

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Предыдущая статьяПасхальная корзина подорожает на 25-30% по сравнению с прошлым годом
Следующая статьяРуслан і Людмила: “Викрадена принцеса” по-українськи