Фото - Интернет

СБУ нещодавно вирішила дізнатися, чи сплатила дружина прем’єр-міністра Володимира Гройсмана Олена митні платежі за оформлення автомобілю Mercedes GLE 350D, – пише INSIDER.

З цією метою до Житомирської митниці було надіслано відповідного листа за підписом першого заступника голови СБУ Павла Демчини, розповіли джерела INSIDER у правоохоронних органах.

Ця історія стала черговим пазлом великої війни за потоки на митниці, яка розгортається між командами прем’єра та президента в останні тижні. Втім війна ця не тільки за сірі потоки під вибори, але й за те, чи схилиться президент на пропозицію НФ змінити Конституцію.

Що, де і коли, намагався розібратися INSIDER.

Новий антикорупціонер з текою “Самопомочі”

Минулої середи Гройсман почав засідання уряду зі пафосної скарги, що в нього знову стане більше ворогів, але він не зупиниться. І далі став розповідати про схеми контрабанди при завезенні через порти паливно-мастильних матеріалів.

Цікаво, що до того прем’єр не був таким уже поборником контрабандних схем на митниці.

Принаймні про це можуть свідчити його діалоги під час години уряду з народним депутатом Тетяною Остріковою.

8 червня нардеп від “Самопомочі” звинуватила Гройсмана в тому, що той лише на словах бореться зі схемами, а насправді не знає, що де відбувається.

У відповідь прем’єр, не довго думаючи, порадив Остріковій поставити громадські на контрольно-пропускних пунктах.

“Якщо фракція “Самопоміч” хоче прийняти участь в боротьбі з корупцією – будь ласка. Хотів би запропонувати вам встановити громадські приймальні на кожному пропускному пункті в Україні і займатись перевіркою митних декларацій і необхідних документів, які сьогодні оформлюють при перетині кордону. Якщо це ви бажаєте”, – заявив Гройсман.

На що отримав лікнеп для “освіченої” людини, що таке робити в принципі заборонено.

“Хочу вас як високоосвічену людину проінформувати,  що сьогодні закон  митний чітко визначає, що в зонах митного контролю не можуть знаходитися ані народні депутати, ані будь-які інші особи. Тому, коли ви пропонуєте нам відкрити громадські приймальні “Самопомочі” в територіях під митним контролем, ви пропонуєте нам свідомо порушити закон”, – відповіла прем’єру Острікова.

При цьому вона таки передала йому 155 сторінок інформації про порушення на митниці. А вже наступного пленарного тижня про боротьбу з контрабандою заговорили одразу прем’єр, міністр внутрішніх справ і лідер фракції НФ Максим Бурбак.

Знову звертаємо увагу на необхідність реальної боротьби з контрабандою, “сірим” та “чорним” імпортом. Контрабанда – це страшенна проблема”, – заявив Бурбак на погоджувальній.

І далі поскаржився, що бюджет України недоотримує, за різними підрахунками, від 25 до 70 млрд гривень на рік через “чорний” імпорт”.

Цифру в 75 мільярдів, з посиланням на експертів, називала та ж Острікова.

А ось близький до Гройсмана голова ДФС Мирослав Продан ще взимку говорив, що на боротьбі з контрабандою їм вдалося поповнити бюджет держави на 70 мільярдів гривень.

Втім, як пишуть Наші гроші, цього було в 10 разів менше. За даними самої ДФС, митники у 2017 році наклали штрафів на різних порушників на 507 млн грн., з яких у бюджет фактично стягнуто лише 59 млн грн.

З різними судовими штрафами і стягненнями сума штрафних санкцій сягає 1,34 млрд грн, але з усього цього бюджет отримав лише 98 млн грн.

Натомість видання вказує, що Департамент організації протидії митним правопорушенням та міжнародної взаємодії ДФС місцями блокує розсилання запитів в інші країни, які б могли допомогти ефективніше боротися з корупцією.

Але прем’єра вже було не зупинити, як і міністра внутрішніх справ. І вони на телеканалах розповідали, що викрили 10 схем контрабанди. А поряд з цим виходили сюжети про те, що кришуванням контрабанди займається СБУ і відділ К зокрема.

Кабмін видав постанову, за якою поліцейські зможуть перебувати в зонах митного оформлення, а МВС отримає доступ до автоматизованої системи митниці.

Правда, вже наступного дня на селекторну нараду прийшов генпрокурор Юрій Луценко і заявив, що для того, щоб провернути подібну дію, прем’єру і міністру треба внести зміни в закон, інакше вони банально чинять злочин.

23 червня спікер Андрій Парубій заявив, що вітатиме такі зміни в законодавство.

Але ухвалити ці зміни можна лише, якщо за них проголосують депутати БПП.

За рибу гроші

Схоже, тема про боротьбу з контрабандою невипадково з’явилась саме зараз. Адже сірі прибутки з неї дуже потрібні для проведення виборчої кампанії.

28 червня – день Конституції. І в цей день президент міг би оголосити, що він готовий ініціювати зміни щодо зменшення своїх повноважень. Саме такий варіант йому пропонує партія Арсенія Яценюка і прем‘єр Гройсман вже рік.

Президент не погоджувався.

За рік до процесу змін до Конституції долучився і Опоблок.

Сергій Льовочкін ще взимку, пробігаючи кулуарами парламенту, підтвердив INSIDER, що в них є такі плани. Потім це ж він говорив і в інтерв’ю. Додаючи, що навряд чи це вдасться зробити до виборів.

“Скажу тобі чесно, ми проводили переговори з одним з лідерів Опоблоку і дійшли згоди, що наші цілі щодо політреформи збігаються”, – каже співрозмовник в “Народному фронті”.

Чому цілі збігаються, давно зрозуміли і на Банковій.

“Очевидно, що олігархам вигідніше контролювати через депутатів свого прем’єра, якого завжди простіше скинути, ніж кожен раз домовлятися з президентом, яке б прізвище він не мав – Порошенко чи Тимошенко”, – каже співрозмовник в АП.

В те, що в лідерів БПП і НФ вийде скласти узгоджений текст, не дуже повірили навіть депутати фракцій.

“Я вже уявляю собі цей діалог, коли Яценюк каже Порошенку: “А скільки в тебе рейтингу, щоб ми виконували твої побажання”. На що отримає очевидну відповідь від президента “А хто ти такий взагалі?”, і на тому вони знову розійдуться. Зрештою, якби їм треба були зміни, вони б могли їх провести і через поправки до законів”, – каже депутат-член коаліції на умовах анонімності.

Втім навіть в оточенні президента визнають, що зміни до Конституції були б корисні і йому, зважаючи на те, що відданості від Гройсмана він не добився, а голосів на те, щоб прем’єра звільнити, в нього нема.

“Це потрібно в першу чергу, щоб скинути з президента відповідальність за економічно-соціальні проблеми, які не є його функцією”, – каже співрозмовник в оточенні президента.

“По друге – це сигнал олігархам з ТБ і просто багатим людям: Петро став безпечніший”, – додає він.

Як розповідають співрозмовники в “Народному фронті”, його лідери місяць тому передали в АП напрацьований проект змін до Конституції. І гарант сказав їм збирати підписи.

Але в проекті є одне але. Контроль над облдержадміністраціями мав би остаточно перейти прем’єру. Так само як і НКРЕКП. У президента лишаться лише СБУ, Мінооборони і МЗС.

“А ОДА – його єдиний ресурс (на виборах)”, – визнає один з соратників президента.

Станом на 26 червня президент не ухвалив рішення, чи іти на зміни до Конституції.

З дієвих засобів впливу на парламент – у нього є ще кілька місяців, щоб розпустити Раду, якщо соратники президента таки переконають, що їм краще зайти в Раду до президентських виборів, ніж після.

Приводом для цього може стати, скажімо, нестворення все того ж міністерства з питань ветеранів, на чолі якого президент бачить свого колишнього прес-секретаря, нині члена комітета з нацбезпеки і одного з основних переговорників по закону про нацбезпеку з НАТО Ірину Фріз. Як відомо, ініціатор створення міністерства Олександр Третьяков ще три місяці тому готовий був перевиховати прем’єра шляхом виходу з коаліції.

А що ж НФ? З того, що відомо станом на вечір 26 червня INSIDER, партнери президента по коаліції збирають підписи під зверненням до КС щодо конституційності окремих положень законодавства.

“Таке звернення буде оприлюднене найближчими днями”, – сказав один з депутатів. Його слова підтвердили ще кілька колег. Але не всі.

“Така робота проводилася, але я не чув, щоби було прийнято рішення про звернення до КС. Натомість, про збір підписів під проектом конституційних змін чув”, – сказав ще один однопартієць Яценюка.

Втім в чому представники НФ одностайні, то це в тому, що для Порошенка його останній шанс – піти на парламентську республіку. Інакше він поза грою.

“Вже й Тимошенко на своєму форумі осідлала цю тему. Хоча оця її рада старійшин і законодавче право для кожного громадянина нагадують мені історію, як їй колись наспівали, що з водоростей в трубах можна робити бензин, і вона прийшла з цим на конференцію”, – каже один з депутатів НФ.

Порошенку так не наспіваєш.

4 роки своєї каденції президент доводить, що він погано ставиться до будь-яких вимог. І виконує їх навіть під великим тиском дуже своєрідно.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

SOURCEІнсайдер
Previous articleУкраинские пограничники задержали британскую журналистку Russia Today
Next articleНезаконний тютюновий бізнес під крилом «Народного фронту»