Як вплинула на крипторинок війна Росії та України? Чому, незважаючи на зростання попиту в умовах війни, курс біткоїна не злетів вище за небо? Які перспективи біткоїну та інших криптовалют та наскільки вони залежать від продовження воєнних дій?

Ці та інші питання «КП в Україні» обговорила з аналітиком компанії Esperio Олександром Болтяном.

Про ставлення до криптовалют центробанків

Олександр Болтян. Фото надане компанією Esperio

— Олександре, що відбувається сьогодні з біткоїном?

— Станом на середину квітня (наша розмова проходила 13.04.2022. – Прим. авт.) вартість головної криптовалюти коливається в діапазоні 40 тис. доларів. Основними драйверами в криптосвіті є попит і пропозиція, а також питання регулювання ринку в усьому світі, потенціал розвитку індустрії і довіра до ресурсів з боку споживачів. Судячи з інформаційного фона, центральні банки дуже стурбовані зацікавленістю людей у ​​криптовалютах. Зокрема, Європейський Центральний Банк (ЄЦБ) та Центробанк Росії коментують усю систему з позиції ризиків, а не з погляду можливостей. При цьому США (зокрема Майамі) та Об’єднані Арабські Емірати (зокрема Дубай) активно впроваджують платіжний метод біткоїнами, дозволяють компаніям розвиватися у цьому напрямку.

— У чому основна причина неприйняття біткоїну центробанками?

— Якщо цитувати дослівно, то в Росії вважають, що поширення криптовалют пов’язане із значними ризиками для російської економіки, фінансової стабільності та національної валюти. Принаймні такі коментарі дає грошово-кредитне управління в Москві. Це означає, що там не знають, як упоратися із ситуацією.

Центральний банк підтвердив свою жорстку позицію щодо децентралізованих цифрових валют і регулярно випускає попередження про криптовалюти.

З річного звіту ЦБ РФ за 2021 ми знаємо, що зростаючий інтерес росіян до криптовалют, їхні значні криптоінвестиції і високі ризики, пов’язані з криптовалютними операціями, створюють потенційні системні загрози.

Європейський ЦБ публікує аналогічні тези, навіть незважаючи на те, що криптосвіт у період війни в Україні активно підтримує благодійні платежі. І саме в країнах ЄС сконцентрована більшість українців, які були змушені виїхати з країни і наразі хочуть надавати фінансову допомогу своїй армії.

Про вартість біткоїну

— Біткоїн переживав і злети, і падіння, але нині його активність зменшилася.

Олександр Болтян: Центральні банки дуже стурбовані зацікавленістю людей у ​​криптовалютах. Зокрема, ЄЦБ та Центробанк Росії коментують всю систему з позиції ризиків.

— Наразі біткоїн дійсно активно не росте, тому що люди все частіше пробують нові криптоактиви та ETF (цінні папери, що вільно торгуються на біржі. – Прим. авт.). На сьогодні у криптосвіті вже сформовані певні тактики розподілу інвестицій, які можна оцінити як нездатність зрозуміти, що саме подорожчає, а що – ні.

Тому основна тактика полягає в тому, щоб розподілити всю суму грошей у різні монети, що дає змогу отримати прибуток хоч із якогось активу. Жодних гарантій, звичайно, немає, але шанси на прибуток збільшуються. Тому попит на біткоїн і не зростає у рази.

— Днями з’явилася новина, що дохід bitcoin-майнерів зріс уперше за п’ять місяців і становив близько 1,2 млрд доларів. Чи це означає, що виграють і власники біткоїнов?

— З початку поточного року вартість біткоїну досягала рівня 48 тисяч доларів за монету, це було 28 березня 2022 року. До цього доходи майнерів падали чотири місяці поспіль. Виходить, що завдяки хвилі покупок біткоїну та досягненню рівня ціни, якої не було з грудня 2021 року, динаміка падіння прибутковості майнерів змінилася на динаміку зростання.

Однак при цьому доход еthereum-майнерів продовжив тренд на зниження, і тут за місяць надходження впали на 9%. Тобто говорити про те, що індустрія готується до стрибка і прибутковість зростатиме, не доводиться.

— Чи приходять на крипторинок нові гравці?

— Треба розуміти, що нові користувачі криптовалют – це ті, кому потрібно разово завести та вивести гроші у будь-який можливий спосіб. Нових гравців, майнерів, на ринок не надходитиме. Біткоїнів стає все менше, обладнання дороге, інфляційна динаміка та потенціал інфляції у світі високі, регулювання посилюється. Займатись цим бізнесом невигідно, тому в індустрії йде переорієнтація на інші продукти.

Тобто можна сказати, що зараз менша кількість людей зароблятиме від майнінгу.

Про вплив війни

— Як вплинула на курс біткоїна війна Росії та України?

— Незважаючи на зріст попиту на криптовалюти у світі через потребу перевозити гроші новими платіжними методами, ми бачимо, що ціна біткоїну не зростає. Це закономірно, оскільки власники криптовалют купують її, виводять гроші, переводять готівку у валюту тієї країни, де вони знаходяться, — і все. Активних користувачів в індустрії буде небагато. Часи, коли ми платитимемо криптовалютою за комуналку, поки не настали.

— Як війна вплинула на ставлення до біткоїну?

— У період війни багатьом довелося довіритися криптовалюті, навіть якщо раніше вважали це за непотрібний інструмент. Банківський світовий сектор викликає набагато менше довіри через високу політичну зацікавленість. В результаті сьогодні багато хто готовий ризикнути і в разі атаки хакерів взагалі залишитися без грошей. Нагадаю, що криптовалюти нічим не підкріплені і ніким не гарантоване їх повернення у разі крадіжки з криптогаманця.

— Де попит на криптовалюту у зв’язку з війною виріс більше – у Росії чи Україні?

— Попит зростає у всьому світі, оскільки компанії міжнародного рівня співпрацювали з IT-розробниками, маркетологами, дизайнерами цих країн на умовах фрілансу. Або навіть тримали офіс в Україні, Росії, Білорусі. Наразі всі ці компанії зіштовхнулися з проблемою оплати послуг спеціалістів з-за кордону.

Олександр Болтян: Нові користувачі криптовалют – це ті, кому потрібно разово завести та вивести гроші у будь-який можливий спосіб.

Виходить, що попит на біткоїн виріс не лише в Україні та Росії, але й у Європі, США.

Офіційних даних ні в кого немає, тому намагаються вводити регулювання. За деякими оцінками, обсяг криптовалютних транзакцій, здійснених резидентами Росії, минулого року сягнув 5 мільярдів доларів. Регулятор визнав, що росіяни активно торгують на біржах цифрових активів, і їхня країна входить до світових лідерів за обсягом видобутку цифрових монет. Але всі ми знаємо, що Україна вже давно лідирує за криптовалютними транзакціями. Тобто цифри у нашій країні ще вищі, але їх ніхто не знає.

— І, нарешті, питання, яке неодноразово порушувалося останнім часом і хвилює дуже багатьох: чи врятує біткоїн Росію від санкцій ?

— Ні, біткоїн Росію від санкцій не врятує. Політичний вихід Росії після війни в Україні – це Азіатський союз. Але Китай не підтримує криптовалюти. Відповідно всім тим, хто наразі ще отримує гроші в крипті з-за кордону, треба розуміти: скоро цей варіант платежів також буде виключений із можливих і буде злочином на території РФ.

— Які перспективи біткоїна та інших криптовалют та наскільки вони залежать від продовження воєнних дій?

— Перспективи криптовалют такі, що ціни коливатимуться у невеликих діапазонах без значного зростання. Світова економіка розбудовується на новий лад. Місце криптовалютам тримають, але не основне. Рекордні темпи інфляції сприятимуть зростанню бідності у всьому світі, а ті, хто захочуть заробити на спекулятивних коливаннях цін криптовалют без освіти та досвіду, швидше за все, втрачатимуть у 95% випадків – така статистика.​

У ТЕМУ

Як купити біткоїни

Але якщо все ж таки ви наважилися купити криптовалюту в Україні, Олександр Болтян пропонує розглянути три варіанти:

По-перше, купити біткоїн можна за готівку на BTCU.biz шляхом онлайн-активації ваучера. Придбати ваучер можна за допомогою терміналів iBox.

Для цього в меню iBox знайдіть розділ «Електронні гроші», послуга BTCU.biz, введіть свій телефонний номер та отримайте чек із кодом. Після активації коду гроші буде зараховано на ваш рахунок. Подальший обмін гривні на bitcoin здійснюється у тому самому сервісі, а курс встановлюється на момент внесення готівки до терміналу.

По-друге, купити біткоїн можна через мобільний додаток — наприклад, Binance.

По-третє, купити крипту можна на біржі. Найбільш популярними майданчиками купівлі-продажу bitcoin в Україні є: Kuna, BTC Trade, мобільний гаманець Bitxfy, агрегатор Best Change, платформи LocalBitcoins та CoinMama, а також біткоїн-обмінники UkrCash, E-BTC, Let’sPay та Bitcoin24.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Предыдущая статьяЗа кордон поїдуть не всі: які документи потрібні, щоб перетнути кордон України та опинитися в Європі
Следующая статьяХерсон, 50 днів окупації: допити, розгін мітингів та підготовка до постановочного референдуму