Оформити/продовжити закордонний або внутрішній паспорт України можна за кордоном, не виїжджаючи з країни, яка приймає біженців. Це — теоретично, практично все складніше. Потрапити до консульства України у Варшаві з деякого часу можна лише за електронною чергою, проте вклинитися у цю чергу – той ще квест, і не всім це вдається.
Ті, кого не прийняла бездушна електроніка, не залишали спроби дістатись в «живій» черзі, проте багатьом з них доводилося їхати ні з чим. Користуючись ситуацією, почали працювати злочинні схеми, пише КП в Україні.

В електронній черзі місць немає, по «живій» — не пройти

На скарги людей про те, що знайти вільне місце в електронній черзі неможливо, в інформаційному наметі перед консульством України у Варшаві радять перевіряти сайт ночами: іноді після 00.00 з’являються вільні віконця. Порада непогана, але допомогла вона не всім.

І якщо одні готові боротися за своє місце у черзі, відстежувати сайт замість сну і чекати, інші, зневірившись, хочуть повертатися на батьківщину: так справа піде швидше.

— Підкажіть, будь ласка, як потрапити в онлайн-чергу щоб зробити паспорт, вже місяць не можу «зловити» вільну дату. І взагалі, чи працює цей сайт? Хтось пробував безпосередньо у Варшаві потрапити до консульства? – скаржиться дівчина у чаті «Українці у Польщі».

— Хочу поїхати в Україну, щоб оформити закордонний паспорт: у Польщі це практично неможливо через електронну чергу! — нарікає інша біженка.

Якщо навесні та на початку літа можна було прорватися до консульства України у Варшаві по «живій» черзі (щоправда, для цього людям доводилося ночувати під будівлею, часом не один день), після з’явилося нове правило – подавати документи на продовження та виготовлення паспортів можна виключно за електронним записом! Ніхто не очікував такого повороту: правила раптово змінилися. Оскільки люди приїхали здалеку, вирішили почекати: а раптом їх пустять згодом.

— Вклеїти фотографію дитини у паспорт мами – електронна черга! Отримати паспорт – електронна черга! — нервово вигукував охоронець людям під дощем, які чекали на диво.

Відстоявши весь день під будівлею, багато хто їхав ні з чим. Ще пощастило тим, хто осів у Варшаві: більшість приїхала з інших міст. У результаті, і день втрачено, і гроші на дорогу витрачені, а користі — нуль.

Як бути у цій ситуації? «Купити місце в електронній черзі», — поспішали радити малознайомі люди у чатах українців у Польщі. Послуга недешева, а якщо треба терміново? Може, краще розщедритися? Однак, наскільки законна така процедура? Судячи з нещодавньої інформації від правоохоронних органів, із законом вона взагалі не дружить.

«Продам місце в електронній черзі» – від 800 грн

«Кіберполіція викрила зловмисників у несанкціонованому втручанні в електронні системи державної установи з виготовлення українських документів», — повідомляється в її групі у Facebook.

Невідомі знайшли спосіб легкої наживи, налагодивши протизаконну схему, — вони створювали штучне навантаження на електронні системи, через що вільних талонів просто не було, і люди не могли зареєструватися в електронній черзі.

– Щонайменше 150 громадян України вимушено скористалися платними послугами фігурантів для отримання талонів у черзі, – повідомляє кіберполіція.

Співробітники поліції вирахували 43-річну мешканку Сумської області, яка разом із чотирма знайомими організувала злочинну схему.

– Фігуранти за допомогою великої кількості зовнішніх запитів створювали навантаження на системи ДП «Документ» у Польщі. Таким чином вони перешкоджали іншим користувачам отримати електронні талони в черзі для оформлення документів. Паралельно зловмисники розміщували рекламу в соцмережах та месенджерах щодо «місця в черзі». Коштувала така послуга 800–1500 гривень, – повідомляє кіберполіція.

Так ця група заробляла з червня 2022 року. До речі, порушення це більш ніж серйозне: зловмисникам загрожує до п’ятнадцяти років позбавлення волі. Про долю тих, хто скористався послугами шахраїв, нічого не відомо.

На наше прохання розповісти подробиці цієї історії, у кіберполіції відповіли: на цьому етапі більше подробиць надати не можемо.

«Терміновий запис до консульства України» — недорого

Щонайменше 150 постраждалих у цьому випадку. Найімовірніше, мешканкою Сум справа не обмежилася: проблема з електронною чергою існує не перший місяць. Проте, слід зазначити, після заяви кіберполіції протизаконні пропозиції у чатах українців у Польщі зникли.

А як щодо сайтів, які пропонують терміновий запис до консула? Наскільки законною є процедура постановки в чергу від них?

«Терміновий запис у консульство України» — написано великими літерами на сайті агентства «Турвіза».

Агентство обіцяє візу «під ключ» із гарантією результату, а також терміновий запис на особисте подання документів. У вартості послуги «терміновий запис до консульства» у Польщі зазначено 80 євро, у Чехії – 130 євро. Ми зателефонували, щоб дізнатись, чи актуальна постановка в електронну чергу.

– Ми терміново оформляємо нові паспорти, а в чергу зараз не ставимо, – повідомили на тому кінці дроту. — Зараз не ставимо, — наголосив чоловік, коли я знову повторила своє запитання.

Залишається здогадуватися, чи пов’язана відмова агентства з гучною справою щодо продажу місць в електронній черзі.

Тим часом, українці в польських чатах почали повідомляти, що з паспортними питаннями до консульства України в Кракові можна пробитися і в «живій» черзі, але з великими труднощами.

– Продовжили сьогодні паспорти у Кракові. За день у «живій» черзі пройти реально. Але… умови та враження – жах. Люди стоять на вулиці під дощем. Відкриття о 9 годині. Виходить працівник, роздає всім заяви. Заяви заповнюємо на лавці у темному наметі.

Далі йде електронна черга, інколи запускають «живу». Її пройшли за 3 години. Здати документи – 5 хвилин. Отримання вже продовжених паспортів – десь 16 годин.

Знову ж таки, стіл на вулиці, розписуємося під дощем (ще й із претензіями: «Чому з вас капає?!»).

З оформленням ID-карт та нових закордонних паспортів теж жесть. Люди ночують по 2 дні, ми були у черзі 178-ми. Так само — на вулиці, під дощем, а надалі чекатимуть на морозі. Пройти не вдалося: до 15.00 впустили лише 60 людей, — поділилася своїм досвідом в одному із чатів українців у Польщі Люсі.

— З приводу паспорта краще їхати до Варшави, з вечора записатися до списку, переночувати десь, і з ранку — рано — брати талон і чекати своєї черги, — каже українка з Варшави Марія, яка пройшла цю процедуру.

Тепер при спробі записатися електронкою на офіційному сайті МЗС України випливає вікно із попередженням:

— Система онлайн-запису створена МЗС України для безпосередньої взаємодії між заявником та консульською установою України за кордоном. Запис на прийом безкоштовний. Використання системи посередниками та отримання на її основі будь-якої вигоди категорично заборонено! Просимо невідкладно повідомляти про факти пропозицій третіх осіб про надання послуг з онлайн-запису на прийом шляхом заповнення спеціальної вебформи. Інформація про втручання у роботу дипломатичної установи та отримання неправомірної вигоди передається правоохоронним органам та службам фінансового контролю країни перебування.

Ймовірно, цим повідомленням можна пояснити факт зникнення людей, які пропонують свої послуги для запису в електронну чергу. Але чи надовго вони зникли?

Конкретно

Як отримати закордонний паспорт через консульство України в Польщі

Підготувати необхідні документи:

 • Попередній закордонний спорт (при його наявності).
 • Внутрішній український паспорт або ID-карту.
 • Фотографію 10×15 см.
 • Квитанцію про оплату гербового збору.
 • Підтвердження законності перебування в РП: віза, «карта побиту», PESEL (з позначкою UKR).

Актуально для дорослих і дітей старше 16 років.

Для дітей до 16 потрібно надати такі документи:

 • Свідоцтво про народження. (Якщо документ виданий іноземними владами, надається з офіційним перекладом на українську.)
 • Справку про реєстрацію дитини громадянином України. (У разі народження за межами України.)
 • Внутрішні паспорти батьків (при наявності).
 • Загрaнпaспорти батьків.
 • Письмову згоду від другого з батьків на дані дії. (Подаєтьcя нoтapіaльнo зaвірена зaява, але тільки, якщо нeмає можливості надати пacпopт другого з батьків. Дoкyмeнт, зaвіpeний нe yкpaинcким нoтapіycoм, пoдaєтьcя з зaвіpeним пepeкладoм).

Дітям у віці до 12 років відвідувати консульство не обов’язково.

Зaписатися в консульство на прийом:

Потрапити в консульство для подачі документів можна по запису в електронній черзі.

Подати документи в консульство:

В консульстві в призначений день, прибувши з усіма необхідними документами, вам потрібно буде заповнити заяву на видачу або заміну паспорта. Отриману справку про прийняття документів потрібно зберегти.

Від подачі заяви до отримання нового закордонного паспорта необхідно чекати три місяці і довше.

Отримати готовий паспорт у консульстві:

Після того як статус паспорта змінився на «Документ прибув до ЗДУ» потрібно записатися на прийом в консульство для отримання паспорта. Для цього знову потрібно зареєструватись у черзі. Як мету візиту необхідно вибрати пункт «Отримання виготовленого паспорта».

Як записатися в електронну чергу

Для цього потрібно пройти за посиланням. У разі виникнення питань можна дзвонити на інформаційну лінію консульства за телефоном: +48 665-03-51-70 (понеділок – п’ятниця з 15.00-16.30), радять на офіційному сайті.

До речі

Які послуги можна отримати у консульствах без черги

Консульські установи у порядку «живої» черги можуть допомогти українцям вирішити такі питання:

 • Продовжити термін дії закордонного паспорта на 5 років у разі його закінчення.
 • Внести відомості про дітей у паспорт одного із батьків або законного представника. Потрібно мати із собою:
 1. Заповнену заяву zayava-pasport.png.
 2. Оригінал та копії сторінок попереднього закордонного чи внутрішнього паспорта (за відсутності закордонного).
 3. Індивідуальний податковий номер.
 4. Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань (у разі викрадення попереднього паспорта для виїзду за кордон на території України).
 5.  Два фото 3,5 х 4,5 см.
 6. Документ або позначку у паспорті, що підтверджує постійне проживання чи тимчасове перебування громадянина України за кордоном.
 7. Квитанцію про оплату консульського збору.
 • Якщо у вас є лише український внутрішній паспорт, у якому відсутні записи на латиниці, ви можете оформити у консульстві Свідоцтво про підтвердження особи. У цьому документі ваші персональні дані будуть вказані польською та українською мовами. Таке свідоцтво можна оформити також для дітей, якщо їхні батьки не мають закордонного паспорта.
А тим часом

З 1 листопада в Україні подорожчало термінове оформлення внутрішнього та закордонного паспортів.

Згідно з постановою Кабміну вартість оформлення паспорта громадянина України протягом 10 днів зросла з 252 до 496 гривень; вартість закордонного паспорта збільшилась із 704 до 992 гривень.

Через 6 місяців після скасування військового стану оформлення паспорта громадянина України (у формі картки) протягом 20 робочих днів зросте зі 126 до 248 гривень (крім першого оформлення). Через 6 місяців після скасування військового стану оформлення закордонного паспорта за 20 днів подорожчає з 352 до 496 гривень.

Важливо

Згода другого з батьків для оформлення закордонного паспорта скасована.

Кабмін змінив норми оформлення закордонних паспортів та внутрішніх документів для дітей до 18 років. Процедуру, в тому числі й для осіб, які зараз проживають у Польщі та інших країнах, тимчасово спрощено.

Раніше за наявності другого з батьків для оформлення закордонного паспорта була потрібна його письмова згода. Тепер завірений дозвіл або присутність обох батьків при оформленні закордонного паспорта дитині не потрібна.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Предыдущая статья«Ніжний» грудень та січневе випробування морозами: що готує прийдешня зима
Следующая статьяЗростання прожиткового мінімуму та пенсій і довгі відключення: що чекає на Україну в грудні