Ракетні удари росіян по енергетичній структурі України не зупинили наших лікарів, які за відсутності необхідних для роботи умов продовжують проводити найскладніші операції та рятувати життя людей.

А ось із чим ми поки що «відкотилися» назад – у часи, коли не було Електронної системи охорони здоров’я, то це з рецептами, направленнями, лікарняними листами, медичними свідоцтвами про народження.

Медичні документи переходять у паперовий формат

Ліки за програмою «Доступні ліки»

Для отримання безкоштовних або з невеликою доплатою ліків за Програмою медичних гарантій електронний рецепт у разі відсутності світла, інтернету та зв’язку замінюється на паперовий аналог. Він виписується на відповідній формі рецептурного бланка та містить інформацію про медустанову, пацієнта та лікаря, який ставить свій підпис та печатку.

У рецепті вказується міжнародна непатентована назва лікарського засобу або найменування діючої речовини. І робиться відмітка, чи буде препарат повністю безкоштовним, чи з доплатою, пише КП в Україні. Для цього кожен лікар має брошуру «Доступні ліки», з неї він пропонує пацієнту перелік ліків із цією діючою речовиною. Коли пацієнт робить вибір тієї чи іншої торгової марки з доплатою або без, лікар дописує до міжнародної назви обраний препарат. Після чого людина з рецептом йде до аптек у пошуках ліків.

До речі, перевірити наявність потрібного препарату можна тут: https://eliky.in.ua/

Направлення на обстеження та лікування

Безкоштовні медичні послуги, передбачені Програмою медичних гарантій, з паперовими направленнями надаються так само, як і з електронними. Виписувати їх можуть як сімейні лікарі, так і вузькі фахівці, наприклад, на мамографію чи колоноскопію.

У процесі внесення даних про призначену послугу чи обстеження лікар зазначає, що було виписано паперове направлення, і НСЗУ оплачує цю послугу.

Інформацію про те, що безкоштовно для пацієнтів по кожному з пакетів послуг, можна переглянути тут: https://contracting.nszu.gov.ua/vimogi-pmg-2022

Лікарняний лист

За відсутності доступу до Електронної системи охорони здоров’я лікарняний оформляється на паперовому бланку. До речі, це правило діє не тільки у разі відсутності електроенергії, а й на весь період військового стану та ще три місяці після його скасування.

Якщо ж у лікувальному закладі немає паперових бланків, за рішенням керівництва листок непрацездатності заповнюється на звичайному аркуші паперу за формою, затвердженою МОЗ, Мінсоцполітики та Фондом соціального страхування.

Українці, які переїхали до безпечніших регіонів країни, можуть оформити лікарняний у будь-якого сімейного лікаря на новому місці – укладати декларацію для цього не потрібно.

Медичне свідоцтво про народження

У разі неможливості оформити електронний запис про народження передбачена можливість видачі свідоцтва на паперовому бланку за формою № 103/о. Цей документ є необхідною умовою для подальшого проведення державної реєстрації народження. Вона, у свою чергу, оформляється будь-яким органом державної реєстрації актів цивільного стану – незалежно від місця народження дитини чи проживання її батьків. Якщо доступу до Державного реєстру немає, актовий запис оформляється у паперовому вигляді. Як тільки доступ з’являється, протягом п’яти днів дані вносяться до Держреєстру.

Що стосується медичного свідоцтва про народження за формою 103/о, в умовах воєнного стану його можуть видавати медики, які допомагали під час пологів, проводили перший огляд новонародженого та мами після пологів. Причому навіть у тих випадках, коли дитина народилася не в лікарні, коли транспортувати породіллю було небезпечно через воєнні дії тощо.

Якщо медпрацівник не може видати і паперове свідоцтво за формою 103/о, він виписує довідку у довільній формі, без друку, але яка обов’язково містить таку інформацію:

 • назву лікувального закладу;
 • ПІБ медпрацівника та жінки, яка народила дитину;
 • дату народження та стать новонародженого;
 • назву населеного пункту, у якому видано довідку;
 • місце народження дитини;
 • підпис медпрацівника та дату видачі довідки.

Один екземпляр довідки залишається породіллі, і він прирівнюється до медичного свідоцтва за формою 103/о, другий — віддається до лікувального закладу.

В ТЕМУ

Аксесуари для інгалятора та альтернативні джерела кисню

Часті відключення світла несуть загрозу для життя киснезалежних пацієнтів і тих, хто користується життєво важливими приладами, які потребують електричної підзарядки. Фото малюка з інгалятором, включеним у мережу на одній із столичних АЗС, напевно, бачили всі.

Для підстрахування у таких випадках у МОЗ радять:

 • придбати нібулайзер – пристрій для інгаляцій на батарейках, до нього запас батарейок або акумуляторів;
 • завести допоміжний пристрій для інгалятора – спейсер, що дозволяє лікам потрапити до бронхів. Для його роботи електрика не потрібна, але можливість використання спейсера необхідно обговорити з лікарем, щоб отримати чіткі інструкції щодо дозування препарату;
 • проконсультуватися з лікарем, чим у критичній ситуації можна замінити нібулайзер і спейсер, якщо вони недоступні, а потрібно терміново зняти напад;
 • мати в наявності перехідник з розетки на USB та з прикурювача машини на USB – це дозволить увімкнути нібулайзер за допомогою пауербанку або зробити інгаляцію в автомобілі;
 • виписати найближчі місця, де можна скористатися інгалятором у разі відсутності світла вдома. Це може бути все що завгодно – пункт незламності, поштове відділення, АЗС. Головне — заздалегідь перевірити, що там можна підключитись до електрики.

Ще одна група ризику – паліативні пацієнти, онкохворі, які потребують додаткової респіраторної підтримки вдома. Лікар-анестезіолог Іван Черненко у своєму Youtube-каналі підготував рекомендації для родичів таких пацієнтів на випадок вимкнення електрики.

Якщо залишатися вдома, де світла частіше немає, ніж воно є, киснезалежним пацієнтам стає небезпечно для життя, існують стаціонарні відділення паліативної допомоги. Вони займаються такими хворими безкоштовно, забезпечені безперебійним електропостачанням та системами забезпечення киснем. Потрапити туди можна за наявності вільних місць, але так чи інакше такі пацієнти завжди повинні мати актуальне направлення від сімейного лікаря на планову госпіталізацію до паліативного або пульмонологічного відділення.

Отримати інформацію щодо свого регіону про лікарні, де нададуть паліативну допомогу у стаціонарі, можна за телефоном 16-77.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Предыдущая статьяБайден не виключає переговорів з Путіним, а Макрон пообіцяв не схиляти Україну до діалогу з РФ
Следующая статьяБільше грошей українцям та новинка для водіїв: що зміниться у грудні