Отримала продовження історія наркобарона Олександра Щипцова. 3 січня 2023 року НАБУ оголосило у розшук Довбенка. Він фігурує у справі про злочинну групу, викриту на махінаціях із заарештованим майном, переданим в управління Національного агентства з розшуку та менеджменту активів (АРМА). Хто такий Довбенко і до того ж тут Щипцов, читайте у матеріалі «Апострофа«.

Як повідомляє видання comments.ua, Довбенко – фігура помітна. ЗМІ його називали “ смотрящим” за Мін’юстом, на його весілля в Сен-Тропі приїжджали колишній голова Офісу президента Андрій Богдан, впливові київські судді та народні депутати, а сам він прославився рейдерськими схемами, контролем за нотаріусами, а також ручним управлінням арештованим майном, яке було у розпорядженні АРМА.

Як пише “Слово і Діло” з посиланням на НАБУ, Довбенко ставиться в провину розтрата заарештованого та переданого в управління АРМА майна вартістю понад 485 млн грн.

Детективам НАБУ вдалося встановити, що у 2019 році Довбенко та його спільники як мінімум чотири рази успішно провернули корупційну схему та продали заарештоване майно за зниженою ціною.

Серед них: продаж трьох земельних ділянок в Одеській області за ціною у 18 разів дешевшою за ринкову; продаж 2,6 тисячі тонн річкового піску на Київщині; продаж 4,5 тисяч тонн карбаміду за ціною майже вп’ятеро дешевшим за ринковий.

Помічник та близький друг “смотрящего”

Інформація, яку має слідство підтверджує – у багатьох схемах Довбенко брав безпосередню участь його близький друг Артем Петрашкін, який у різний час був співробітником прокуратури та СБУ, а останнім часом із перервами займається адвокатською діяльністю.

Роль Артема Петрашкіна у схемах Довбенка дуже проста – він сприяв прийняттю необхідних рішень при арешті та реалізації майна АРМА, організовував власних адвокатів для участі у торгах для того, щоб забезпечити мінімально необхідну кількість учасників та створити конкурентність. Ну і, відповідно, був одним із бенефіціарів реалізованих схем.

Сам Артем Петрашкін – постать хоч і набагато менш публічна, ніж Довбенко, все одно не раз привертав до себе увагу ЗМІ. 2014 року, коли Петрашкін працював у прокуратурі помічником першого заступника Генерального прокурора Миколи Герасимюка і при цьому їздив Києвом на розкішному джипі з власним водієм.

Пізніше, у 2019 році (що саме співпадає зі схемами Довбенка) фігурував у списках радників у Мін’юсті як співробітник СБУ.

У 2021 році Петрашкін “ засвітився” у розслідуванні “Вістей” у своїй звичній ролі – участю у земельних схемах. Щоправда, журналісти «Вістей» пов’язують діяльність Петрашкіна зі структурами Джорджа Сороса.

Однак одна з найприбутковіших, хоч поки і маловідомих справ Артема Петрашкіна, це історія з російським наркокартелем “Хімпром” та його ватажком Олександром Щипцовим, який зараз намагається уникнути екстрадиції до Росії.

Олександр Щипцов (він же Саша Печерський, він же Олександр Яшин) лідер та організатор російської ОЗУ “Хімпром”, який тривалий час перебував у міжнародному розшуку Інтерполу та переховувався від правосуддя в Україні, у лютому-травні 2022 року було знято з розшуку.

У 2014 році Щипцов створив організоване злочинне угруповання “Хімпром”, яке успішно розвивало мережу збуту наркотиків через інтернет. Обіг ОЗУ обчислювався величезними сумами — у ЗМІ повідомлялося десятки мільйонів доларів щомісяця, а в Росії проти групування було порушено справу про відмивання 2,4 мільярда рублів.

Тоді Щипцов-Печерський вирішив перебратися до України та легалізуватися. Паралельно розвивав діяльність угруповання в Україні. У ЗМІ писали, що під виглядом міжнародних логістичних компаній, в українських виданнях розміщувалися вакансії, які пропонували «високооплачувану роботу як кур’єри або експедитори на території Росії». При цьому співбесіди з кандидатами проводилися у великих українських містах, у тому числі і в Києві. До справи підходили серйозно: співбесіди з використанням детектора брехні, експрес-курси з правил комунікацій з клієнтами, використання платіжних систем, особлива увага в “Хімпромі” приділялася способам перевезення та упаковки наркотиків, а також способам організації схованок.

Проте у 2019 році ситуація трохи змінилася не на користь Щипцова. Він познайомився з Артемом Петрашкіним – їх звів родич Петрашкіна – Кирило Гопоненко.

Оскільки Петрашкін був вихідцем із силових органів, то йому не склало труднощів дізнатися, хто такий Щипцов-Печерський і взяти його в оборот.

Як повідомляли ЗМІ саме Петрашкін, шантажем та обіцянками заступництва витяг зі Щипцова інформацію про роботу “Хімпрому”, про своїх спільників, яких одразу накрили співробітники СБУ.

Щипцов у результаті здав Петрашкіну всіх і все: про схеми роботи, способи транспортування наркотиків, отримання грошей, а також поіменно назвав усіх своїх «колег» і забезпечив Петрашкіна інформацією, яка дозволила їх затримати та порушити проти них кримінальні справи.

Крім цього, Щипцов з Петрашкіним привласнили собі гроші колишніх «колег» Щипцова по «Хімпрому» — на суму близько 16 мільйонів доларів.

Серед тих, хто фігурує у списках жертв, Святослав Мороз, Вікторія Жадовець, Андрій Кушнеров, Андрій Вігель, Олександр Гаврилов, Максим Нагара та багато інших.

Однак на цьому «напарники» не зупинилися. Як каже сам Щипцов після того, як СБУ затримала учасників “Хімпрому”, він пропонував їм вирішити питання в обмін на 50% прибутку, який мали передавати Артему Петрашкіну. Інакше кажучи – змушував своїх колишніх спільників платити щомісячну данину Петрашкіну.

Самого ж Щипцова та його людей, за його особистим зізнанням, силовики дали спокій і дали можливість продовжувати займатися «бізнесом».

Зізнався Щипцов і в тому, що за вказівкою Кирила Гапоненка його люди фактично обікрали “Хімпром” на 2,3 мільйона доларів.

Більше того, Щипцов сам зізнається, що після того, як Петрашкін “знежирив” організацію на гроші, сам Олександр отримав можливість за допомогою співробітників СБУ вирішувати свої питання.

Після початку повномасштабної війни Росії проти України все змінилося для Щипцова. Втративши заступництво Петрашкіна, який останнім часом перекваліфікувався на адвоката, Щипцов втратив усі документи, які легалізували його перебування в Україні, а силовики активізували розслідування справи “Хімпрому”, розпочату ще 2019 року. Зараз Щипцов-Печерський намагається уникнути відповідальності і за допомогою хабарів повернути собі українські документи та право перебувати в Україні. За деякими даними, за вирішення питання Щипцов готовий викласти 500 тисяч доларів.

Удар по дотичній

«Визнання» Щипцова в обмін на заступництво Петрашкіна не тільки дозволило останньому отримати контроль над засобами ОЗУ «Хімпром». Воно ще й зачепило щодо репутації інших людей.

Багато в чому, свідчення Щипцова-Печерського, насправді не витримували критики і оговорювали ні в чому не винних людей.

Зокрема, йдеться про бізнесмена Єгора Левченка, який уже не перший рік живе в Мексиці, де спочатку займався нерухомістю, а потім переключився на більш актуальні в 21 столітті галузі — лідогенерацію та арбітраж трафіку.

Єгор не перший рік займається різними благодійними проектами в Україні, а з початком повномасштабної війни всіляко допомагає ЗСУ, медичним установам та громадським організаціям.

“Я не можу залишатися осторонь, доки моя країна бореться з ворогом. Щодня думаю про той час, коли зможу повернутися до України. Тут у мене не лише батьківщина, а й бізнес, колектив за яких я відповідаю”, – каже Левченко, який в Україні запустив успішний бізнес з лідогенерації та арбітражу трафіку, а також займається консалтингом.

Так, для Буковинського клінічного онкологічного центру Єгором Левченком було закуплено медикаментів на 300 тисяч гривень. У міській дитячій лікарні міста Стрий на внески Єгора Левченка було проведено реконструкцію системи опалення.

У селі Лучин, що на Житомирщині, Єгор допоміг відремонтувати храм для Сестринства Милосердя, який відновила громада, але не змогла до кінця довести всі необхідні роботи.

“Нехай ваша доброта і щедрість та милосердя відплатяться вам сторицею. Бажаємо вам усіх земних благ – нехай Господь благословить вас міцним здоров’ям та радістю”, – каже настоятелька Обителі Ігуменя Аполлінарія.

Для Головного клінічного військового шпиталю було закуплено унікальний операційний мікроскоп вартістю 570 тисяч гривень. Тепер цей прилад допоможе ефективніше рятувати життя українських воїнів, поранених у боях.

І це далеко неповний перелік всього, ніж Левченко допомагає Україні. За нашою інформацією Єгор Левченко витратив на потреби України понад 4 мільйони доларів, а всі документи, які підтверджують це, передані через юристів вищому керівництву країни.

Варто сподіватися, що НАБУ та інші компетентні органи звернули найпильнішу увагу на ситуацію, що склалася, і зможуть притягнути до відповідальності не лише видатних ділок на кшталт Андрія Довбенка, а й “сірих кардиналів” в особі Артема Петрашкіна.

Варто звернути увагу і на те, що Щипцов використав своє знайомство з Петрашкіним, що дозволяло йому вирішувати питання з керівництвом СБУ.

Хотілося б, щоб НАБУ та Президент Зеленський звернули увагу і на той факт, що через сфабриковане звинувачення, побудоване на свідченнях Щипцова, перебували під слідством Койнаш Каріна (у неї вимагали 3 мільйони доларів Петрашкін та його спільник) та Морозов Олександр, який завжди займався благодійністю.

Пора вже притягувати до відповідальності таких як Петрашкін, які особисто приміряють на себе роль “світового поліцейського” і намагаються поширити юрисдикцію України далеко за межі країни.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Предыдущая статьяПроблеми з виплатами переселенцям: які потрібні документи та що робити, якщо відмовили
Следующая статьяПодатки у воєнний час: чи варто знижувати і що не так із податковою реформою «10-10-10»