Вранці 6 лютого в Туреччині поблизу кордону з Сирією стався потужний землетрус, який забрав життя понад 4000 людей. Близько 26 тисяч людей в обох країнах отримали поранення, зруйновано сотні будівель, тисячі людей втратили свої домівки. Більш того, хвиля землетрусів прокотилася і світом: у американському місті Буффало (штат Нью-Йорк) та у Тихому океані поблизу Курильських островів. Зважаючи на таку сейсмічну активність по світу, чого варто чекати найближчим часом в Україні та чи витримають наші будівлі вірогідні підземні поштовхи? На ці питання «Апострофу» відповів сейсмолог ОЛЕКСАНДР КЕНДЗЕРА.

Я би поставив питання так: чи існує небезпека для України? Так, існує. Вона показана на картах загального сейсмічного районування території України, які є частиною державних будівельних норм, які називаються «будівництво в сейсмічних районах України». Там показана ймовірність землетрусів в різних частинах нашої країни. Ці карти використовуються рятувальниками і будівельниками.

Чи може бути щось подібне на території України, як в Туреччині? Тут питання до того, чи всі будинки в країні є сейсмостійкими. Це потрібно вже перевіряти, але ніхто зараз, не вивчивши сейсмічну небезпеку, наприклад, атомної станції, не скаже чи вона сейсмостійка чи ні. Об’єкти треба перевіряти і прорахувати, чи є конструкції, які мають напружено-деформований стан, вищий за той, який був запроектований при створенні атомної станції.

Карта землетрусу 6 лютого

Так само і з будинками: якщо ви знаєте, які впливи можуть бути на нього, то потрібно розрахувати зруйнується він чи ні. Якщо ясно, що не зруйнується, то в такому випадку переживати нема чого.

Нічого подібного до того як в Туреччині не відбудеться. На жаль, в Туреччині активність сейсмічних впливів досить висока, а багато будинків не враховували цієї небезпеки. Через те вони і зруйнувалися, а люди потрапили під ці завали і багато з них загинуло.

В Україні максимальні сейсмічні впливи прогнозуються на території південно-західних районів Одеської області, в Криму, а впливи від зони ураження по суті розходяться на всю територію України. Але їх інтенсивність недостатня для того, щоб зруйнувати добре побудовані споруди.

Епіцентр землетрусу біля турецького міста Газіантеп

Відчутні землетруси в Україні були зареєстровані в 1940, 1977, 1986 та 1990 роках.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Предыдущая статьяЗемлетрус у Туреччині та Сирії: кількість загиблих сягає вже майже 4200
Следующая статьяЖах на вулиці волонтерів: як силовики «кошмарять» меценатів за допомогу захисникам України