За час повномасштабної війни чисельність українських Збройних сил виросла до 700 тисяч військовослужбовців, без урахування нацгвардійців, прикордонників і поліцейських. В цю цифру входять мобілізовані, контрактники і строковики, що відслужили свій строк.

Можливостей для вступу в ЗСУ зараз багато, пише КП в Україні. Вмотивованим і патріотично налаштованим громадянам, незалежно від їхнього рівня підготовки, доступна велика кількість інструментів для того, щоб знайти своє місце в лавах ЗСУ.

Військова служба за контрактом

Служба за контрактом в Збройних силах України – це одна з головних можливостей долучитись до захисту України від російських окупантів. Контракт передбачає добровільний вступ людини до Збройних сил.

Кого беруть?

Укласти контракт може строковик (за його власним бажанням), людина без досвіду служби у військах (таких людей відправляють спочатку на 3-місячну підготовку до навчальних центрів і лише після цього до бойових військових частин для подальшого виконання завдань) і люди, які проходили строкову службу.

Також контракт може укласти людина з іноземним громадянством. У неї буде додаткова опція у вигляді звільнення за власним бажанням. В українських контрактників такої можливості немає.

До бажаючих вступити на службу за контрактом є обмеження за віком — від 18 до 40 років.

На який термін укладається контракт?

Строк укладення контракту під час воєнного стану для осіб рядового складу становить 3 роки. Для сержантсько-старшинського — від 3 до 5 років. Для офіцерів – до 5 років. А офіцерів з військовими спеціальностями – 10 років.

Також почали практикувати укладення контрактів «до завершення військового стану».

Залишити службу після завершення строку дії контракту зараз неможливо — всі контракти автоматично пролонговані на час дії воєнного стану.

Деталі можна дізнатись на сайті Міністерства оборони України. Охочим укласти контракт слід звернутись до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки з військово-обліковим документом, пройти професійно-психологічний відбір і медичну комісію.

Куди беруть?

Головна перевага у службі за контрактом – можливість обрати підрозділ для проходження служби, а також спеціальність. Така служба є перспективною, бо контрактники – кістяк армії.

Які завдання треба виконувати?

Контрактники ЗСУ – це основа української армії. Тут зосереджена велика кількість спеціальностей: механіки-водії, розвідники, стрільці, артилеристи, кухарі, медики, зв’язківці, ремонтники тощо. Тому і функціонал у контрактників максимально широкий.

Яка зарплата?

Мінімальне грошове забезпечення контрактника становить 10 200 гривень. А також є надбавка — 30 тисяч гривень за військовий стан. І 70 тисяч гривень для тих, хто безпосередню бере участь у бойових діях.

Які пільги?

Служба за контрактом має певні бонуси у вигляді пільг. І вони дуже суттєві. Наприклад, контрактники мають право на придбання житла під пільгову іпотеку — 3% річних. А ще вони мають право на безоплатне отримання вищої освіти.

Зараз для контрактників почали вводити срок служби - «до закінчення військового стану». Фото: mil.gov.uaЗараз для контрактників почали вводити срок служби — «до закінчення військового стану». Фото: mil.gov.ua

Мобілізовані

Зараз мобілізовані громадяни – це значна частка Збройних сил України. Можливості і завдання мобілізованих фактично такі ж, як і у контрактників. Вони беруть участь у бойових діях, для них також передбачено кар’єрний зріст і підвищення у званні.

Кого беруть?

Військовослужбовців, що знаходяться в запасі, колишніх військових, що зараховані до першочергового резерву, цивільних осіб, що підлягають мобілізації згідно з чинним законодавством, і добровольців.

У чому особливості?

Мобілізовані не мають такого права вибору спеціальностей, як контрактники. Проте мобілізованим доступні опції переведення на службу за контрактом в ЗСУ. Є і додаткова, у порівнянні з контрактниками, опція для залишення служби – у зв’язку з сімейними обставинами. Наприклад, при народженні третьої дитини. Контрактники такої опції не мають.

Термін служби?

Терміну перебування у війську в рамках мобілізації зараз не знає ніхто. Можливо, після закінчення дії воєнного стану. Або ж до демобілізації.

Яка зарплата?

Аналогічна з контрактниками.

Мобілізуватись можна також і на добровільній основі. Фото: Олександра Шепелєва / УНІАНМобілізуватись можна також і на добровільній основі. Фото: Олександра Шепелєва / УНІАН

«Гвардія наступу»

Зараз ведеться активний набір людей до «Гвардії наступу» — проєкту Міністерства внутрішніх справ України, який полягає у формуванні штурмових бригад у складі Нацгвардії, Нацполіції і Державної прикордонної служби.

Кого беруть?

Приєднатись до неї може фактично кожен. Або ж, як мінімум, хоча б спробувати. Тому що відбір точно пройдуть не всі, є доволі серйозні критерії відбору для бажаючих.

Куди беруть?

Є всього вісім штурмових бригад: бригада «АЗОВ», об’єднана штурмова бригада Національної поліції «Лють», 15-й мобільний прикордонний загін «Сталевий кордон», 3-я бригада оперативного призначення «Спартан», 4-а бригада оперативного призначення «Рубіж», 14-а бригада оперативного призначення «Червона калина», 15-а бригада оперативного призначення «Кара-Даг», 1-а президентська бригада оперативного призначення «Буревій».

Які завдання треба виконувати?

Завданням «Гвардії наступу» будуть штурмові дії, прорив ліній оборони ворога і наступ.

Яка зарплата?

Мінімальна – 25-27 тисяч гривен. Плюс 30 тисяч надбавки за воєнний стан. 70 тисяч за безпосередню участь у бойовому зіткненні із супротивником (а це майже гарантовано, бо це штурмові бригади).

До «Гвардії наступу» зараз ведеться активний набір. Бажаючих багато. Фото: storm.mvs.gov.uaДо «Гвардії наступу» зараз ведеться активний набір. Бажаючих багато. Фото: storm.mvs.gov.ua

Сили спеціальних операцій Збройних сил України

ССО – це еліта української армії, функціонал якої вражає. Аналогів ССО в історії сучасної України просто немає. Кредо ССО — «перевага якості над кількістю».

Кого беруть?

Тут дуже високий рівень критеріїв відбору. Відбір до ССО проходить успішно лише 10% кандидатів. В спецпідрозділах ССО несуть службу найвмотивованіші, стресостійкі і досвідчені військові.

Куди беруть?

Селекція до ССО надзвичайно жорстка. Курсанти три тижні живуть у наметах на полігоні без зв’язку із зовнішнім світом. Пересуватись табором можна лише перебіжками. На порушників правила чекає покарання. Щоденні фізичні навантаження є надпотужними, вони направлені на те, щоб виявити у тілі курсанта слабкі місця і зламати його фізично. Ще частина не проходить психологічний відбір.

Рекомендації, як готуватись до тренувального курсу ССО, тут. Там розписано 5-тижневу програму з фізичної підготовки курсанта, яка вражає об’ємом роботи. Також є поради щодо підготовки.

Хто успішно впорався з відбором, далі навчається на одну з п’яти спеціалізацій – командир, інженер, фахівець з озброєння, медик, зв’язківець. Отримувані знання взаємозамінні, тобто виконувати мінування і знати медицину повинні всі.

Які завдання треба виконувати?

Спецпризначенці виконують розвідку, рейди у тил ворога, підпільно працюють за лінією фронту, у тому числі створюють агентурну мережу, шукають і евакуюють полонених і заручників, ведуть антитерористичну діяльність.

Яка зарплата?

Грошове забезпечення ССО одне з найвищих. У 2023 році зарплата рекрута становить 22 069 гривень. Для головного сержанта роти ССО — 28 235 гривень. А для командира бригади – 40 917 гривень. Також 30 тисяч надбавки за воєнний стан. І 70 тисяч гривень за участь у бойових діях при зіткненні з ворогом.

Спецназівець - звучить круто. Але, щоб потрапити до їх лав, має бути неабияка підготовка. Фото: facebook.com/usofcom/​

Спецназівець — звучить круто. Але, щоб потрапити до їх лав, має бути неабияка підготовка. Фото: facebook.com/usofcom/​

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Предыдущая статьяВесняна втома і як її подолати: їмо буряки, спимо в міру та освоюємо йогу
Следующая статьяБідність в Україні: офіційні дані та реальне життя