В Україні триває війна та мобілізація, і продовжується епопея з повістками, а точніше — з їхнім врученням. KP.UA знайшла відповіді на найнагальніші питання щодо роздачі повісток мешканцям України.

Які існують види повісток?

1. Повістка для уточнення облікових даних.

Вона видається для уточнення даних про військовозобов’язаного, його сімейний стан, роботу і т. д. Він має з’явитися в ТЦК (територіальний центр комплектування), де дані оновлять у базі, внесуть уточнення та визначать подальший перебіг дій. Викликаного можуть відправити на проходження медкомісії для призову на службу або надати відстрочку на підставі наданих відповідних документів. Коли ж її дія закінчиться, призовник повинен з’явитися до ТЦК для її продовження або мобілізації.

2. Повістка для проходження медкомісії.

Після вручення такої повістки військовозобов’язаний повинен пройти медичне обстеження. Воно проводиться при ТЦК (про те, які додаткові медичні документи потрібно мати при собі, вам повідомлять тут же). Разом із повісткою видають «карту дослідження та медогляду військовозобов’язаного». За її результатами видається документ із висновком військово-лікарської комісії, де вказується, придатний чи непридатний до військової служби. За стандартною процедурою такий документ мають видати за місцем проживання (якщо воно відповідає даним, що є в ТЦК). Але не виключено, що людина отримає направлення відразу після уточнення облікових даних вже в центрі.

3. Повістка-призов до ЗСУ.

Це вже конкретний виклик до ТЦК для призову на військову службу. У повістці вказуються всі дані: куди і коли необхідно з’явитися, які документи треба мати при собі: паспорт, військовий квиток (тимчасове посвідчення) або посвідчення про приписку до призовної ділянки (для призовників), а також обліково-послужну картку та мобілізаційне розпорядження (якщо є).

4. Мобілізаційне розпорядження.

Цей документ вручають тим, хто за рішенням медичної комісії придатний для проходження військової служби. У повістці зазначено, що необхідно з’явитися до певного призовного пункту протягом 24 годин після оголошення мобілізації.

Де мають право вручати повістки?

За інформацією Мін’юсту, законодавство України чітко не визначає, де саме може відбуватись вручення повісток. Тому повістки можуть вручати на вулицях, на блокпостах, у метро, за місцем проживання та за місцем роботи.

Хто може вручити повістку?

 • Посадові особи районного чи міського військового комісаріату, районного чи міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК).
 • Відповідні органи місцевого самоврядування.
 • Роботодавці, керівники підприємств, установ, організацій, навчальних закладів, незалежно від підпорядкування та форми власності.
 • Глави чи керівники об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) чи житлово-експлуатаційних контор (ЖЕК).
 • Посадові особи (закон не уточнює, хто саме підходить для даного визначення).
 • Співробітники поліції.

Які документи повинна мати при собі особа, яка уповноважена вручати повістки (представник ТЦК)?

 1. Службове посвідчення або інший документ, що підтверджує її належність до підрозділу, визначеного у наказі коменданта.
 2. Копію наказу коменданта, яким визначено підрозділи, які мають право на перевірку документів.

Чи мають право представники ТЦК перевіряти документи?

Ні, не мають. Тому завжди поряд з ними будуть знаходитися співробітники поліції, які це право мають. Окрім поліцейських, перевіряти документи можуть лише співробітники Національної поліції України, СБУ, ЗСУ, Національної гвардії України, Держприкордонслужби України, Державної міграційної служби України, Державної митної служби України.

Зрозуміло, співробітники ТЦК не мають права забирати громадян з вулиць і відвозити до військкоматів. Вони не мають таких повноважень, тому надалі така поведінка може вилитися в судовий позов за фактом викрадення людини. Щоправда, подібних прецедентів в Україні поки що не було.

Яким має бути алгоритм дій при врученні повістки?

 1. Дізнайтеся посаду та повноваження тих, хто намагається її вручити (вони зобов’язані представитися за формою).
 2. Перевірте правильність оформленої повістки: чи всі дані вказані коректно – ПІБ, домашня адреса, необхідні дати.
 3. Уточніть та перевірте прізвище керівника ТЦК (маєте право попросити трохи почекати і подивитися в інтернеті).
 4. У повістці має бути зазначений її вид (один із чотирьох, про які розказано вище).
 5. Військова спеціальність, зазначена у повістці, повинна обов’язково співпадати зі спеціальністю, зазначеною у військовому квитку.
 6. Має бути зазначено адресу, куди слід з’явитися, і перелік необхідних документів.
 7. У документі обов’язково має бути печатка та підпис військового комісаріату.

Чи можна відмовитися від повістки?

Тільки якщо для цього є поважні причини. Наприклад, там неправильно вказані особисті дані – повістка вважається адресованою іншій особі. Також відмовитися можна, якщо повістку вручає не уповноважена особа або якщо вона не засвідчена військовим комісаріатом.

Але відмовляти від вручення повістки з цих причин треба правильно. Розписуватись у отриманні не треба, а уповноважені особи зобов’язані скласти акт про відмову від повістки із зазначенням причини. При цьому необхідно, щоб під час складання акта були присутні дві особи, які могли б підтвердити причину відмови.

Також відмовитися від повістки можна, якщо її заповнюють під час вручення. За законом, повістка має бути повністю заповнена та підписана у військкоматі ще до вручення. Факт вписування до порожнього бланку інформації можна фіксувати.

Чи є поважні причини для неявки до військкомату?

Відповідальність за неприбуття або несвоєчасне прибуття у військкомат не передбачено лише з трьох причин:

 • хвороба, яка дозволяє самостійно рухатися;
 • необхідність догляду за хворою дружиною, чоловіком, дитиною, своїми батьками або дружини/чоловіка (ці особи повинні проживати разом із військовозобов’язаним, також не повинно бути близьких родичів, здатних взяти на себе догляд);
 • відкрите кримінальне провадження, застосування адміністративного стягнення або кримінального покарання щодо військовозобов’язаного або резервіста.

Усі поважні причини мають бути підтверджені довідками чи іншими офіційними документами.

При цьому не йдеться про повне звільнення від мобілізації. Звільнити людину від служби в армії може лише категорія «Повна непридатність».

Також у списку поважних причин можуть бути перешкоди стихійного характеру, смерть члена сім’ї та щось, що визначається як «інші непереборні обставини, що позбавляють можливості прибути». Можливо, йдеться, наприклад, про ДТП, в яке може потрапити людина, яка прямує у військкомат. У будь-якому випадку – необхідні документи, що підтверджують.

Якщо особа не приходить у військкомат – яке покарання на неї чекає?

Тяжкість відповідальності за неявку до військкомату визначається змістом повістки. Не прийти для уточнення облікових даних і не прийти за мобілізаційним розпорядженням – це два різні порушення закону. Також ускладнює покарання і неодноразова неявка до ТЦК.

Максимальний штраф за неявку до центру для уточнення особистої інформації становить 8500 грн. Якщо людина не приходить після вручення порядку денного 3 і більше разів – військкомат може подати на нього до суду та притягнути до кримінальної відповідальності. А якщо людина уточнила облікові дані, пройшла медкомісію і не прийшла за мобілізаційним розпорядженням – це вже позбавлення волі на строк від 3 до 5 років.

Як правильно переселенцям стати на військовий облік?

Якщо людина виїжджає на нове місце перебування, то вона має знятися з обліку на старому місці та стати на облік на новому протягом 7 днів. Якщо переселенець прибув із окупованих територій, то ставати на військовий облік треба обов’язково, але зняття з обліку на колишньому місці проживання не потрібне.

Чи законно вимагають довідку з ТЦК під час працевлаштування?

Відповідно до ст. 24 Кодексу законів про працю кандидат на працевлаштування зобов’язаний надати серед іншого відповідний військово-обліковий документ. А відповідно до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів (затверджено Постановою КМУ від 30.12.2022 р. № 1487), встановлено додаткові умови: роботодавець при зачисленні на роботу зобов’язаний перевірити наявність військово-облікового документа та наявність позначки у ньому про взяття на військовий облік. При цьому всі – і призовники, і військовозобов’язані, і резервісти — мають перебувати на військовому обліку за зареєстрованим місцем проживання.

Роботодавець може не вимагати військово-облікові документи лише у чоловіків віком від 60 років. Виняток становить старший офіцерський склад, який перебуває у запасі до 65 років.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Предыдущая статьяВедуча «Аферистів в сітях» — про афери екстрасенсів і роботодавців та фальшиві держвиплати
Следующая статьяРізна транслітерація, не вклєєне фото: 12 запитань, чи є чинним ваш паспорт