Незважаючи на повномасштабну війну, гривня поводиться цілком гідно. Скільки прогнозів, що шокують, було за минулий рік – і не порахувати, але національна валюта стійко переживає всі стреси війни.

Українців валютний курс, як і раніше, цікавить як з теоретичної точки зору (оскільки від того, як поводиться гривня по відношенню до долара, залежать ціни на товари та послуги), так і з практичної (оскільки сьогодні американська валюта є єдиною більш-менш прогнозованою інвестицією).

Що відбувається з курсом, які прогнози на початок літа і як почуватиметься гривня до кінця року? Ці питання KP.UA обговорила із економістами.

Гривня зміцнюється

Ось уже другий місяць долар в Україні неухильно знижується. У п’ятницю, 17 березня, курс американської валюти на готівковому ринку становив 38,27/38,87 грн, євро купують за 40,31 грн, а продають за 41,13 грн. На чорному ринку покупці та продавці сходяться на позначках 38,68 грн за долар та 40,95 грн за євро.

Для порівняння: півтора місяці тому, 3 лютого, курс долара на готівковому ринку був на рівні 39,67/40,32 грн, євро – 42,78/43,73 грн. На чорному ринку давали 40,08 грн за долар і 43,46 грн за євро.

Аналітик Данило Монін зазначає, що в першій половині березня Україна не отримала зовнішнього фінансування, проте гривня в обмінних пунктах зміцнилася. На стабілізацію національної валюти вплинуло різке зменшення різниці між купівлею та продажем на міжбанку на тлі прогнозу НБУ про те, що різниця між експортом та імпортом цього року становитиме 50 млрд. Хоча сам експерт вважає, що набагато менше.

Відповідаючи на запитання, як на курс в Україні може вплинути банківська криза у США, експерти, опитані KP.UA, наголосили, що українська економіка її не відчує. Порівняно з важкими випробуваннями війни, проблеми американського банківського сектора для нас – це крапля у морі.

До літа – 37-38 грн за долар

Оцінки поточної ситуації, звісно, ​​цікаві, але українців набагато більше цікавить перспектива. Що буде з гривнею, скажімо, на початок літа?

Президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко вважає, що немає сенсу ні тримати курс, ні спеціально його ревальвувати чи девальвувати.

– У нас ринок, – нагадує експерт. – Найближчим часом курс коливатиметься в діапазоні 37-39 грн, і це всіх влаштовує. Зараз курс знаходиться біля позначок 38 грн, до літа, можливо, гривня зміцниться до 37 або навіть 36 грн за долар.

На думку аналітика Данила Моніна, якщо щомісячне фінансування на рівні 3 млрд доларів продовжиться, то влітку можна говорити про курс 38 грн за долар.

Економіст Борис Кушнірук у розмові з KP.UA зазначив, що зміцнення гривні до літа справді реальне за відповідних обставин. Такої думки дотримується керівник аналітичного відділу Міжнародної Академії Біржової Торгівлі Андрій Шевчишин.

– Курс національної валюти залежить від ситуації на фронті, міграції, стабільності темпів зовнішньої допомоги, боргового навантаження, а також глобальних сировинних цін, – уточнив Шевчишин.

Аналітик компанії Esperio Олександр Болтян упевнений, що до літа курс долара в Україні збереже стабільність, незважаючи на складну економічну ситуацію, спричинену війною в країні.

– НБУ продовжить свою незмінну монетарну політику, націлену на стабілізацію інфляційного тиску та захист заощаджень у гривні від інфляційного знецінення, – каже Болтян. — У цьому контексті рішення Нацбанку зберегти облікову ставку на рівні 25% стало ще одним кроком до підтримки стабільності курсу.

Прогнози на кінець року

На думку Олександра Болтяна, до кінця року курс продажу долара в Україні перебуватиме у межах 40-42 гривень завдяки підтримці зовнішніх кредиторів та збільшенню експортної активності бізнесу. Однак для того, щоб уникнути неконтрольованого зростання дефіциту бюджету, можливо, буде потрібно скорочення соціальних виплат.

Грошові надходження експерт радить спрямовувати не на купівлю валюти, а, скажімо, на формування продуктових запасів. Болтян наголошує, що заробити на курсовій різниці навряд чи вийде, оскільки сильно підскочити долару не дадуть. Адже це призведе до зростання цін на імпортні та вітчизняні товари.

Олександр Охріменко каже, що наприкінці року після літнього зміцнення гривня може знову трохи девальвувати – до 39 грн. Але, зазначає економіст, у будь-якому разі це будуть незначні вагання.

Данило Монін вважає, що до кінця року курс долара становитиме близько 40 грн.

– Якщо фінансування від США та ЄС надходитиме хоча б у тому ж обсязі, як і зараз, я не очікую істотного коливання гривні, – каже економіст Всеволод Степанюк. – Звичайно, на курс сильно впливатиме стан справ на фронті та фінансово-економічна криза, яка вибухнула в США. Як саме, поки що сказати складно – все залежить від того, які заходи вживатимуть уряд і ФРС.

При цьому Борис Кушнірук зазначає, що курс до кінця року багато в чому залежить від позиції Нацбанку. Експерт вважає, що залишати нинішній офіційний курс на тому рівні ж до кінця року недоцільно.

— Вважаю, що гривню потрібно послабити бодай до рівня 40 грн за долар, — зазначив експерт.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Предыдущая статьяМіністр молоді та спорту Вадим Гутцайт: На фронті зараз близько 3000 атлетів і тренерів
Следующая статья«Банкопад» у США: чи буде криза та що чекає на Україну