Довжелезні черги біля аптек у спробі придбати звичні знеболювальні чи протизаплідні препарати: різкий зліт попиту на популярні ліки стався через повідомлення про те, що з 1 квітня низка медикаментів відпускатиметься виключно за рецептом – електронним чи паперовим. Попри те, що у МОЗ роз’яснили: фактично для споживачів нічого не змінюється, – продажі лікарських засобів миттєво зросли у понад тричі. Кому це вигідно і до яких хитрощів вдаються фармацевтичні компанії?
Причини і наслідки аптечного ажіотажу дослідила журналістка «СтопКору» Діана Ловська.
«Якщо раніше перекупи займалися продажем вінілових платівок та джинсів, то у 2023 році вони можуть заробити цілі статки на «Німесилі». У соцмережах вже навіть кажуть, що «бариги вже не ті». Жарти жартами, а обурення суспільства тільки набирає обертів«, – зазначає репортерка.
Тож знімальна група «СтопКору» вирішила провести експеримент та самостійно купити популярне рецептурне знеболювальне без лікарського припису. І тут на нашу команду чекав сюрприз: працівниця аптеки запропонувала продати замість «Німесилу» безрецептурний аналог зі схожою назвою – «Німедар».
Що це – нова розробка чи звичні ліки в новій обгортці?
Як зазначила фармацевт, склад нового препарату – той самий, що і у «Німесилу», але придбати його можна вільно. Виробником новинки є столична фармкомпанія «Дарниця» екснардепа Гліба Загорія, яка вже неодноразово потрапляла у фокус уваги журналістів-розслідувачів. Зокрема, через спробу монополізації ринку чи ймовірні зв’язки з країною-агресоркою. До речі, медикаменти «Дарниці» досі доступні в рф.
За даними порталу Аптека.Юа, вітчизняні аптечні мережі й виробники ліків непогано заробили на чергах за рецептурними препаратами на тлі паніки 31 березня 2023 року, коли країна очікувала введення електронного рецепта. Обсяг продажів зріс на 345% у грошовому вираженні та на 248% в упаковках, якщо порівняти з аналогічним періодом минулого року.
Як це пов’язано з електронними рецептами і до чого тут «Дарниця»?
За даними власних конфіденційних джерел «СтопКору», на фармринку подейкують, що саме великі гравці галузі проспонсорували аптечний ажіотаж і стали його бенефіціарами. І одним з цих гравців може бути саме «Дарниця», чиї ліки тепер пропонують замість традиційного «Німесилу».
Адже саме ця фармкомпанія є давнім фаворитом більшості роздрібних аптечних мереж. Усе – завдяки «плідній роботі» з заохочення рітейлерів.
«У нас всі препарати є в базі. Я вбиваю по комп’ютеру препарати, і у нас висвічується жовтеньким препарат, який в пріоритеті на продаж. І я буду продавати його. Через те, що «Дарниця» – основний наш постачальник, і ми з ними співпрацюємо, найчастіше це є якраз таки «Дарниця«, – розповідає на умовах анонімності представник однієї з торгових мереж.
Нагадаємо, напередодні впровадження електронних рецептів команда «СтопКору» розібралась, чи залишаться рецептурні препарати у вільному доступі після 1 квітня 2023 року, а які ліки відпускатимуть суто за рецептом.
Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко наголосив, що з 1 квітня перелік рецептурних препаратів не змінюється, запроваджується лише можливість отримати їх за електронним рецептом. А у МОЗ роз’яснили, що аптеки на територіях, які перебувають у районі бойових дій або у тимчасовій окупації, зможуть вільно продавати рецептурні препарати до закінчення воєнного стану.
Аби перевірити, чи є конкретний лікарський засіб рецептурним, варто скористатись сервісом Державного реєстру лікарських засобів України, де міститься інформація про всі зареєстровані в Україні лікарські засоби та інструкції для медичного застосування до них.