Кабмін офіційно розширив перелік товарів та послуг благодійної допомоги, на які волонтери можуть збирати гроші без оподаткування. Це сталося після гучного скандалу в Мережі, який міністру фінансів Сергію Марченку довелося особисто гасити. Після цього уряд здав назад, внісши відповідні зміни до постанови КМУ №112. Прохання волонтерів було задоволене частково, оскільки вони спочатку наполягали, щоб усі товари та техніка, що подаються на запит ЗСУ, були звільнені від фіскальних стягнень. Подробиці читайте у матеріалі «Апострофа«.

Дрони без податків

Згідно постанови Кабміну № 550 від 2 червня, уряд розширив перелік коштів, товарів (робіт, послуг), які не будуть підлягатися оподаткуванню фізичних осіб.

До оновленого списку увійшли літальні апарати та інші товари — апаратура зв’язку, парашути, радіоапаратура дистанційного керування, навігаційні прилади, цифрові камери, лінзи та об’єктиви для камер, оптичні прилади та їх компоненти, двигуни, батареї та акумулятори, а також їх компоненти та інші предмети.

Крім того, до списку було включено субпідрядні роботи, пов’язані з виробництвом безпілотних літальних апаратів, а також ремонт та технічне обслуговування таких апаратів.

Скандал спалахнув після того, як співзасновник громадської організації Razom for Ukraine та засновниця благодійного фонду Dignitas Любов Шипович повідомила про законодавчу ініціативу, яка дозволяє оподатковувати волонтерську допомогу для ЗСУ.

«Навіть зареєстровані у всіх реєстрах волонтери, які збирають усі чеки за покупки, мають запити та акти від військових, зобов’язані сплачувати податки з волонтерських зборів, якщо за ці кошти вони придбали щось таке, що не зазначено у постанові 112 за 2016 рік. Ви вже здогадалися, що в цій постанові немає ні дронів, ні антидронових рушниць, ні пультів, ні окулярів, ні старлінків та ще десятків технологічних товарів», — написала Любов Шипович на своїй сторінці у Facebook.

Міністр та «пеньюари для ЗСУ»

Найбільше шуму наробила норма, за якою податком могли обкласти кошти, зібрані на FPV-дрони. Щойно волонтери зібрали на БПЛА 20 млн гривень, «банк відразу поспішив дізнатися, на що підуть витрати, а податкова запевнила, що чекає на сплату податків».

На початку травня волонтери, як розповіла Шипович, не чекаючи відповідей від Кабміну, замовили приватній юркомпанії Rasons Legal «проект постанови, доповнивши його словами, що збір на будь-який товар, який передається військовим на їхній запит, а передача підтверджується актом прийому-передачі військовим, не оподатковується».

«Мінсоц відправив цей проект постанови на погодження в інші міністерства. Не минуло й місяця як відповіді прийшли від усіх міністерств. І тут сюрприз — Мінфін вважає, що державний бюджет дуже постраждає, якщо з волонтерів не братимуть податки. А представники Мінфіну вирішили типу пожартувати «А якщо військові собі пеньюари попросять?» — додала Шипович.

Фраза про «пеньюари для ЗСУ», яка була винесена в заголовок відповідного матеріалу в одному з центральних українських ЗМІ, розлетілася соціальними мережами, спровокувавши скандал, який міністр фінансів Сергій Марченко намагався оперативно погасити. Вийшло в нього це вкрай непереконливо.

«Широкий резонанс отримала новина щодо ситуації з волонтерами, про яку написала Любов Шипович та звинуваченнями на мою адресу, які зараз активно поширюються мережею. Хочу запевнити, що жодних податків з тих товарів, які передаються ЗСУ, платити не потрібно. Це — чинна норма Податкового кодексу. Тут не може бути жодних інших тлумачень. Наголошую, ті волонтери, які офіційно ведуть свою діяльність для допомоги армії — не сплачують ЖОДНИХ податків!», — заявив міністр.

Сергій Марченко запевнив, що фрази про «пеньюари», а також інші знецінюючі та образливі висловлювання він не виголошував. Далі він уточнив, що на засіданні уряду 2 червня мають намір включити дрони до переліку товарів, з яких не збиратимуть податки, фактично визнавши, що податкова мала претензії до волонтерів.

«Податки на дрони та інші товари для ЗСУ, блокування податкових накладних, й навіть повернення «довоєнних» податків та перевірок бізнесу, який виживає за умов відкритого вторгнення РФ — справа конкретної групи осіб у Мінфіні. Зазначені персони посилено вдають, що ніякої війни немає, й можна далі займатися «конфіскаційним» оподаткуванням. Єдиний варіант для Банкової та керівництва Кабміну — це назвати вказаних діячів поіменно, щоб громадськість знала, хто саме стоїть за подібними «вибриками», а потім звільнити їх усіх за статтею», — заявив у коментарі «Апострофу» старший економіст Центру соціально-економічних досліджень CASE Україна Володимир Дубровський.

Проблема нікуди не зникла

Формально проблема виникла через те, що багато товарів (у тому числі зазначених вище), які нині волонтери постачають ЗСУ, не були прописані у відповідній постанові КМУ №112.

До редакції документа, яку уряд впровадив 2 червня (вже в розпал скандалу), у цій постанові фігурували, як правило, одяг, продукти харчування, побутова хімія та матеріали для будівництва тимчасових жител.

Отже, уряд усунув недоопрацювання і тепер проблему вирішено? Не зовсім так. У цій історії є два важливі моменти.

По-перше, у новій постанові Кабміну № 550 від 2 червня йдеться про розширення переліку товарів для ЗСУ, які не оподатковуються. Повторимося, зі слів Любові Шипович випливало, що волонтери просили, щоб список не просто був розширений, а рішення уряду містило норму про те, що «будь-який товар, який передається військовим на їхній запит та передача, яка підтверджується актом прийому-передачі військовим, не підлягав оподаткуванню».

По суті, проблема законсервована рівно до того моменту, поки волонтери закуплять для ЗСУ щось, чого не було в уже розширеному переліку постанови КМУ №112.

Наступний момент, як наполягають експерти, полягає у посадових недопрацюваннях міністра Марченка, який згідно закону, відповідає за податкову та митну політику.

За словами підприємця та співзасновника руху «Україна 30+» Павла Себастьяновича, Сергій Марченко протягом всього часу перебування на посаді фактично самоусунувся від цих обов’язків, і голова податкового комітету ВРУ за 4 роки провів через парламент 36 законопроектів щодо зміни до податкового кодексу.

«Кожна законодавча новація зменшувала економічну свободу та розширювала повноваження податківців, поки керівництво Мінфіну було зайняте чимось іншим. Але останнім часом міністр фінансів прокинувся та почав активно займатися блокуванням підприємств, конфіскацією з їхніх рахунків авансом винесених ПДВ, тобто приватної власності підприємців. Некомпетентність міністра призвела до зупинення діяльності понад 40 тисяч підприємств, змушених позиватися до податкової служби та через суд повертати конфісковані гроші та поновлювати заблоковану діяльність», — каже Павло Себастьянович.

Ще більше податків

Некомпетентна бюджетна політика міністра фінансів призвела до перевищення видатків місцевих бюджетів на 70 млрд грн за 2022 рік, що ніяк не корелює з видатками чиновників на власні потреби.

«Наприклад, київські чиновники купили 17 автомобілів Toyota Camry. А чого б ні, якщо можна й далі трясти з народу гроші? І ось черга дійшла до волонтерів, але тут на тлі публічного скандалу ситуацію відіграли назад. Питання, чи надовго?», – додав Павло Себастьянович.

Волонтери отримали деякі послаблення просто через те, що в Мінфіні та ДПС переконані, що і без них у країні є з кого стягувати податки.

Наприкінці минулого місяця Верховна рада у першому читанні проголосувала законопроект, який передбачає скасування «спрощенки» для фізосіб-підприємців, скасування ставки єдиного податку 2%, поновлення перевірок бізнесу та застосування штрафів у поєднанні з використанням РРО/ПРРО. Як тоді пояснив міністр Марченко, у разі остаточного затвердження документа та його реалізації надходження до бюджетів різних рівнів збільшаться на майже 10 млрд грн.

«У розумінні керівництва Мінфіну бюджет — це рента для чиновників. Тому треба зібрати у будь-який спосіб якнайбільше податків. Представників Мінфіну, податкової та інших «зацікавлених» відомств питання зростання економіки не хвилюють. Або так вони примудряються думати, що саме зроблені державні витрати забезпечать зростання економіки…. Фактично це модель перетворення економіки в УРСР 2.0 із максимально можливою домінантою держави.Так що чекаємо й інших підвищень під соусом виконання меморандуму з МВФ, адже прийняття Національної стратегії доходів — це структурний маяк для Фонду та інших зовнішніх. кредиторів», — резюмував у коментарі «Апострофу» економічний експерт Данило Монін.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Предыдущая статьяПеревірки карт від НБУ: про які операції клієнтів звітуватимуть банки
Следующая статьяПідвищення тарифів, субсидії та повірка лічильників: усі комунальні нововведення літа