Третю добу триває спустошення Каховського водосховища і безпрецедентна повінь на Херсонщині, спричинені знищенням Каховської ГЕС росіянами. Ця катастрофа матиме наслідки не лише для України, але й всього світу. Це стосується питань екосистеми, змін клімату, продовольчої безпеки. Детальніше про наслідки Каховської катастрофи в етері Апостроф TV розповіла екологиня, голова громадської природоохоронної організації Всеукраїнська екологічна ліга, радниця міністра захисту довкілля та природних ресурсів України ТЕТЯНА ТИМОЧКО.

— Прошу вас прагматично як науковця, дослідника і функціонера в галузі екології описати ситуацію щодо наслідків катастрофи з Каховським водосховищем. Бо з одного боку, висока вода зійде за тиждень-два, все швидко висохне, Дніпро стане вужчим, але люди зможуть вижити. Але є й інша сторона, як люди житимуть далі і де вони братимуть воду згодом. І які, зрештою, проблеми відкриває ця висока вода?

— Це безпрецедентна технологічна катастрофа, яку спричинили російські окупанти на території України, яку українська земля не знала останні 80 років. Це насамперед пов’язано з тим, що Каховське водосховище — найбільше, площею понад 2 тис км кв і 18 кубокілометрів води. Якщо це моделювати, то страшно уявити масштаби і не можна навіть осягнути масу води, яка зараз рухається. У деяких місцях висота затоплення становить понад два метри. А ще треба врахувати швидкість потоку.

Це матиме безпрецедентно страшні наслідки для людей, що там проживають. Протягом останніх двох днів всі структури підключені для того, щоб евакуювати людей, але вода прибуває з такою швидкістю і такими масами, що до деяких населених пунктів просто ніхто не може добратися. І цього ніхто не міг собі уявити.

Наслідки можна розділити на дві частини. Перше — це глобальні, які торкнуться не лише України, насамперед країн Чорноморського регіону. Ці наслідки пов’язані з кліматичними змінами, бо плесо води площею понад 2 тис км кв, яке формувало локальний клімат у регіоні — зникає. Відбудуться дуже суттєві зміни у кліматичному сенсі. Науковці вже про це говорять. Але ще потрібно проводити низку досліджень на цю тему.

Крім того, відбувається переміщення масиву води в акваторію солоного Чорного моря. І прибережна смуга на певний час буде опріснена. Це вже удар по морським екосистемам.

І це злочин проти людства ще й тому, що є чимало країн, де кожна тонна прісної води на вагу золота, а тут кубокілометри прісної води потрапляють у море. Тобто це злочин планетарного масштабу.

Крім того, ця вода потрапляє в море забрудненою. І навіть страшно уявити рівень цього забруднення від побутових відходів, хімічних речовин, будівель, трупів тварин, не кажучи вже про те, що мули Каховського моря були насичені важкими металами, неочищеними викидами промислових підприємств, які роками осідали на дно. Плюс глибоко в мулах Каховського моря були шари і радіоактивного забруднення. Це все зноситься тепер у Чорне море і наслідки відчують на собі всі країни Чорноморського басейну. Навіть Середземне море відчує на собі наслідки цієї катастрофи.

Також це серйозний удар по світовій продовольчій безпеці, бо значна частина ґрунтів буде втрачена. Україна себе забезпечить, але ж війна показала, яку роль відіграє Україна у світовому забезпеченні зерном.

— Ми розуміємо, що прямо зараз південь Херсонщини не контролюється Україною і по-господарськи ми його не можемо використовувати. Якщо не буде швидко відбудована гребля, це означає, що канали не зможуть зрошувати землю. Якщо цього не буде протягом 2-3 сезонів, це вже будуть незворотні зміни для сільськогосподарської якості цих територій, чи коли за 5 років вода повернеться, все стане як раніше?

— Якщо ці сільськогосподарські угіддя не були зараз затоплені і не змило родючий шар ґрунту, або не нанесло до метра всілякого сміття і мулу, тобто якщо ці території не були уражені затопленням, то вони будуть змінювати свою структуру під впливом кліматичних умов і буде відбуватися певна втрата родючості. Але якщо через якийсь час повернеться вода, то ці землі можна буде використовувати.

Але по-перше, за умови війни Каховську ГЕС не можна відновити. По-друге, після завершення воєнних дій на відновлення Каховської ГЕС потрібні величезні кошти і технологічні зусилля. І по-третє, має бути інший погляд на відновлення цієї гідротехнічної споруди.

І найголовніше. Тут я бачу проблему мулів, бо вже понад 1000 км кв дня Каховського моря оголилося. І зараз ці мули під палючим сонцем будуть висихати і це можливість утворення пилових бурь, які будуть розноситися. Навіть до цієї трагедії це явище було досить розповсюдженим на півдні України, а тепер у нас є загроза, що ми будемо втрачати родючі ґрунти далеко за межами цієї трагедії. Тобто це питання не лише зрошення, а й якості наших славетних чорноземів.

Якщо ми говоримо про екологічну природну складову, то це також зникнення популяцій рослин, тварин, птахів і комах, які мешкали тут на абсолютно унікальних територіях. Це національні природні парки «Нижньодніпровський», «Білобережжя Святослава», «Великий луг», Чорноморський біосферний заповідник тощо. Ці території мали міжнародне значення. Кілька окремих видів птахів, тварин і рослин, які знаходились на цій території, зникають назавжди, тому що деякі види відновленню не підлягають.

Що стосується локальних наслідків для України — це безпрецедентно важкі і страшні наслідки забруднення величезних територій, міграція людей. Дуже багато людей фактично втратили місце проживання, бо ще довгий час не можна буде повернутися на ці землі. Якщо під обстрілами люди втрачали житло, але тільки стихає ситуація, вони прагнуть повернутися на свою територію, то тут це буде неможливо.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Предыдущая статьяУдавані миротворці: у чому суть ініціатив щодо припинення війни в Україні, запропонованих за кордоном
Следующая статьяПольське СТО: як війська НАТО можуть зайти на територію України