Днями президент Володимир Зеленський заявив, що росіяни хочуть підірвати Запорізьку АЕС, пише Апостроф. У разі вибуху на ЗАЕС 30 тисяч квадратних кілометрів можуть стати зоною відчуження, 2 млн квадратних кілометрів будуть забруднені. Також забруднення пошириться на Молдову, Румунію та Туреччину. Багато чого залежатиме від напрямку вітру. Які наслідки чекають на Україну в разі аварії на ЗАЕС, спричиненої росіянами, та як мають поводитися люди — розповіла голова громадської природоохоронної організації Всеукраїнська екологічна ліга (ВЕЛ), радниця міністра захисту довкілля та природних ресурсів України ТЕТЯНА ТИМОЧКО.

– Якщо розглядати даний напрямок вітру, які наслідки будуть в першу чергу для України?

– Коли ми говоримо про ймовірні наслідки цієї ймовірної аварії – я свідомо використовую це слово, бо досі не можу повірити і думаю, що цього не відбудеться. Але якщо ми будемо говорити про це, маємо готуватися – особливо, після підриву росіянами Каховської ГЕС – то масштаби будуть значними. Вони повною мірою залежать від самого джерела випромінювання або потрапляння в навколишнє середовище цих елементів. Будь-який інцидент, який може спричинити порушення фізичної цілісності чи реактора, чи сховища відпрацьованого ядерного палива, несе колосальні радіаційні ризики в першу чергу для персоналу станції, для тих людей, які там перебуватимуть – це російські військові – і для населення в цілому. І це матиме катастрофічні наслідки для довкілля.

Коли ми говоримо про саме потрапляння в навколишнє середовище радіоактивних елементів, то реактор настільки добре фізично захищений, що фізичне пошкодження такої споруди не буде мати такі катастрофічні наслідки, які були б, наприклад, якщо б ця атомна станція працювала. Зараз вона знаходиться в режимі зупинки. Оскільки всі реактори зараз зупинені, то потрапляння в навколишнє середовище радіоактивних елементів буде значно меншим, ніж це могло б бути, якби станція працювала. Незважаючи на це, обсяг ядерного матеріалу, який там зосереджений, потенційно здатен пошкодити в тій чи іншій мірі більше 2 млн квадратних кілометрів концентрацією радіоактивних елементів. Саме тому, знаючи наслідки Чорнобильської аварії, які ми маємо і досі, ми маємо говорити про неприпустимість перебування населення принаймні в 30-кілометровій зоні. Це те, що називається першою зоною ураження. Це найбільша загроза для життя і здоровʼя людей і найбільше забруднення довкілля.

Саме тому урядовці зараз, не спричиняючи паніку, вживають всіх попередніх практичних дій, які мали б дати можливість мінімізувати наслідки такої аварії. Насамперед йдеться про оповіщення. Знову ж таки, ми під час війни зіткнулися з тими недоліками, на які в мирний час не звертали уваги – наприклад, система оповіщення. Вже зараз ми знаємо, що таке тривога, її чують практично всі. Немає жодного куточка України, в якому не можна почути цей звук.

Якщо ви почуєте звук тривоги, який не переривається, це означає саме загрозу ядерної аварії. При отриманні повідомлення про небезпеку радіаційного зараження, негайно треба виконати чіткі й прості дії: зайти в укриття – підвал, будівлю, квартиру – закрити щільно вікна, кватирки і двері для того, щоб мінімізувати проникнення радіоактивного матеріалу. Радіоактивний матеріал осідає на зовнішній стороні будівлі. Тому навіть якщо вас це застало на відкритій поверхні, краще триматися подалі від будівель, тому що саме там буде ця концентрація, потім вона буде спадати.

Якщо ви знаходитеся в лісі, то краще триматися під деревом і перечекати цю ситуацію. Але якщо ви знаходитеся десь поблизу помешкання, треба зайти всередину. Також необхідно максимально забрати всередину домашніх тварин, тому що потім про них згадують, вибігають, починається істерика в дітей – це спричинить додаткове навантаження на ту ситуацію, в яку ми можемо потрапити.

Війна нас навчила, що в помешканнях має бути запас води, і це має бути запас не менше ніж на 24 години, а краще – 48 годин. Звичайно, першочергові потреби будуть в питній воді. Щодо продуктів харчування – це мають бути ті продукти, консерви, які можна відкрити і якось перечекати 24-48 годин, залежно від наближеності до цієї території. Має бути підготовлена маска, респіратор або хоча б ватно-марлева повʼязка для захисту органів дихання. Треба бути дуже уважними в цей час, слідкувати за інформаційними повідомленнями.

Повторюю: залежно від того, наскільки довго ви зможете пробути в такому закритому приміщенні, через 24, а краще через 48 годин радіаційні елементи будуть знесені повітряними масами по розі вітрів, про що буде повідомлено… Запас технологічних можливостей для того, щоб працювали органи оповіщення, є не менше ніж на три доби, тому не менше ніж три доби ви все одно в той чи інший спосіб будете отримувати повідомлення про ситуацію.

Я би не рекомендувала зараз всім кидатися і починати безпідставно робити йодну профілактику для здоровʼя, що було зроблено на початку війни, коли росіяни захопили Запорізьку АЕС. Без призначення лікаря і без наявних підстав можуть виникнути неприємні наслідки. Ми маємо бути сконцентрованими, зібраними. Ворог навмисно тисне психологічно, зокрема й через шантаж ядерної небезпеки, що заборонено міжнародним правом. В додатку до Женевських конвенцій сказано, що заборонено вражати під час війни воюючим країнам ті обʼєкти, які можуть відкрити доступ до небезпечних сил – це греблі, гідротехнічні споруди і атомні станції. Росія з перших днів війни це робить, і ми маємо вистояти, підготуватися, особлива увага на дітей.

– Ви зазначили, що протягом 24-48 годин краще бути вдома. Якщо раптом так сталося, що в цьому проміжку людина вийшла на вулицю, що робити, коли повертаєшся додому?

– Краще не повертатися в те приміщення, де знаходилися з вами люди, які не виходили на відкритий простір. Треба повернутися в іншу кімнату і постаратися змінити одяг, в якому ви виходили, прийняти душ. А цей одяг треба загорнути в цупкий поліетилен, закрити і ізолювати цей пакет. Це мінімальне, що можна зробити. Ще раз наголошую, що ці зони ураження будуть різними. Є три частини зони ураження: це 30-кілометрова зона, потім іде далі периметр. Тому, залежно від того, де ви знаходитесь, ви маєте більш щільно та уважно вживати ці заходи безпеки.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Предыдущая статьяЯк заощаджувати електроенергію та платити менше: українцям дали дієві поради
Следующая статьяЧому Пригожин дав задню: ISW про «заколот» «вагнерівців» в Росії