Мільйонні підряди на відбудову зруйнованих росіянами будівель в Київській області і на реконструкцію гуртожитку для родин з Маріуполя у Дніпрі отримали компанії, які вигадували собі співробітників, підробляли документи і завищували ціни. Про це йдеться в розслідуванні Bihus.Info.

Фірма “Архстройтехнадзор” була створена в Маріуполі і займалася хоча й доволі дорогими, але локальними підрядами, які в основному стосувалися облаштування зупиночних павільйонів. Останнє замовлення у нині окупованому місті компанія отримала у грудні 2021-го. У лютому 22-го директором “Архстройтехнадзору” став Богдан Ковпак з Маріуполя.

Раніше він працював інженером на “Азовсталі” і в своїх соцмережах виставляв спільне фото з Ростиславом Шурмою – на той момент керівником “Запоріжсталі” (обидва підприємства – зі структури “Метінвест” Ріната Ахметова), який нині працює заступником керівника Офісу президента і опікується питаннями відбудови.

Вже з літа 2022-го маріупольська компанія почала отримувати великі підряди від Київської обласної держадміністрації на ремонти і відновлення пошкоджених росіянами будинків і навчальних закладів – без тендерів, напряму. За липень-серпень “Архстройтехнадзор” отримав замовлень на понад 15 мільйонів гривень, при чому на більше 13 мільйонів – в один день, 2 серпня. Фірма взялася за відновлення будинків і навчальних закладів не десь в одному конкретному місці, а одразу і в Вишгородському, і у Фастівському, і у Бучанському, і у Броварському районах. До кінця 22-го сума замовлень на роботи з відновлення від КОДА досягла більше 30 мільйонів, географія розширилася і на дуже постраждалий від окупації Ірпінь. На профільному порталі “Прозорро”, де мали б публікувати всі документи, що стосуються кожного підряду, не по всім підрядам “Архстройтехнадзору” опубліковані навіть договори. Оприлюднені ж файли зіпсовані сканером і містять лише загальну калькуляцію, з якої важко зрозуміти які роботи фірма мала взагалі виконати і що конкретно придбати для виконання цих робіт.

В цей момент компанія отримала ще один, вже більший проект – на реконструкцію гуртожитку для родин з Маріуполя у Дніпрі, вартістю у приблизно 35 мільйонів гривень. Тут тендер формально провели, але “Архстройтехнадзор” нібито був єдиним учасником, а відтак саме він і отримав замовлення від маріупольських комунальників. До загального переліку тендерних документів фірма прикріпила і файл зі списком своїх співробітників та підтвердженням того, що всі вони пройшли спеціальне навчання, є кваліфікованими і можуть виконувати такий тип робіт. Левова частка людей в цьому списку – вигадані персонажі. Комусь тут дописали зайву цифру в ІПН, частини людей з вказаними ПІБ взагалі ніколи не існувало, в когось ІПН відповідав людям віком у 95 років. Попри це, ці особи нібито отримали посвідчення після проходження спеціального навчання, а компанія – своє замовлення.

В листопаді 22-го, прямо посеред великого підрядного процесу, у “Архстройтехнадзору” змінився власник – ним став чоловік, останньою відомою адресою реєстрації якого виявилася Бучанська виправна колонія. За даними журналістів, він раніше мав численні проблеми з законом та наркотиками, а нині мешкає у звичайній панельці в Києві. Директором же продовжив бути Богдан Ковпак. Вже в самому кінці 22-го “Архстройтехнадзор” несподівано спрямував більше 20 мільйонів гривень на нібито купівлю аж 35 кілометрів (кілометрів!) тканини для гідроізоляції. Купували у компанії, яка шиє пледи і яка раніше фігурувала в кримінальних провадженнях, пов’язаних з ухиленням від сплати податків. Фіктивні відображення придбання великої кількості товару – це якраз класичний спосіб для цієї схеми.

Вже навесні 23-го Ковпак вийшов з фірми, а вона, в свою чергу, перестала отримувати замовлення. Право фіналізувати роботи в гуртожитку для маріупольців після “Архстройтехнадзору” маріупольські комунальники передали іншій фірмі – “Будівельні традиції”. Виявилося, що підприємство раніше нічим не займалося, але незадовго до отримання підряду директоркою і власницею “Будівельних традиції” стала матір Богдана Ковпака.

Окрім 9 мільйонів на роботи в гуртожитку, фірма також несподівано отримала і кілька великих підрядів в Києві. Цікаво, що “Будівельні традиції” також “вигадали” частину своїх співробітників, найімовірніше підробили довідку про досвід попередніх робіт, а також за дуже завищеними цінами продали для гуртожитку ряд товарів, які перед цим ймовірно закупив “Архстройтехнадзор”. Ще цікаво, що одним зі справжніх співробітників “Будівельних традицій” значиться людина з таким же ім’ям, як і в колишнього працівника того самого маріупольського комунального підприємства, яке ці підряди “Архстройтехнадзору” і “Будівельним традиціям” і віддало.

Іронічно також, що гуртожиток для маріупольців в Дніпрі реконструювали в якості пілотного і дуже знакового проекту, який підтримали одразу декілька великих міжнародних організацій. Представники від них також були присутні і на урочистому відкритті, а згодом пообіцяли допомогти маріупольській владі масштабувати проект ще на кілька гуртожитків. Як міжнародні партнери працюватимуть в одній системі координат з підробними документами і вигаданими співробітниками поки що не дуже зрозуміло.

В маріупольській мерії визнали, що “Архстройтехнадзор” знають і давно з ним співпрацюють. Втім, спростували що якось впливали на отримання фірмою підрядів, нібито не знали, що обидві компанії – споріднені, заявили, що не повинні були перевіряти справжність довідок і список кваліфікованих робітників. Ростислав Шурма заявив, що не впливав і не збирається впливати на отримання будь-якими компаніями якихось підрядів.

Богдан Ковпак в розмові з журналістами заявив, що до будівництва і ремонтів нині взагалі не є причетним, порадив писати письмові запити компаніям і пригрозив правоохоронними органами.

Нагадаємо, раніше Bihus.Info виявили, що гроші за роботи по відновленню Гостомеля виконують фейкові ФОПи і компанії. Так, наприклад, за документами роботами займається пенсіонерка з Миколаєва, яка свою причетність спростовує, біглий священник з Рівненщини і мешканець тимчасово окупованого Донецька. У Гостомельській селищній військовій адміністрації пояснили свої дії наслідками повномасштабної війни та необхідністю проводити закупівлі швидко. В результаті, після розслідування президент Володимир Зеленський звільнив очільника Гостомельської адміністрації.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Предыдущая статьяВід серіалів до барабанів: чому скандал із Ткаченком — лише верхівка тендерного «айсберга»
Следующая статьяЕксначальник Одеського військкомату ховається від слідства