Постійна напруга, яка створює Білорусь за вказівкою Росії на кордоні з Європою – «вагнерівці», військові навчання, мігранти, — може призвести до того, що Євросоюз взагалі закриє кордон з цією країною. Москва та Мінськ грають з вогнем, адже від закриття кордону насамперед постраждають вони самі.

Кількість прикордонних КПП зведено до мінімуму

Нещодавно міністр внутрішніх справ Польщі Маріуш Камінський заявив, що країни ЄС, які межують із Білоруссю, можуть закрити кордони у разі провокацій з боку ПВК «Вагнер». «Я не виключаю, якщо ми вирішимо закрити кордони, то це буде правильною відповіддю на цей момент і призведе до повної ізоляції Білорусі», — сказав польський міністр.

На сьогодні Польща і так уже закрила один із найбільших пунктів пропуску на кордоні з Білоруссю – КПП «Бобрівники». Це при тому, що раніше вже були закриті прикордонні пункти «Половці – Піщатка» та «Славатиче – Домачево» Крім того, з осені 2021 року не працює КПП «Кузня Білостоцька – Брузги». Таким чином, після закриття КПП «Бобрівники – Брестовиця» тепер працюють лише два пункти пропуску на кордоні Польщі та Білорусі: «Кукурики – Козловичі» для вантажного транспорту та «Тереспіль – Брест» для пасажирського.

А тепер і уряд Литви з 16 серпня оголосив про рішення закрити два з шести КПП на кордоні з Білоруссю: «Шумскас» та «Тверячюс», пояснивши це «геополітичними обставинами». На кордоні продовжать працювати чотири пункти пропуску: «Медінінкай – Кам’яний Лог», «Лаворішкес – Котлівка», «Райгардас – Привалка» та «Шальчинінкай – Беняконі». З Латвією у Білорусі також залишилося лише два переходи, пише kp.ua.

Лукашенко грає з вогнем

Це поки що не тотальна «залізна завіса», яка може опуститися між Європою та Білоруссю, але дуже відчутний її переддень. Що ж буде, якщо кордон таки закриють?

Раніше Білорусь вважалася дуже важливою транзитною країною, якою проходила маса вантажів зі Сходу на Захід. А через закриття кордонів вона може повністю втратити цей статус, який останнім часом похитнувся через провокаційні дії білоруського диктатора Лукашенка.

Є ще один важливий момент – закриття кордону Білорусі з Європою може торкнутися інтересів такого великого глобального гравця, як Китай. Адже частина його товарів до Євросоюзу йде саме через Білорусь, тож Пекін не може залишатися байдужим у цьому питанні. А Мінськ зараз кровно зацікавлений у китайських інвестиціях.

Та й сам Лукашенко, найімовірніше, розуміє, що закриття кордонів для нього не вигідне. Але він виявився заручником протистояння Росії з Європою і нічого вдіяти не може.

Закриття кордонів із ЄС вдарить по економіці Білорусі. Зупинка логістичного ланцюжка веде до дефіциту та зростання цін. Європейські товари у Білорусі будуть за дуже високою ціною.

А от сама Європа навряд чи постраждає від ізоляції Білорусі. «У загальному масштабі ЄС закриття кордону особливо не відчує. Це торкнеться транскордонних бізнесів, прикордонних регіонів країн. Для тих, хто займається вантажоперевезеннями, це може означати крах бізнесу. Але значна частина товарів, які до лютого 2022 року йшли наземним транспортом, вже перенаправлена. Білорусь більше не має того логістичного значення, як раніше», — цитує слова білоруського економіста Дмитра Крука Deutsche Welle.

Думка експерта

Ігор Тишкевич, білоруський політолог:

– Теоретично таке закриття може бути. Практично – його ймовірність дещо нижча. Перекриття залізничного сполучення не буде, а автомобільне цілком можливо. І це вдарить по громадянах Білорусі.

Проти повного закриття кордону виступає той факт, що через Білорусь до Польщі йдуть китайські товари. Ця країна – один із ключових шлюзів Євросоюзу для китайської продукції. А оскільки Варшава має намір розширювати свою співпрацю з Китаєм, то навряд чи вона перекриє шляхи постачання його товарів. Але питання закриття кордону залежить від парламентських виборів у Польщі, які пройдуть цієї осені. Польському керівництву слід показати, що воно захищає своїх громадян від зовнішнього ворога, яким виступає Білорусь.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Предыдущая статьяВоюватимуть усі: в Раді розповіли про четверту чергу мобілізації
Следующая статьяЗеленський підписав указ про звільнення усіх обласних військкомів