15 вересня 2023 року Уряд схвалив проєкт Закону про Державний бюджет України на 2024 рік. На розгляд Верховної Ради України бюджет буде передано найближчим часом разом із відповідними матеріалами.

Доходи та видатки

Скажемо одразу, що документа у вільному доступі поки що немає. Є деякі цифри на порталі Мінфіна, а також окремі заяви посадовців.

Почнемо з основних цифр. Доходи загального фонду державного бюджету (без урахування офіційних трансфертів і грантів) становлять 1560,4 млрд грн, видатки загального фонду державного бюджету становлять 3108,2 млрд грн.

На сектор оборони та безпеки у документі передбачено 1692,6 млрд грн, що складає 21,6% ВВП. Також у бюджет заклали збільшення фінансування на розвиток оборонно-промислового комплексу у 7 разів — до 55,8 млрд грн, а також на закупівлю дронів — 48,1 млрд грн.

«Безпека і оборона — безперечний пріоритет номер один в проєкті держбюджету-2024. Видатки закладені на рівні не менше, аніж цього року. Збільшуємо фінансування розвитку ОПК та закупівлю дронів. Соціальна сфера, підвищення соціальних стандартів, підтримка ветеранів, фінансування освіти та медицини — також серед головних пріоритетів Уряду. Все це враховує основні орієнтири майбутньої Української доктрини Президента України», — повідомив міністр фінансів України Сергій Марченко під час засідання Кабміну.

Як бачимо, витрати бюджету рекордні, дефіцит зашкалює. Зрозуміло, що оборона – це пріоритет, але наскільки доцільно апріорі розраховувати на міжнародну допомогу? Через те, що тексту документа поки що немає, деякі експерти припускають, що йдеться про десятки мільярдів зовнішньої допомоги, яка ще навіть не законтрактована. Проте є і інша думка.

— Військові витрати у цьому році будуть навіть більше, ніж у 2023-му, — зазначив у коментарі KP.UA президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко. – Можливо, очікується, що дефіцит Україна зможе покрити за рахунок грошей, які будуть конфісковані в Росії за допомогою ЄС та США. Якщо це станеться, то без проблем можна буде покрити дефіцит держбюджету. А ось без цього буде складно. Адже ЄС обіцяє на 2024 рік лише 10 млрд євро, тоді як потрібно мінімум 40 млрд євро.

Соціальний супровід військовослужбовців та підтримка ветеранів

Як зазначив український прем’єр Денис Шмигаль, оборона та безпека нашої країни – це ключовий акцент проєкту бюджету, але не єдиний. Всього таких пріоритетів п’ять.

  1. На безпеку і оборону, як вже зазначалося вище, буде направлено 21,6% ВВП. Сума на 113 млрд грн більша, ніж цього року. Буде ще більше зброї та техніки. Більше дронів, боєприпасів, ракет.
  2. Другим пріоритетом назвали соціальну сферу. Видатки бюджету складуть 469 млрд грн, що на 25 млрд більше, ніж цього року. У бюджеті вперше враховані соціальний супровід військовослужбовців — 1 млрд грн, а також виховання сиріт у сім’ях — 0,5 млрд грн.
  3. Третій пріоритет — медицина та освіта. На сектор освіти виділили 179 млрд грн, і це на 23 млрд більше, ніж цього року. На медицину витратять 202 млрд грн, що на 24 млрд перевищує видатки 2023 року.
  4. Четвертий пріоритет — підтримка ветеранів. Видатки за цією програмою збільшуються удвічі — з 6,8 млрд грн у 2023 році до 14,3 млрд грн у наступному.
  5. П’ятий пріоритет – це відновлення нашої економіки. У Кабміні обіцяють, що жодного підвищення податків не передбачається. Уряд продовжить програми пільгового кредитування, програму безповоротних грантів «єРобота», підтримку українських стартапів. Також запустять нові програми для індустріальних парків, реалізації інвестиційних проєктів та підтримки українського виробника.

Підвищення мінімалки та прожиткового мінімуму

Крім того, заплановано підвищення соціальних стандартів – зокрема, зростання розміру мінімальної заробітної плати до 7100 грн з 1 січня та до 8000 грн з 1 липня (на сьогодні мінімалка складає 6700 грн).

Як ми вже писали раніше, українські економісти вважають також зростання мінімальної зарплати цілком реальним. За словами Олександра Охріменка, це правильний прогноз, адже вже сьогодні ми бачимо, що середня зарплата почала зростати. Згідно з прогнозом, відновлення економіки почнеться вже у 2024-му, внаслідок чого почнуть підійматися і ціни, і зарплати. І щоб синхронізувати це зростання, мінімальну зарплату потрібно поступово піднімати.

Про те, що піднімати мінімальну зарплату під час війни реально, каже і аналітик Данило Монін.

Економісти зазначають, що на користь зростання мінімалки працюють кілька факторів.

По-перше, ціни постійно зростають, і реальний прожитковий мінімум вже давно не відповідає рівню мінімальної оплати праці.

По-друге, підвищення мінімалки автоматично означає збільшення припливу грошей до бюджету з боку компаній, які сплачують працівникам мінімалку.

По-третє, зростання мінімалки формально демонструє турботу уряду про співгромадян.

Крім того, проєкт бюджету передбачає і підвищення прожиткового мінімуму до 2920 грн на місяць на одну особу (сьогодні — 2589 грн). А до прожиткового мінімуму прив’язані пенсії, аліменти, субсидії тощо. Наприклад, разом із зростанням мінімуму до 2920 мінімальна пенсія збільшиться з 2093 до 2361 грн.​

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Предыдущая статьяСуд заарештував нардепа Нестора Шуфрича у справі про державну зраду
Следующая статьяАвтогаз дорожчає, а що з цінами на бензин: прогнози на осінь