У світі стрімко зростає кількість гарячих точок. Поки що це регіональні конфлікти, але їхня сукупність та фактичний поділ світу на два табори – демократичний та автократичний — можуть призвести до глобальної кризи. Все частіше почали звучати слова про Третю світову війну.

Війна в Україні, Ізраїлі, неймовірна напруженість між Південною та Північною Кореями, претензії Китаю на Тайвань – ось ті місцеві осередки, які можуть запалити глобальну пожежу. Адже за ними стоять інтереси провідних країн світу. США підтримують Україну, Ізраїль, Південну Корею та Тайвань. Росія, Китай, Іран, Північна Корея — протилежні країни конфлікту. Причому частина цих країн має ядерну зброю, пише kp.ua.

Америка готується

У США, наприклад, цілком серйозно розглядають зіткнення з іншими провідними державами світу. Так, призначена Конгресом США двопартійна комісія дійшла висновку, що США мають підготуватися до можливих одночасних війн із Росією та Китаєм. Для цього американцям слід посилити свої звичайні збройні сили, зміцнити альянси та розширити програму модернізації ядерної зброї.

«Між ними (Росією та Китаєм. – Ред.) може існувати остаточна координація, яка призводить нас до цієї конструкції двох воєн», — сказало джерело агентства Reuters. Комісія підкреслила, що США та їхні союзники повинні бути готові стримати і перемогти обох противників одночасно. Також вона зазначила, що міжнародний порядок перебуває під загрозою з боку авторитарних режимів Китаю та Росії.

Автори звіту вважають, що китайська та російська загрози загостряться у 2027-2035 роках. Тому «рішення необхідно ухвалювати зараз, щоб нація була готова». Також вони рекомендують до 2046 року повністю профінансувати 30-річну програму модернізації ядерної зброї США, яка у 2017 році оцінювалась у 400 млрд доларів.

Серед рекомендацій є розміщення більшої кількості тактичної ядерної зброї в Азії та Європі і розробка планів розміщення деяких або всіх резервних ядерних боєголовок США. Крім того, рекомендовано виробництво більшої кількості стратегічних бомбардувальників B-21 та нових атомних підводних човнів класу «Колумбія».

Дежавю Першої світової війни

Колишній держсекретар США (1973-1977), політолог, один із найвпливовіших геостратегів Сполучених Штатів Генрі Кісінджер також попереджає, що людство перебуває на порозі Третьої світової війни.

Кісінджер стурбований загостренням конкуренції між Китаєм та Сполученими Штатами. За його словами, у світі баланс сил та технологічна основа ведення війни змінюються настільки, що великі країни не мають жодного усталеного принципу, на основі якого вони могли б встановити порядок. Якщо це не буде знайдено, вони можуть вдатися до сили.

«Ми перебуваємо в класичній ситуації, як перед Першою світовою війною, коли жодна із сторін не хоче значних політичних поступок і в якій будь-яке порушення рівноваги може призвести до катастрофічних наслідків», – сказав політик в інтерв’ю The Economist у травні цього року.

На думку Генрі Кісінджера, доля людства залежить від того, чи зможуть порозумітися Америка і Китай. Кісінджер вважає, що країни мають п’ять — десять років, щоб домовитися. Далі буде складніше.

«Вони (у Китаї. – Ред.) хочуть бути могутніми. Вони не прагнуть світового панування в гітлерівському розумінні», – каже політолог. «Чи можливе співіснування Китаю та Сполучених Штатів без загрози повної війни одне з одним? Я думав і досі думаю, що так. Але успіх не гарантований. І тому ми повинні бути досить сильними у військовому плані, щоб не допустити поразки», – вважає Кісінджер.

На його думку, «замість того, щоб перераховувати всі скарги, американський президент має сказати своєму китайському колегі: «Дві найбільші небезпеки для світу зараз – ми двоє (лідери США та КНР. – Ред.). У тому сенсі, що ми спроможні знищити людство», – каже політик.

Китай та Росія зближуються

Голова Китаю Сі Цзіньпін навесні цього року на спеціальному засіданні парламенту КНР досить прозоро натякнув на можливість війни, не уточнивши з ким. В одному з виступів він заявив своїм генералам, що вони можуть «сміливо воювати». Про яку саме війну говорив правитель Китаю, не зовсім ясно, але можна буде припустити, що йдеться про битву за Тайвань проти США та їхніх союзників.

Видання зазначає, що ці заяви пролунали на тлі різкого збільшення оборонного бюджету Китаю цього року – до 7,2%. Також влада країни заявляла про плани скоротити залежність від продовольчого імпорту.

А представник Міністерства оборони Китаю Тан Кефей анонсував «зміцнення стратегічних комунікацій та координації» з російською армією. Як повідомляло агентство Reuters, за його словами, дві країни разом працюватимуть над реалізацією ініціатив у галузі глобальної безпеки та «спільно захищатимуть міжнародну справедливість і законність». Зокрема, Тан пообіцяв спільні військові навчання двох країн та спільне патрулювання морських акваторій та повітряного простору.

Росія також готується до протистояння. Під час засідання міжнародного дискусійного клубу «Валдай», що проходив 2-5 жовтня в Сочі, президент Росії Володимир Путін повідомив про успішне проведення випробувань крилатої ракети «Буревісник», оснащеної ядерною установкою. І вона призначена для обміну ядерними ударами в умовах Третьої світової війни РФ проти країн НАТО.

Думка експерта

Тарас Загородній, експерт-міжнародник:

— Загроза глобального зіткнення є, бо зростають геополітичні апетити супердержав. Китай вважає, що він має керувати світом та створювати новий світопорядок. Крім того, планується блок автократичних держав, які мають намір протистояти демократичному світу. Це Китай, Росія, Іран, Північна Корея та їхні сателіти. А це вже дуже небезпечна тенденція, бо світові війни якраз і починаються тоді, коли складаються антагоністичні блоки країн, які більш-менш порівняні за своїми потенціалами та можливостями. Війна в Україні, як і в Ізраїлі, також є відлунням цього поділу світу. Чи це буде ядерна війна? Не обов’язково, сторони можуть атакувати один одного конвенційною (неядерною) зброєю.

Закордонні ЗМІ

The Wall Street Journal:

— Третя світова війна цілком реальна, і її наслідки можуть бути набагато руйнівнішими, ніж очікує більшість американців. Жорсткість щодо Китаю має стійку і широку політичну привабливість у США, а Сі Цзіньпін стає дедалі агресивнішим щодо Тайваню, Південної Кореї та Японії. Якщо Китай нападе на територію тихоокеанських союзників, США обов’язково втрутиться.

Bloomberg:

— Росія становить безпосередню загрозу вільній та відкритій міжнародній системі, безрозсудно зневажаючи сьогодні основні закони міжнародного порядку, як показала її жорстока агресивна війна проти України. Китай є єдиним конкурентом, який має намір змінити міжнародний порядок і має дедалі більшу економічну, дипломатичну, військову та технологічну міць для досягнення цієї мети.

The New York Times:

— Найбільшою загрозою геополітичної стабільності вже давно вважається зростаюча напруженість між Китаєм і США, які загрузли у запеклому суперництві. Саме спірна острівна держава Тайвань, на яку претендує Китай, є, безумовно, найнебезпечнішою гарячою точкою в майбутньому, куди можуть втягнутися такі сили, як США.

The Telegraph:

— Напад ХАМАСа на Ізраїль додав ще один елемент до і так нестабільної картини (у світі. – Ред.). Не потрібно великого стратегічного розуміння, щоб поєднати точки між сектором Газа, Тегераном та Москвою. Вісь Росія — Іран, так жахливо виявлена ​​в цьому руйнівному нападі на Ізраїль, а також у неодноразових військових злочинах проти українського населення, символізує зростаючий виклик Заходу, оскільки тоталітарні альянси, що виникають, працюють над підривом демократичного порядку.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Предыдущая статьяРада ухвалила закон про довічний фінмоніторинг чиновників, на якому наполягав МВФ
Следующая статьяУкраїна вийшла на друге місце за кількістю загиблих іноземців через війну в Ізраїлі