У листопаді на українців чекає кілька сюрпризів. Наприклад, в Україні зникнуть усі селища міського типу. Або ж тарифи на комунальні послуги не зростуть, але суми в платіжках при цьому все одно збільшаться. Про головні зміни з 1 листопада розповідає «Апостроф«.

Типу скасували

Відповідно до закону «Про дерадянізацію порядку вирішення окремих питань адміністративно-територіального устрою України», скасовується поняття «селище міського типу». Новий закон скасовує радянське регулювання питань адміністративно-територіального устрою, яке діяло з 1981 року, і встановлює чіткі критерії віднесення населених пунктів до категорії міст, селищ та сіл:

— місто є населеним пунктом із переважно компактною, багатоповерховою забудовою, загальна чисельність жителів якого становить не менше 10 тисяч;

— селище є населеним пунктом із переважно садибною забудовою, загальною чисельністю мешканців не менше 5 тисяч;

— село є населеним пунктом із садибною забудовою, загальною чисельністю мешканців менше ніж 5 тисяч.

Міста належать до міських, а селища та села – до сільських населених пунктів. У той самий час законом запроваджується нове поняття – «поселення» . Це компактне місце проживання за межами населеного пункту, яке не має постійного складу мешканців.

Один за всіх

Грошові виплати для внутрішньо переміщених осіб, які вперше звернуться за допомогою, з 1 листопада призначатимуть одразу на всю родину. Тобто якщо раніше до органів соціального захисту доводилося ходити кожному переселенцю особисто, то тепер гроші приходитимуть на банківський рахунок одній людині з розрахунку на всіх членів сім’ї.

Нагадаємо, що у липні уряд вирішив продовжити виплати внутрішньо переміщеним особам на шість місяців – до кінця січня 2024 року. Надалі допомогу можуть перепризначити ще на півроку, якщо у складі сім’ї є людина з інвалідністю, людина пенсійного віку, троє та більше неповнолітніх дітей. При цьому сума допомоги поки що не змінюється – щомісяця 3 тисячі гривень отримують діти та особи з інвалідністю, по 2 тисячі – інші категорії переселенців. Допомога нараховується 15 та 28 числа кожного місяця.

Хворійте на здоров’я

Згідно з ухваленим законом «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення соціального захисту військовослужбовців, поліцейських та деяких інших осіб», військовим збільшили терміни безперервного перебування на лікуванні.

Тепер відпустка для лікування у зв’язку з хворобою або відпустка для лікування після поранення, контузії, травми або каліцтва (зі збереженням грошового та матеріального забезпечення) становить не менше тижня і не може перевищувати загалом чотири місяці поспіль, крім випадків, коли законодавством передбачено більш тривалі терміни перебування на лікуванні.

Відпустка надається без урахування часу, необхідного для проїзду в межах України до місця проведення лікування та назад, але не більше двох діб в один кінець. Якщо військовослужбовець прямує на лікування за кордон, загальний час його перебування там не може перевищувати дванадцяти місяців поспіль.

Стабільність для народу

В Україні стартував опалювальний сезон 2023-2024 років, тому суми у деяких платіжках на комунальні послуги збільшаться. Хоча вартість послуг ЖКГ для населення поки що залишається без змін через мораторій уряду на час дії воєнного стану (мораторій має діяти ще півроку після його закінчення).

Вартість послуг водопостачання та водовідведення незмінна, рішення про підвищення тарифів на 30%, яке планувалося ще влітку, так і не набуло чинності. Вартість газу зафіксована на рівні 7,96 гривень за кубометр, і, як запевняв голова НАК «Нафтогаз України», взимку ціна не зростатиме. Все добре буде і з електроенергією: за словами міністра енергетики Германа Галущенка, до кінця опалювального сезону вартість кіловат-години точно не підніметься, і для населення вона, як і раніше, становитиме 2,64 грн.

Непідвладні мораторію

Проте мораторій на підвищення вартості електроенергії стосується лише простих споживачів. Для малих непобутових споживачів (це фізичні та юридичні особи, електроустановки яких приєднані до електричних мереж з договірною потужністю до 50 кВт) вартість кіловат-години з 1 листопада зросте.

За кіловат-годину клієнти мереж ПрАТ «ДТЕК Київські електромережі» платитимуть (з ПДВ):

— І клас напруги – 638,6 коп;

— ІІ клас напруги – 704,8 коп.

Клієнти мереж ПрАТ «ДТЕК Київські регіональні електромережі»:

— І клас напруги – 661,5 коп;

— ІІ клас напруги – 790,8 коп.

Клієнти мереж ПАТ «Укрзалізниця»:

— І клас напруги – 668,9 коп;

— ІІ клас напруги – 843,4 коп.

Так само, підвищення для непобутових споживачів відбудеться і серед регіональних постачальників електроенергії.

Теплі субсидії

Почали діяти нові субсидії на опалювальний сезон, який вже почався. Вони діятимуть до квітня 2024 року. Субсидію (1700-1800 грн. на місяць) можуть отримати:

— Ті, хто зареєстрований (прописаний) у будинку;

— Ті, хто не зареєстрований, але фактично проживає у будинку, наприклад, орендарі житла, або переселенці. При цьому мати договір оренди житла внутрішньо переміщеним особам необов’язково.

Оформити субсидію можна після старту опалювального сезону. Якщо громадяни, які влітку не отримували субсидію або їм було відмовлено у її призначенні на неопалюваний період, звернуться до органів соціального захисту до 30 листопада, то пільга буде нарахована з жовтня.

Також звернутися по субсидію потрібно громадянам, у яких відбулися зміни у складі сім’ї. Якщо вони, звісно, хочуть отримувати грошову допомогу.

Пенсійні радості

Усі етапи перерахунку пенсій цього року вже завершилися, і наступне підвищення виплат планується навесні 2024 року. Однак у листопаді на пенсіонерів очікують надбавки при досягненні певного віку:

— 70-74 роки – 300 грн;

— 75-79 років – 456 грн.;

— від 80 років – 570 грн.

Також деякі категорії пенсіонерів можуть розраховувати на доплати за понаднормовий стаж, набутий після досягнення пенсійного віку (якщо людина продовжувала працювати). Для перерахунку потрібно особисто звернутись до органів Пенсійного фонду України.

В очікуванні продовження

Дія військового стану в Україні 18 серпня була продовжена на 90 діб, тому мобілізація до 15 листопада триватиме точно. Черговий закон «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження терміну дії воєнного стану в Україні» опублікований ще не був, але в тому, що це станеться – мало сумнівів. І жодних змін у плані мобілізації, якщо порівнювати з жовтнем, не передбачається.

Нагадаємо, що військовозобов’язаними в Україні вважаються чоловіки віком від 18 до 60 років, мобілізація громадян віком від 18 до 27 років відбувається у разі, якщо вони мають бойовий досвід, є резервістами або за власним бажанням.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Предыдущая статьяЗалужний перерахував, що потрібно Україні для перемоги. Один із пунктів — посилення мобілізації
Следующая статьяЧи можна виїхати з України з паспортом у «Дії»: відповідь ДПСУ