Міністерство оборони оголосило про запуск проєкту з рекрутингу до ЗСУ. Договір про співпрацю підписаний з агентством Lobby X, яке вже має такий досвід.

«Проєкт дозволить людині обрати конкретний підрозділ на визначеній посаді, де його/її цивільний досвід буде найбільш корисним”, — анонсувала подію заступниця очільника МО Наталія Калмикова.

Що треба знати про рекрутинг, чим він відрізняється від мобілізації — KP.UA шукала відповіді на наївні питання.

1. Що таке рекрутинг?

Слово походить від французького recruit, що означає «набирати» або «вербувати». Історично йшлося про набір солдатів до королівської армії, згодом поняття поширилося і на цивільне життя, маючи на увазі підбір персоналу, зокрема, на конкурсній основі.

В наш час рекрутинг здебільшого здійснюється через спеціальні агенції або електронні платфоми, які служать посередником між роботодавцем і шукачами посади.

2. Чи може рекрутинг замінити мобілізацію?

Під час дії воєнного стану — ні в якому разі.

— Це процеси, які відбуваються паралельно, — каже військовий експерт Олег Жданов. – Рекрутинг дає можливість вибору військово-облікової спеціальності і вибору військової частини, де є потреба у таких спеціалістах. Якщо шукач вакансії з тої чи іншої причини отримає відмову, він підлягатиме мобілізації на загальних підставах.

Тим часом рекрутинг — це крок до створення контрактної армії, нагадує експерт. Концепція військової кадрової політики до 2028-го, яку нещодавно підписав міністр оборони Рустем Умеров, передбачає, що у мирний час строкова служба буде замінена на інтенсивний військовий вишкіл громадян призовного віку, професійна армія формуватиметься на умовах добровільного вибору.

3. Де можна зробити заявку?

Платформа Lobby X досить давно працює з військовими частинами, бригадами та підрозділами. Серед її клієнтів Нацгвардія, Кіберсили, спецпідрозділи KRAKEN і К-2, 3 ОШБр, 47 ОМБр «Маґура», батальйон «Вовки Да Вінчі», 93 ОМБр «Холодний Яр» та інші.

Запити на спеціальності розміщуються на сайті thelobbyx.com в розділі “Військові вакансії”. Можна скористатися пошуковиком, можна переглянути всі.

Вибір досить великий: кулеметники, стрільці, токарі, кухарі, навідники, інженери, програмісти, оператори БПЛА, лікарі, менеджери, сапери, психологи і так далі. Армія потребує бойових, технічних, штабних фахівців.

Однак, крім пропозицій, до кожної вакансії є вимоги та умови.

З вимог – це хороша фізична форма, вільне володіння українською мовою, спеціальна освіта, досвід роботи за фахом, що дотичний військовому.

З умов головна — офіційна мобілізація або служба за контрактом до кінця воєнного стану.

Заявки надсилаються через сайт або електронну пошту [email protected]. Шукач посади має докласти своє резюме з описом військового чи цивільного досвіду та вказати контакти.

Можно подавати заявки одразу на кілька вакансій у різних частинах.

4. Чи є гарантії влаштування на обрану посаду?

Гарантій немає, оскільки існує конкурентність. На одну і ту саму посаду може бути подано декілька заявок.

Рішення, кого взяти до складу військового підрозділу, приймає його командування. Якщо воно позитивне, військові самі вийдуть на контакт з претендентом, прямого зв’язку з бригадою шукач посади не має.

Якщо домовленість про контракт чи мобілізацію досягнута, військовий підрозділ інформує про це територіальний центр комплектації, шукач отримує направлення на військово-лікарську комісію і розподілення туди, де його вже чекають.

Причини відмови у посаді в індивідуальному порядку не надаються. Поки немає позитивного рішення про призначення за заявкою, військовозобов’язаний підлягає мобілізації на загальних засадах.

5. Чи можна відмовитися від свого вибору?

Від мобілізації саме в цей підрозділ на обрану посаду відмовитися можна на етапі конкурсного відбору, а також одразу після ухвалення позитивного рішення.

Коли процес мобілізації запущено, тобто претендент пройшов військово-лікарську комісію і отримав направлення, відмова дорівнюватиме ухилянню від військового обов’язку, за що передбачена кримінальна відповідальність.

Нагадуємо, що військовозобов’язаний, який скористався можливістю відмовитися від свого вибору, не звільняється від загальної мобілізації. Його можуть розподілити в інший підрозділ відповідно до військово-облікової спеціальності або за потребою в людях.

6. Чи можливе переведення, якщо ти вже чинний військовослужбовець?

Здебільшого в умовах вказується, що переведення неможливе, бо кожний підрозділ дорожить своїми кадрами.

Однак в картках деяких бригад написано, що до них можливе переведення уже мобілізованих. Тобто заявка може мати успіх.

Технічні питання переведення з бригади у бригаду чи з посади на посаду за бажанням армійця вирішуються між командуваннями.

7. Чи можуть перевести з обраної посади на іншу?

В коментарях до нововведення від МО військові та цивільні дещо скептично ставляться до ідеї впровадження рекрутингу під час військових дій. Мовляв, яку б “козирну” посаду військовозобов’язаний не зайняв з огляду на своє бажання, фаховий рівень та досвід, контракт не може повністю убезпечити його від переведення на виконання інших завдань. Наприклад, стрільця, бо армія найбільше їх потребує.

— Це правда, — каже військовий адвокат Олег Леонтьєв. – Рекрутинг, контракт – це красиві слова, які не міняють суті. А суть – це Конституція, закон “Про військовий обов’язок і військову службу”, положення про військову службу. В жодний з нормативних актів не внесені зміни, які б забороняли перепрофілювання військового. А що не заборонено є дозволеним.

Адвокат наводить приклад, з яким особисто мав справу.

— На початку війни хлопчину мобілізували за його військово-обліковою спеціальністю – радіолектронник ПВО, а потім відправили переучуватися на ПЗРК (переносний ракетно-зенітний комплекс. – Ред.). Коли я підняв усі закони, то побачив, що у військовий час згідно з бойовими потребами ВОСи можуть замінюватися і без перенавчання. Простіше кажучи, якщо в бригаді контрактник служить оператором БПЛА, а кулементника вбито, командир може наказати кидати мавіки, брати кулемет і стріляти. А накази командира обговоренню не підлягають.

Оскаржити перепрофілювання в суді не вийде через відсутність заборони, ще раз підкреслює юрист.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Предыдущая статьяЗа час повномасштабної війни 28 нардепів ІХ скликання отримали підозри
Следующая статьяУкраїнці, які опалюють житло дровами та вугіллям, отримають фінансову підтримку