Ім’я Олексія Арестовича у зв’язку з новою кримінальною справою. Йому можуть вручити підозру за статею 383-ю УКУ — «завідомо неправдиве повідомлення про вчинення кримінального правопорушення». В поліції карну справу підтверджують, а їм’я її героя зловтішно розсекретила депутатка Наталя Піпа у своєму фейсбуці.

Якщо коротко, то на Арестовича завели справу за те, що він завів справу на Піпу.

І це звучало б смішно, якби не було сумно. Велика державна машина – слідчі, прокурори, їхні помічники — крутиться, люди перекладають папірці, опитують свідків, залучають експертів і отримують за оте все зарплату через давно вичерпаний конфлікт. Зарплату за наші з вами гроші, шановні податкоплатники.

Сьогодні Кримінальний кодекс України стало модно застосовувати там, де достатньо сказати: “ти дурна” чи “ти дурень”. Або хоча б: “ви не маєте рації”. В чому справа — з’ясовувала KP.UA.

Питається, де ККД?

Кримінальну справу, у який фігурує Наталя Піпа, було відкрито за заявою Олексія Арестовича у вересні цього року. Йшлося про червневий конфлікт у Львові, де вуличний музикант – студент із Одеси — співав пісні Віктора Цоя. Депутатка зробила зауваження, хлопець нецензурно огризнувся, потім вибачився і отримав попередження за дрібне хуліганство.

Колишній радник ОП вирішив, що цього замало. Не для хлопця – для Піпи. І накатав на депутатку “бамагу” у ДБР за розпалювання національної ворожнечі. Спіймавши облизня, звернувся до Печерського суду і свого домігся.

Піпа зібрала команду з 29 народних депутатів, які теж накатали “бамагу” — на Арестовича вже до поліції. Та прийняла її без суперечок.

Тепер в одному відомстві мусять розбиратися, розпалювала Піпа щось чи не розпалювала, в другому – збрехав Арестович про те розпалювання чи не збрехав. Якщо відсторонитися від фігурантів, у чому полягає коефіцієнт корисної дії?

— Справи відкриті за фактом. Щодо неправдивого повідомлення, то за цією статтею судової практики практично немає. В нашому Кримінальному кодексі 52% статей взагалі ніколи не застовувались, — коментує доктор юридичних наук, заслужений юрист України Микола Хавронюк. — Я думаю, що це скоріше політичне питання, аніж юридичне, натяк Арестовичу, щоб трохи притулив рота. Але навіть якщо справа буде доведена до суду, то лякатися особливо немає чого, бо максимальне покарання – позбавлення волі до 2 років, мінімальне – виправні роботи, тобто штраф у розстрочку. А у нас за вбивства суди дають умовні терміни, за розкрадання державного майна можуть присудити штраф.

Якщо справа раптом дійде до суду, Арестовичу, напевне, не виділять місце у виправній колонії. Але судова перспектива вельми і вельми примарна. Коли цікавість до дуелі Арестович – Піпа зникне, справи, найімовірніше, будуть тихо згорнуті.

Хто така “істота”?

Власне і щодо вислову Ірини Фаріон (ми не торкаємось розголошення персональних даних кримського студента, тут таки варто розбиратися) про російськомовних військових кримінальна справа — дещо завелика розкіш. За відгук на суспільний резонанс, а притомним людям все і так зрозуміло, теж доведеться платити. Сама тільки психолого-лінгвістична експертиза, яку замовить СБУ, в середньому обійдеться в 12 000 гривень. Воно, звичайно, копійки для держави, але ж у Служби безпеки України зараз купа інших, куди більш серйозних справ.

Щодо Арестовича, то на нього тепер мусять працювати уже дві слідчі групи вкупі з прокурорами. Перше кримінальне провадження було порушене в середині жовтня за так звані сексистські висловлювання під час платних семінарів. Заяву подала народний депутат Ірина Совсун. Справу відкрили по статті 300-й — «розповсюдження відеопродукції, що пропагує культ насильства та жорстокості». А це маруда ще та!

Треба довести – і знову шляхом експертиз, що бажання Арестовича “душити” жінок – це культ, а не його еротичні фантазії, а “істоти” – саме сексизм. Бо за Академічним тлумачним словником української мови «істота» — це “живий організм; людина, тварина”. Щодо розповсюдження, то на широкий загал нарізку відео із закритого семінару виклали якраз фем-активістки.

— Такі питання насправді лежать у площині цивільно-правових відносин, — каже адвокат Олексій Сиротін. – Якщо жіноча спільнота образилася на Арестовича, то треба подавати позов у суд про захист честі й гідності. Якщо він буде обґрунтований, можна стягнути моральну шкоду.

Кримінальний кодекс — для вбивць, ґвалтівників, зрадників

Прийнятий у 2012 році Кримінально-процесуальний кодекс справді дещо ускладнює життя правоохоронцям, бо вимагає кожну заяву про злочин вносити до Єдиного реєстру досудових розслідувань і починати вивчати обставини.

— Дуже прикро, що Кримінальний кодекс у нас сприймається не як ultima ratio – останній аргумент, а використовується дуже широко. Бо у ньому, по-перше, більше статей, ніж треба, по-друге, треба за кожним чихом порушувати справу, — констатує Микола Хавронюк.

 Правник також нагадує, що в кожному з нас ще живе “совок”:

— Це таке переконання, що коли мене образили, то того, хто образив, треба посадити у в’язницю і тримати там 15 років. Тоді буде справжня сатисфакція. А якщо ні, то я ображусь на все суспільство, бо воно мене не розуміє. Це хибне тлумачення кримінального права, — наголошує правник. — Кримінальний кодекс має існувати для вбивць, для ґвалтівників, для корупціонерів, для зрадників, але не розпорошуватися по дрібницях.

Поки політики в кримінальні справи бавляться, кошти на це беруть у платників податків.

Думка політолога

— Справи Арестовича та Фаріон — це різні кейси, — вважає політолог Олексій Якубін. – Є різниця між свободою думки і розпалюванням ворожнечі. Фаріон цим займається не перший рік, і це, зрештою, мусить мати наслідки. У суспільстві накопичується втома від багатьох радикальних методів, які на початку війни сприймалися з ентузіазмом. Маятник починає хилися в інший бік, і це нормально для будь-якої політичної системи. Всі мовні скандали, та ж історія з таксистом і жінками з горщиками, саме про це. Влада починає реагувати на такі певні зміни і правильно робить.

В той же час є політики, які витягають старі політтехнології і починають будувати свою кар’єру на скандалах з опонентами і мовних протистояннях, — нагадує політолог.

— Горизонт досліджується на предмет виборів. Арестовичу вигідно привертати увагу, мати на себе певний політичний тиск, бо він вже почав і буде використовувати це у своїх цілях.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Предыдущая статьяБути чи не бути: чи проживе Україна без американських грошей
Следующая статьяВідчайдушно сигналять SOS: що може відбутися з волонтерством і гуманітаркою з 1 грудня