Чим ближче до 1 грудня, тим гучніше волонтери б’ють на сполох. Найоптимістичніші прогнози – будемо боротися, як боролися з бюрократією, найпесимістичніші – волонтерському руху приходить кінець.

З першого дня зими в Україні має бути введена в дію Автоматизована система обліку гуманітарної допомоги, яка ставить під питання долю багатьох і багатьох, хто сьогодні віддано працює на армію, підтримує вимушених переселенців, жителів прифронтових та деокупованих територій.

Кількість гуманітарних вантажів може катастрофічно знизитися, а доставка їх уповільнитися, пише kp.ua.

Фізосіб відсторонюють від допомоги

Це не зрада, а перемога – переконує Мінсоцполітики, з-під пера якого, власне, і вийшла новація. Мета, як завжди, висока – зробити систему ввезення гуманітарки максимально прозорою, перешкодити розкраданням та зловживанням. Адже лише відкриті джерела свідчать, що до 30% товарів, ввезених через митницю за пільгових умовах, використовуються з комерційною метою.

У той же час нові умови декларування та контролю трохи скидаються на корито, з якого разом з водою виплеснули дитя. А конкретніше – то всіх простих людей, які збирали гуманітарку на власному ентузіазмі. Доступ до електронної системи матимуть виключно юридичні особи, фізичні особи з гуманітарного потоку виключаються. Тобто, якщо невеличке село захоче скинутися на фронтове авто для свого героя, то ввозити його в Україну буде на загальних підставах, сплачуючи за розмитнення 10% від вартості.

— Юридичним особам сьогодні дуже непросто збирати донати, — поділився з нами один з волонтерів. — Зокрема, це зумовлено тим, що майже в кожного хтось є на фронті – син, брат, кум, друг, друзі друзів. Люди воліють підтримувати їх напряму, бо не все, що проходить через фонди і командирів, потрапляє в окопи. Якщо юрособа за кілька місяців може зібрати і привезти 2 – 4 авто для військових, то фізособи — по одному, але фізосіб буде 50 — і стільки ж буде автомобілів.

“Далі не знаю, як бути”

Не всі юридичні особи певні, що зможуть пристосуватися до нових вимог.

— Ми працювали за спрощеною системою: була декларація – папірець 4-а формату, куди вносився водій, характер вантажу, звідки він надійде, від кого. Наприклад, з Англії. У мене є договір куплі-продажу або документи на дарування авто для військової частини, яка зробила запит. Коли гуманітарка перетинала кордон, ми все це показували і за актом прийому-передачі відправляли машину захисникам, — каже засновниця благодійного фонду «Код Життя UA» Ірина Слюсаренко. – Бухгалтер мені був потрібний раз на рік, щоб здати звіт. Тримати людину на ставці не було потреби.

З 1 грудня фондам та організаціям потрібно буде авторизуватися в Єдиному реєстрі отримувачів гуманітарної допомоги за допомогою електронного підпису, який може мати тільки керівник юрособи.

Декларація також подаватиметься в електронному вигляді, як і регулярна звітність.

Через це, каже Ірина, бухгалтер потрібен буде на постійній основі, а це кошти. Закон дозволяє фондам виділяти 20% доходу на адміністративні витрати, однак більшість невеликих організацій воліла не витрачатися на штатні кадри.

— У мене зараз всі волонтери на безоплатній основі, — зазначає Ірина. – А далі не знаю, як бути. Можливо, доведеться наймати митного брокера, бо декларацію доведеться завантажувати в електронну систему за певною формою, а я не певна, що сама це подужаю.

Хто буде обліковувати кожну зубну щітку?

Ірина каже, що до великих вантажів завжди додаються дрібні – продукти, речі, посуд, медикаменти. Це пожертви від приватних осіб, лікарень, спільнот. Вони складалися в коробки і йшли через кордон просто як гуманітарна допомога. Про використання звітували також за актами прийому-передачі або роздавали гуманітарку з фотозвітами.

Нові правила вимагають, щоб в автоматизованій системі був повний, буквально попредметний, перелік гуманітарного вантажу.

— От уявіть, що десь у Лондоні вантажиться фура. В ній замовлені військовими частинами прилади, інші специфічні речі. Паралельно якийсь самодіяльний “Клуб друзів України” збирає “з миру по нитці” – оті самі речі: посуд, білизну, іграшки. Будуть наші друзі обліковувати кожну зубну щітку? Ні. Отже, доведеться відмовлятися. В першу чергу постраждають цивільні люди – переселенці, жителі деокупованих міст і сіл, прифронтових територій, для яких призначалися такі передачі.

Та і самодіяльні клуби наших друзів більше нічого не зможуть українцям передати, бо система працюватиме тільки з юридичними особами, більше того – тільки з тими закордонними організаціями і фондами, які мають представництва в Україні.

“Не хочемо сидіти в тюрмі”

Волонтерів також бентежать терміни, які виставлені у вимогах. З моменту декларування вантаж має бути доставлений в Україну за 30 діб – не більше.

— Зараз на кордоні з Польшею через блокування доріг стоять більше 2000 фур, через п’ять днів їх може бути 5000. Гуманітарні вантажі ідуть окремими коридорами, але і там черги, — каже Ірина. – 30 діб — це ризиковий термін, у який можна не вкластися, бо дорогою може статися будь-що.

Прозвітувати про використання гуманітарного вантажу благодійний фонд має до 15-го числа наступного місяця з моменту ввезення в Україну, максимальний термін – 90 днів. Якщо він буде порушений, гуманітарна допомога вважається використаною не за призначенням, поліція вправі відкривати на фонд кримінальну справу.

В соцмережах волонтери пишуть, що акти прийому-передачі з “нуля” до них по три місяці можуть не доходити. А як йдеться про дрібні вантажі, наприклад, три повербанки або два тепловізори, то і складати нічого не хочуть – не до того їм. Як військові будуть розбиратися в електронних премудрощах, теж питання.

— Ми працюємо на потреби військових та цивільних з 2014 року. Багато разів думали, що вигораємо, але не вигоріли. А тепер доведеться все згортати, навіть пробувати не будемо. Не хочемо сидіти в тюрмі, — констатує координатор волонтерської групи “Добровоз” Дмитро Юрінов.

Ще одна вишенька на торті: порушник звітності, якщо і не піде під суд, то втратить змогу подавати нову декларацію на 6 місяців. Тобто фонд, який справно возив на лінію зіткнення авто, дрони, амуніцію тощо, буде покарано тим, що його на пів року позбавлять змоги допомагати військовим.

— Всі знають, що з гуманітаркою прокручують афери. Але тут, де весь час гуркоче і вибухає, думається не про митні платежі. Коли ми отримуватимемо менше машин, «мавіків» чи аптечок, то платитимемо за це своїм життям, — поділився думкою один з військових.

Тричі звітувати про одне й те саме

Нові правила вводяться постановою Кабінету міністрів №953. Петиція з проханням відкласти її положення принаймні на пів року була подана 16 жовтні і за три дні набрала більше 25 000 голосів, але реакції досі немає. Мінсоцполітики продовжує переконувати, що цифровізація декларації полегшить волонтерам життя, бо, мовляв, не треба буде збирати папірці.

— У нас досить велика організація, наша діяльність не зупиниться, але суттєво сповільниться, — коментує “покращення” голова правління ГО “Ініціатива Е+” Валентина Варава. — Бо ми будемо витрачати більше часу на дурну роботу. Мінсоцполітики може говорити все, що хоче, бо ми живемо з ним в паралельних реальностях.

Волонтерка звертає увагу, що зміни до нормативних актів передбачають громадське обговорення, а нічого подібного не було.

— Тільки коли волонтери почали піднімати ґвалт, з нами нібито почали консультуватися. Відбулося всього два засідання робочої групи при Мінсоцполітикиі без протоколу, без реєстрації пропозицій та запитань. Їх було більше двох десятків, і на жодне нам не дали чіткої відповіді.

Тільки після обурення волонтерів Мінсоцполітики пообіцяв подумати, як синхронізувати свою систему з митною та податковою системами.

— Зараз це ніяк не корелюється, вони створили “коня у вакуумі”. Як організація, яка завозить на фронт багато транспорту, а у нас з лютого 2022-го в роботі 430 одиниць, ми повинні будемо тричі звітувати про одне й те саме – зробити митну декларацію, паралельно подавати інформацію в систему Мінсоціальної політики, а потім писати зовсім інший звіт у податкову, — пояснює Валентина Варава. – При цьому усі прекрасно розуміємо, що ті, хто продавав гуманітарку, і надалі будуть це робити. Бо у них достатньо коштів, щоб утримувати штат бухгалтерів та обходити усі запобіжники.

А якщо блекаут, якщо хакерська атака?

Під сумнівом і власне роботи самої системи. Нові правила вводяться в дію з 1 грудня, а тестовий доступ для волонтерських організацій відкрили лише 1 листопада.

— У мене зараз проходять машини, вони вже перетнули кордон, і через систему я пробую перевірити, як працює звітність. А вона тих машин не бачить, каже, що вантаж кордон не перетнув. Позиції звітності, можливість змінювати чи виправити декларацію в системі повністю закриті. То як її можна тестувати? – обурюється Валентина. – Якщо вже так конче треба запускати новації з 1 грудня, то принаймні на перший час необхідно залишити чинним і нинішній спосіб декларування, бо якісь проблеми точно вилізуть.

А проблем в наш час не бракує. Наприклад, як система відреагує на блекаут, не дай бог кількаденний блекаут? Що станеться, якщо її спробують атакувати хакери? Ще не забуте 27 квітня 2017 року, коли жертвою вірусу Petya.A стала низка державних установ, енергетичних компаній, банків, ЗМІ.

— Ми задавали ці питання Мінсоцполітиці, але теж не отримали відповіді. Можливі будь-які форс-мажори, і яка до них буде стійкість системи, через яку проходитимуть усі (!) гуманітарні вантажі, ми не знаємо і не уявляємо. Тому не можна виключати варіант, що система відключиться, а коли включиться знову, то повикидає із себе організації, які через глюк виглядатимуть порушниками. Це робиться не в ручному режимі, а автоматично – робота фонду просто блокується. А їх і так залишиться небагато, бо не всі захочуть з цим марудитися, — констатує Валентина Варава.

До ситуативних можуть додатися і юридичні непорозуміння.

— Коня поставили позаду воза. З 1 грудня вводиться в дію постанова Кабміну, а законопроєкт про спрощення порядку ввезення, обліку та розподілу гуманітарної допомоги депутати ухвалили тільки 8 листопада, він ще не підписаний президентом. Коли набуде чинності закон, може виявитися, що треба вносити зміни в нормативно-правовий акт, — зазначає адвокат Ігор Стриченко.

Днями 17 відомих волонтерських організацій звернулися з відкритим листом до президента Володимира Зеленського. Вони вкотре просять відтермінувати вимоги постанови КМУ, зробити механізм ввезення гуманітарки більш зрозумілим, доступним і досконалим.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Предыдущая статьяСкандали з Арестовичем та Фаріон: як політики кримінальними справами бавляться за наш кошт
Следующая статьяЛюдей замінять відеокамери: в Україні готують революційні зміни для поліції