З 1 грудня потік гуманітарної допомоги в Україну, яку волонтери постачають для потреб українських військових, може значно змешитися. Набуває чинності ухвалена 5 вересня Кабінетом міністрів постанова №953, яка істотно змінює порядок ввезення гуманітарки. У чому суть даної урядової ініціативи та наскільки вона ускладнить життя волонтерам – з’ясовував «Апостроф«.

Дві правди

Відповідно до Закону України №1192-XIV, гуманітарна допомога – це цільова адресна безоплатна допомога у грошовій чи натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги чи добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт та надання послуг, які надаються іноземними та вітчизняними донорами.

Відповідно до законодавства України, до 23 лютого 2022 року всі вантажі та товари визнавалися гуманітарною допомогою лише після ухвалення відповідного рішення державним органом з питань гуманітарної допомоги.

«Зокрема, це вирішувала відповідна комісія при Міністерстві соціальної політики. Як підпише – так і буде. І це, слід зізнатися, була величезна дірка для постачання в Україну контрабандних товарів – зарахування тих чи інших вантажів до гуманітарки», – розповідає «Апострофу» колишній міністр соціальної політики Андрій Рева.

Однак після запровадження в Україні військового стану уряд значно спростив порядок ввезення гуманітарної допомоги – вона почала визнаватись такою за декларативним принципом, без ухвалення відповідних рішень Міністерством соціальної політики. Одним словом, після початку повномасштабного російського вторгнення «прокладку» у вигляді комісії прибрали, щоб прискорити всі процеси отримання гуманітарної допомоги для тих, хто її потребує.

Але наразі ситуація змінюється. Хоч для волонтерів і зберігається декларативний принцип (тобто волонтерам немає необхідності отримувати рішення Мінсоцполітики), але порядок ввезення та подальшого обліку гуманітарної допомоги суттєво змінюється. І волонтерам це не до вподоби.

«Новий документ унеможливлює нормальне отримання гуманітарної допомоги від іноземних партнерів і призведе до колапсу волонтерської діяльності. Кожен пункт цього порядку – чергове коло бюрократичного пекла. І тепер це доведеться долати всім нашим волонтерам», – кажуть у зверненні до уряду волонтери з усіх регіонів країни.

Уряд же невдоволений тим, що втратив контроль над ввезенням гуманітарної допомоги. Мовляв, часто це призводить до зловживань: гуманітарка завозиться в Україну на пільгових умовах (себто – без сплати мит), а потім «розчиняється» на її просторах або опиняється на прилавках магазинів.

У жовтні 2023 року митники разом із Міноборони провели перевірки. За їх результатом виявлено наступне: протягом січня-вересня із 9000 фактів ввезення в Україну гуманітарної допомоги (на адреси 200 військових частин) у кожному третьому випадку підтвердження надходження гуманітарки до військових частин виявити не вдалося.

Удар бюрократів

Слід зазначити, що протягом майже двох років війни наші волонтери у відповідь на запити про гуманітарну допомогу (наприклад, для певного підрозділу, який перебуває на фронті, потрібна тактична медицина) замовляли за кордоном все необхідне, доставляли вантаж бійцям та отримували фото- або відеозвіти з актами приймання-передачі вантажу.

Тепер, згідно з урядовою постановою №953, заради успішного ввезення та розподілу гуманітарної допомоги на волонтерів чекатимуть наступні етапи:

— реєстрація в Єдиному реєстрі отримувачів гуманітарної допомоги;

— внесення інформації про товари, які плануються ввозитися до України як гуманітарна допомога, до єдиної електронної системи автоматизованого регулювання та розподілу гуманітарної допомоги;

— формування та подання декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою. Її ввезення дозволяється протягом 90 календарних днів з дати отримання унікального коду гуманітарної допомоги та протягом 30 календарних днів з дати створення декларації гуманітарної допомоги. За недотримання термінів товари втрачають статус гуманітарної допомоги та право на безмитне оформлення;

— формування інвентаризаційного опису;

— звіт, який подається до 15 числа місяця, наступного за місяцем, у якому зазначено дату внесення інформації про оформлену гуманітарну допомогу.

«Наскільки я знаю, до 90% волонтерської допомоги йде на фронт без передачі офіційних актів та різних бюрократичних тонкощів. Що дуже сильно полегшує процес. Вантаж прийшов, сфотографувалися на смартфон – що товар отримано, відвезли, і працюємо далі. Беремо таку ситуацію. Відправили до підрозділу Starlink, його навіть на баланс не встигли прийняти: приліт, і немає нічого. Але його ще списати треба. А це складно – там в апаратурі срібло. І це тяганина, а люди воюють. Що тепер може початися – навіть не уявляю», – зізнається у розмові з «Апострофом» волонтер зі Львівської області Наталія, завдяки якій українська армія отримала близько ста систем супутникового інтернету Starlink.

Але пересилання того ж Starlink або автомобіля — це ще квіточки: речі габаритні, часто поодинокі.

«А ось як працюватимуть ті, хто возить гуманітарну допомогу машинами, навіть не уявляю. Раніше за накладними було, наприклад – одна палета цукру, п’ять ящиків знеболювального, ящик шприців. А тепер що, будуть перераховувати для звіту – «25 кілограмів цукру, фасовані по півкіло» тощо? Та багато хто просто перестане займатися цією діяльністю, кому ця тяганина потрібна», – каже волонтерка.

Відкладена проблема

Постає питання – а чому, власне, тема щодо гуманітарної допомоги від волонтерів виникла через півтора року після початку повномасштабної війни? Ще й активізувалася взимку, в умовах сповільнення нашого контрнаступу?

«Наші чиновники загралися. У них що, роботи іншої немає? Кажуть — мовляв, дивіться, які зловживання. Так, згоден: як і скрізь, існують зловживання, але їхній відсоток мізерний, якщо порівнювати з величезною користю, яку армії приносять волонтери», — каже «Апострофу» політолог Тарас Загородній.

Додамо, що якби держава займалася своїм прямим обов’язком, то можливо жодні волонтери і не знадобилися б. Але! Після того, як постанова №953 була схвалена, документ наробив чимало галасу. Наприклад, 23 листопада з вимогою скасувати постанову, яка може повністю паралізувати роботу волонтерських організацій в Україні, до уряду звернулася Київська міська рада.

І уряд запустив компромісний варіант: автоматизована система починає роботу таки з 1 грудня 2023 року (до неї підключено вже близько 30 організацій, повідомляє Мінсоцполітики). Але для тих, хто опікується гуманітарною допомогою, реєстрація буде обов’язковою з 1 квітня 2024 року. Перехідний період дозволить організаціям, які ввозять гуманітарку, продовжувати свою діяльність за звичними процедурами.

«Я не бачу проблем у тому, щоб старий порядок діяв щодо товарів подвійного призначення. Митниця може зробити окремий перелік вантажів та товарів, виділити їх в окрему групу. Везеш дрони, тепловізори, бронежилети – не питання, претензій немає. Але якщо хтось везе фури руберойду (мовляв, бійцям треба утеплити землянки), який потім продається на ринках країни, то виникають резонні підозри, що це звичайні контрабандисти, які діють під маскою волонтерів. А щоб виписати окрему групу товарів, не треба чекати чотири місяці. Для цього митникам достатньо і тижня», — підбиває підсумок Андрій Рева.

Але волонтери таки стоять на своєму і вимагають скасувати постанову як таку. Сподіватимемося, що до 1 квітня наступного року, коли закінчиться перехідний період, буде ухвалено рішення, яке влаштує всі сторони.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Предыдущая статьяЛюди ненавидять Лукашенка і готуються — білоруська журналістка
Следующая статьяУдару по волонтерах не буде, але будуть дрова: що зміниться в Україні з 1 грудня