У перший день нового року гірськолижний курорт Драгобрат відвідали працівники ТЦК. Правда, чоловіки у формі та зі зброєю приїхали не на лижі. На відео, яке поширив у своєму телеграм-каналі закарпатський журналіст Віталій Глагола, військові про щось перемовлялися з чоловіками-відпочивальниками. Користувачі соцмереж одноголосно вирішили: на Драгобраті роздають повістки. Щоправда, дотепер невідомо, чи це дійсно так. Але подейкують, через можливі «облави» кількість відпочивальників чоловічої статі на гірськолижних курортах зменшилась.
KP.UA перевіряла ці чутки і дізнавалась про нові правила оформлення проживання для гостей та про те, у яких місцях малоймовірно зустріти військкома з повістками.
Дії працівників ТЦК – «показуха»?
В Карпатах зараз високий сезон. Багатолюдно всюди: і на гірськолижних схилах, і біля підйомників, і в місцевих колибах. А відшукати вільний номер в готелі чи хоча б кімнату в приватній садибі для проживання — ще той квест!
— Можемо запропонувати двомісний стандарт з 6 по 8 січня, — пропонують KP.UA менеджери сімейного готелю «Марічка», що поблизу селища Ясіня (Рахівський район Івано-Франківської області). – Вартість 3800 грн за ніч, зі сніданком. Бронюйте, оплачуйте, приїздіть і насолоджуйтеся відпочинком!
У «Марічці» кажуть, що не вводили якихось певних правил оформлення проживання для чоловіків. І їх на схилах Драгобрату вистачає. Навіть приїзд військових «з повістками» не налякав лижників.
— В нас не було такого, щоб хтось скасував бронь чи поїхав раніше, — кажуть в готелі. – Від працівників сусідніх готелів теж про таке не чули.
Поблизу Драгобрату зараз вирує життя. Люди катаються на лижах та сноубордах, прогулюються, п’ють гарячий глінтвейн та какао, сміються. Відпочивають парами, є й суто чоловічі компанії. Дійсно, війною тут і не пахне.
Узагалі жителі курортного села Ясіня (найбільше селище неподалік гірськолижного курорту Драгобрат) обурені несподіваним візитом працівників ТЦК. Далі пряма мова гуцулів.
— Приїхали до нас, щоб гостей налякати, — каже місцева жителька Христина. – Знають же, що зараз тут багато відпочивальників. Військкоми заробляють статки, а в нас останні копійки відбирають. Як не буде туристів, то, прошу пана, скажіть, як нам жити? Я сама виховую двох дітей, чоловік помер багато років тому. Заробляю копійку завдяки туристам: маю окремий будинок, який здаю в оренду. Пам’ятаю і ціную кожного свого гостя. Люди їдуть в Карпати відпочити, трохи переключитися від усіх тих страшних подій в країні! Ви йдіть в нічні клуби, в ресторани в Києві, там роздавайте повістки!
— Хай би на Буковель їхали! – обурюється житель селища Ясіня Михайло. – От там є кому повістки роздавати. А то приїхали до нас, показуху влаштували. Тьху, навіть не хочу тут щось казати, це все робиться для «галочки», а воювати йдуть прості хлопи.
До речі, про Буковель. Цей відомий гірськолижний курорт знаходиться не так вже й далеко від Драгобрату, приблизно в 20 км, хоч, правда, це вже не Закарпатська, а Івано-Франківська область. Чи навідувалися працівники ТЦК туди – невідомо, менеджери Буковелю мовчать. Але, як показують веб-камери курорту, відпочивальників вистачає і не помітно, що ховаються. Люди активно проводять новорічні канікули, спускаються засніженими трасами, милуються краєвидами. І працівників ТЦК в Буковелі ми теж не помітили.
Стоїте на обліку у військкоматі? Ласкаво просимо до Карпат!
Неподалік від Буковелю знаходиться улюблене туристами Яремче. У цьому містечку гостей також чекають, всіляко розважають, але, як виявилося, і до роботи працівників ТЦК ставлення різне. Вуйцьо Іван (так просить називати себе пенсіонер) вже років з 20 приймає в своїй оселі відпочивальників. Каже, оформив усі документи як приватний підприємець, акуратно сплачує податки. У високий сезон просить за двомісну кімнату від 1500 грн. Гостей вистачає, щоправда, цього разу ґазда не для всіх відчиняє двері свого обійстя.
— Мені совість не дозволить здавати кімнати чоловікам, які приїхали покататися на лижах, поки мої син та зять воюють на «передку», — пояснює Іван. – Раніше дружина оформляла поселенців, тепер цим займаюся я. Зразу питаю, чи стоять на обліку в військкоматі, кажу, що треба такий документ мені. І не кажіть, що то незаконно! Незаконно – це коли здорові дядьки замість захищати Україну тут в нас відпочивають.
Іван каже, що такої думки і більшість яремчан. А щодо вручення повісток у самому містечку, то таке було ще аж влітку.
Зате зустрітися з працівниками ТЦК можна на блокпостах, які облаштували на перевалах при в’їзді в Закарпатську область з Івано-Франківської. Автомобілі з пасажирами тут ретельно перевіряють. І, звісно, виписують виклик до військкомату.
— З чоловіком та з дворічною дитиною їхали на відпочинок в Ізки (курортне село на Закарпатті), — розповідає KP.UA жителька Вінниччини Валерія. – Їхали через Яблуницький перевал (поблизу села Яблуниця, Івано-Франківщина). Хлопці-військові перевіряли усі машини. Нас також. Один із них запитав мого чоловіка, чи він стоїть на обліку у військкоматі. Не стоїть… Я зрозуміла, що зараз моєму Антону вліплять повістку, почала благати військових, молила мало не на колінах, казала, що дитина ще зовсім мала. Не знаю чому, але вони мене послухали. А вже після приїзду з відпочинку чоловік став на облік у військкоматі.
Зі слів очевидців, на перевалах повістки все ж таки вручають, хоч і далеко не кожному.
До речі
Повістку можуть вручити і в готелі
Юристи кажуть, що запрошення до військкомату можна отримати будь-де.
— В законодавстві України не існує визначеного місця, де можна чи не можна вручати повістку, — пояснює KP.UA юрист Ірина Боруца. – Є стаття 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», з якою може ознайомитися кожен бажаючий. І в цій же статті сказано, що громадяни України зобов’язані з’являтися за викликом до військових частин або на збірні пункти центрів комплектування та соціальної підтримки. Відмовитись від отримання повістки не можна без об’єктивних причин.
Хіба що у документі вказані неправильні дані отримувача або ж немає печатки-підпису комісара ТЦК.