У комітеті Верховної ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг заговорили про те, що тариф на електроенергію для населення потрібно піднімати. І що цього року він може бути підвищений удвічі – до 5-6 гривень за кіловат-годину. Чому йдеться саме про таку ціну і наскільки вона виправдана – з’ясовував «Апостроф«.

Свободу електриці!

Про те, що у 2024 році вартість електроенергії для населення може становити трохи менше, ніж 6 гривень за кіловат-годину, днями заявив член парламентського комітету з питань енергетики та ЖКП Сергій Нагорняк.

«Я думаю, до цього рішення нас уже підштовхують наші партнери. Ми добре пам’ятаємо публічний лист Білого дому до української влади з переліком реформ, які Україні бажано виконати для того, щоб і надалі отримувати фінансову та військову допомогу від Сполучених Штатів. Цей лист надійшов у вересні 2023 року, і серед переліку реформ були лібералізація тарифів на природний газ та електроенергію. Зокрема й для населення. По цій реформі відведено 12-місячний дедлайн. Тобто вона має бути завершена до вересня 2024 року. Тож до кінця року збільшення тарифів точно може статися», – пояснює «Апострофу» свою думку щодо підвищення вартості електроенергії Сергій Нагорняк.

За його словами, сьогодні у нас дві державні компанії – «Енергоатом» та «Укргідроенерго» – фактично дотують населення по електроенергії приблизно на 120 мільярдів гривень щороку. Трохи менше ніж 100 мільярдів – «Енергоатом», і десь близько 25 мільярдів – «Укргідроенерго».

«Ринкова ціна на електроенергію становить зараз від 5 до 6 гривень за кіловат-годину. І цей непопулярний крок – лібералізація тарифів – необхідно зробити. Зокрема і для того, щоб держкомпанії могли нормально розвиватися та продовжувати свої енергетичні проекти», – наголосив народний депутат.

До речі, нині малі непобутові споживачі (це фізичні та юридичні особи, електроустановки яких приєднані до електричних мереж, з договірною потужністю до 50 кВт) платять за кіловат-годину набагато більше ніж 6 гривень. Так, клієнти мереж ПрАТ «ДТЕК Київські електромережі» платять:

— І клас напруги – 6,39 грн;

— ІІ клас напруги – 7,05 грн.

Клієнти мереж ПрАТ «ДТЕК Київські регіональні електромережі»:

— І клас напруги – 6,62 грн;

— ІІ клас напруги – 7,91 грн.

Клієнти мереж ПАТ «Укрзалізниця»:

— І клас напруги – 6,69 грн;

— ІІ клас напруги – 8,43 грн.

Тож у разі зростання тарифів побутові споживачі фактично будуть прирівняні до нинішніх непобутових.

Але, безумовно, таке різке двократне збільшення вартості електроенергії багатьом українцям буде не по кишені. І, відповідно, різко зросте кількість громадян, яким потрібно буде давати субсидії.

«При ціні електроенергії для населення 6 гривень за кіловат-годину субсидіювати доведеться приблизно 10 мільйонів домогосподарств», – каже «Апострофу» кандидат наук з державного управління Юрій Гаврилечко.

А чи був ринок?

Втім, чому ринковою є ціна саме 5-6 гривень за кіловат-годину — не зовсім зрозуміло.

«Так, лібералізація тарифів — вимога Міжнародного валютного фонду. Стримуючи їх, ми стримуємо розвиток економіки. Але, якщо чесно, я не знаю, звідки Сергій Нагорняк взяв такі цифри», — каже «Апострофу» член комітету Верховної ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Юрій Камельчук.

Юрій Гаврилечко, у свою чергу, коментує ці цифри ще різкіше: «Ціна неадекватна. Вона просто висмоктана зі пальця або взята зі стелі. До речі, жодні партнери нічого подібного ніколи не вимагали, не вимагають і ви не знайдете жодного документа з такими вимогами».

До речі, станом на 29 січня ринкові ціни на електроенергію на біржах (за 1 кіловат-годину) у деяких країнах Європи, у перерахунку на гривню, такі:

— Велика Британія – 3,17 грн.;

— Німеччина – 3,20 грн;

— Іспанія – 2,70 грн;

— Італія – 3,77 грн;

— Франція – 3,18 грн.

І це в Європі, де рівень життя і доходи абсолютно незрівнянні з українськими! А нині діючий в Україні абсолютно неринковий тариф на електроенергію (2,64 гривні за кіловат-годину) практично такий самий, як ринковий в Іспанії. Виникає питання – а в чому, власне, каверза?

«Ринкова вартість визначається попитом та пропозицією. Люди, наприклад, готові платити певну суму. Немає грошей – не купують. Тоді ціни знижуються. А у нас – монополія, а не ринок. І монополісти перекладають свої витрати на населення», – каже «Апострофу» політолог, керуючий партнер Національної антикризової групи Тарас Загородній.

Одним словом, якщо в ситуацію терміново не втрутиться антимонопольний комітет, то незабаром нам можуть загрожувати «ринкові» тарифи на електроенергію в межах 5-6 грн.

«У США одночасно діють п’ять або шість різних категорій цін на газ, і ніхто не переймається. Так само є кілька категорій цін на електроенергію», — каже Юрій Гаврилечко.

Втім, до кінця опалювального сезону жодного підвищення тарифів на електроенергію для населення, як запевняє міністр енергетики Герман Галущенко, не відбудеться. А потім — цілком можливо, але не критично. Нещодавно голова НКРЕКП Костянтин Ущаповський спрогнозував можливе зростання тарифів на електроенергію до 3 гривень за кіловат-годину. Тобто, цілком може бути 2,99 гривні. Але це ж не п’ять-шість.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Предыдущая статьяЛютий буде примхливим: яка погода чекає на українців в останній місяць зими
Следующая статьяПерегрів системи: які виклики несе новий закон про мобілізацію