Польські фермери продовжують масові демонстрації та блокаду по всій території Польщі. Чергова акція проходить 20 березня — бунтарі перекривають практично всю Польщу. Основні вимоги до ЄС: змінити екологічне законодавство, яке накладає на них певні обмеження, та відрегулювати наплив на європейський ринок агропродукції з третіх країн, включаючи Україну (а як же угода з ЄС?), Росію та Білорусь. Чому не вирішуються проблеми фермерів, як на ситуацію впливає Росія і коли можуть закінчитися протести – з’ясовував «Апостроф«.

Тиск на Європу

Блокування польсько-українського кордону продовжується вже кілька місяців. 20 лютого фермери провели наймасштабнішу акцію протесту, яка очікуваного результату не дала. Польська влада, яка висловлює підтримку Україні, проблему своїх бунтарів вирішити не може. При цьому блокування кордону завдає величезних збитків не лише Україні, а й самій Польщі, до речі.

І ось, через місяць фермери знову влаштували масштабну акцію, ще більшу за попередню. Протест польських фермерів торкається практично всієї країни. Крім того, жорстко блокуються дороги на Німеччину та Литву.

Карта протесту польських фермерів 20 березня Фото: мапа Google

«На жаль, керівництво Євросоюзу реагує на протест польських фермерів досить мляво. І тепер фермери вирішили чинити тиск на одну з топ-країн ЄС, Німеччину, – пояснює «Апострофу» економіст Олексій Кущ. – І це не випадково. По-перше, це основний із донорів ЄС. По-друге, там зараз складна економічна ситуація, нависає рецесія і Німеччині, природно, не до польських фермерів. Вона намагається вирішити свої економічні проблеми, скорочуючи витрати, а фермери вирішили цим скористатися для вирішення своїх проблем».

Змінити політику

«Насправді питання з фермерами досить складне і воно не стосується відносин між Польщею та Україною. Це питання тупикової моделі аграрної політики ЄС, — каже «Апострофу» економіст, голова експертно-аналітичної ради Українського аналітичного центру Борис Кушнірук. — Ось польські фермери вимагають змінити цю політику».

«Польських сільгоспвиробників не влаштовує так званий «зелений перехід» (еко-режим), який став для них збитковішим. Плюс на ринок ЄС потрапляє дешевша сільгосппродукція з країн, які не входять до ЄС», — зазначає експерт.

За словами Бориса Кушнірука, в ЄС агровиробництво вузькоспеціалізоване.

«Є, наприклад, країни, як Нідерланди. Вони вирощують тюльпани і там існують невеликі фермерські господарства, які займаються крафтовим, нішевим виробництвом. І протестів нідерландських фермерів немає. А у Польщі великі господарства, які виробляють і зернові, і олійні культури, є тваринництво. Усьому цьому становить конкуренцію аграрна продукція з України, Росії та Білорусі», — пояснює Кушнірук.

До чого тут Росія

Так, причиною польських протестів – що транспортників, що фермерів – Росія бути не може. Адже польські фермери жили собі спокійно на дотаціях. Але в 2022 році ЄС запустив безмитний режим з Україною, щоб допомогти країні, що воює. Це дозволило Україні ввозити до ЄС зокрема й сільськогосподарську продукцію, у зв’язку з чим виникли проблеми у польських фермерів. Оскільки з’явилась конкуренція, від чого поляки відвикли.

А Росія, бачачи масштаби проблеми, звичайно ж, підливає олії у вогонь.

«У довгостроковій перспективі всі ми розуміємо, що маємо справу з російською гібридною атакою. І природно, росіяни ніколи не вкладатимуться там, де немає відповідної ситуації. А тут ситуація є, тому що наші фермери і загалом сільськогосподарський ринок Польщі працюють у абсолютно абсурдних умовах. Тому росіяни, щоб вести проти нас гібридну війну, використовують усі проблеми, які існують на нашому боці. І це, як ми бачимо сьогодні, працює», — сказав польський політолог Якуб Корейба в етері Апостроф TV.

При цьому варто звернути увагу, що польсько-білоруський кордон фермери не перекривають. І звідти спокійно їде до Польщі російське зерно, чи ще гірше – вкрадене окупантами на тимчасово окупованих територіях України. Більше того, коли українські журналісти спробували показати ситуацію на польсько-білоруському кордоні – їхню роботу жорстко блокували польські поліцейські.

Уся ця ситуація дуже нагадує черговий елемент російської гібридної війни – все що для України погано, свято у Кремлі. А на думку експерта-міжнародника Володимира Волі, польських фермерів просто переконали, що Україна винна в їхніх бідах.

«Більшість фермерів не дуже вникають у суть проблеми. Їм кажуть, що зерно йде з України, отже вона й винна в їхніх бідах, — каже Воля у коментарі «Апострофу». — А проросійські політичні сили цим користуються».

Чому тоді не блокується ввезення російського зерна з Білорусі? Адже за ці гроші окупант воює проти України.

Напівміри

Але головна проблема – це аграрна модель ЄС, яка має бути змінена. Проте керівництво Євросоюзу зволікає із реформою.

«Аграрна модель формувалася десятиліттями, а йти на її зміну не хочуть — ні в Польщі, ні в Євросоюзі. Це насамперед вдарить по рейтингах польських політиків», — зазначає Борис Кушнірук.

Щоб хоч якось зупинити протест польських фермерів, керівництво ЄС зробить якісь кроки. Але вони, на думку Бориса Кушнірука, проблему все одно не вирішать.

Що це за кроки? Найближчими днями Євросоюз запровадить мито на зерно з Росії та Білорусі у розмірі 95 євро за тонну. Також польська влада буквально сьогодні вночі погодила домовленості з фермерами про дотації на зерно та тимчасове закриття кордону з Україною для транзиту деяких сільськогосподарських продуктів.

Чи це вплине на настрої бунтарів — час покаже. Але сьогодні блокаду кордону ніхто не зняв. Більше того, фермери почали блокувати рух автобусів на одному з КПП між Україною та Польщею.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Предыдущая статьяНа 20-му «Рамштайні» Німеччина оголосила про 500 млн євро для України
Следующая статьяМамо, де наш тато: чому до матерів-одиначок раптово повернулась пам’ять під час війни