Останнім часом російські власники месенджеру Telegram демонструють, що цілком можуть впливати на інструменти українських спецслужб. На певний час було заблоковано низку чат-ботів. Що стоїть за цією історією та якими можуть бути наслідки, розбирався «Апостроф«.

Офіційні органи з влади України прямо заговорили, що державі необхідно припинити офіційну комунікацію в месенджері Telegram. Ба більше, такі заяви звучать не лише від окремих нардепів чи експертів, а від голови профільного органу, який займається регулюванням медіасфера – Національної ради з питань телебачення та радіомовлення.

«Я вважаю, що хоча Telegram і є дуже зручною формою комунікації, але офіційні особи та офіційні державні організації повинні бути поза Telegram, і треба цю заборону негайно запроваджувати», — відзначила голова Нацради Ольга Герасим’юк.

За її словами, Україна працює з європейськими партнерами над внесенням месенджера в перелік цифрових платформ, які підлягають регуляції.

І такі заяви з’явилися невипадково. В ніч з неділі на понеділок, в Україні спалахнула справжня буря. Месенджер Telegram заблокував чат-боти українських спецслужб і військової розвідки. Ці інструменти використовувалися в тому числі для оперативної роботи та збору даних на окупованих територіях.

«У Telegram є додатковий функціонал, коли ти можеш деякі речі автоматизувати за допомогою їхніх внутрішніх інструментів. Тобто, месенджер тут виступає не тільки для спілкування, а як така трошки ширша платформа, де ти можеш деякі речі автоматизувати. Послуги будуть надаватися, грубо кажучи, в текстовому вигляді, щось передавати, щось збирати, — нагадує «Апострофу» принцип роботи чат-ботів експерт з питань цифрової безпеки в Nadiyno.org Павло Бєлоусов, — Це зроблено було для того, щоб людям спростити взаємодії, тому що вони звикли користуватись месенджерами. Отже, для них деякі речі можна перенести туди. Це дозволяє обійтися без електронних листів чи дзвінків».

Серед інших, було заблоковано «Головний Бот Розвідки», чати СБУ «stop_russian_war» та Міністерства цифрової інформації «Єворог». Хоча їх роботу оперативно було відновлено, неприємний осад лишився. Одночасно роботу російських чат-ботів не припиняли.

Що сталося?

Керівництво Telegram повідомило, що блокування сталося «через помилкове спрацьовування», але без уточнення деталей. Водночас нардеп від «Голосу», голова комітету Верховної Ради з питань свободи слова Ярослав Юрчишин має інше пояснення. Адже нещодавно українська влада знайшла важелі тиску на Дурова та компанію.

«Наші, опосередковано через використання ключових для Телеграму платформ, тобто Apple і Google, знайшли механізм, як впливати на Telegram, який не хоче з нами співпрацювати на тому рівні ефективності, який нам необхідний. І після цього, як цей механізм було знайдено і досягнено результатів, на певний час блокуються чат-боти наших спецслужб, паралельно запускається інформаційна атака про те, що це відбулося, тому що українська влада шукає механізми впливу на ТелеграмЦе така дрібна помста. Тут все дуже проглядається. Як і те, що довго це тривати не могло, бо насправді жодних правил мережі нашими чат-ботами не було порушено», — зазначає в коментарі «Апострофу» Ярослав Юрчишин.

Цікавою була реакція самих користувачів Telegram, схожа на хаос та зведення старих рахунків.

«Наші українські пабліки в Телеграмі почали звинувачувати українських громадян, українських політиків. Проросійські та російські телеграм-канали почали звинувачувати ОП, — каже «Апострофу» голова ГО «Детектор медіа» Наталія Лігачова, — Тобто, всі неадекватно і без, знову таки, обґрунтувань почали звинувачувати не Дурова і не сам Telegram, який заблокував чат-боти, а когось іншогоЦе дивна, абсурдна ситуація і це тільки показує, наскільки наші анонімні телеграм-канали, зокрема й наближені, на жаль, до Офісу Президента, спотворюють дійсність».

Про ризики знову

Ситуація із телеграм-ботами підсвічує принаймні кілька проблем. Перша – контрольованість середовища. Якщо Telegram може без будь-яких пояснень вимкнути інструменти української влади, це створює серйозну інформаційную залежність.

«Інформація про зв’язки Telegram з російською владою і російськими спецслужбами вчергове підтвердилась. Зрозуміло, що відмовлятися від використання цієї мережі для нанесення шкоди ворогу було б наївно. Але насправді всі важливі речі потрібно обривати і переводити на інші захищені платформи, мережі і тому подібне. Це наші спецслужби і міністерство цифрової трансформації і так роблять, тому критично нічого не помінялося», — резюмує Ярослав Юрчишин.

Друга проблема – доступ до особистих даних. Не лише пересічних користувачів, а й тих, хто пише у чат-боти з окупованих територій, ризикуючи власним життям.

«За руку їх поки не схопили, і ми не знаємо багато інформації через те, що платформа закрита в серверній своїй частині. Але технічно, з огляду на певні опосередковані моменти і факти, потенційно вони можуть мати доступ до цієї інформації», — підкреслює експерт з питань цифрової безпеки Павло Бєлоусов.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Предыдущая статьяПовернення «блудних синів»: чи допоможе Україні ЄС з ухилянтами за кордоном
Следующая статьяВ Україні поділять платників податків: як це позначиться на бізнесі