Компанія «Укренерго» вже кілька днів поспіль змушена здійснювати екстрені відключення світла по всій країні. Головна причина, зрозуміло, — це російські обстріли інфраструктури, через пошкодження якої утворюється дефіцит електроенергії. Є також і погодний фактор, який відіграватиме свою роль і надалі. «Апостроф» з’ясовував, як довго триватимуть відключення, і чи можна їх зробити не такими частими.

В Україні розпочалися масові відключення світла. Основна причина — пошкодження та знищення об’єктів енергетичної інфраструктури внаслідок ворожих обстрілів. Крім того, як повідомляє держкомпанія «Укренерго», збільшення дефіциту електроенергії пов’язане зі зростанням її споживання через похолодання по всій країні. Але до кінця тижня погода нормалізується, і за вікном будуть травневі 20+.

Донедавна відключення відбувалися лише в окремих регіонах і стосувалися переважно бізнесу. Але останніми днями ситуація змінилася. Так, 14 травня «Укренерго» була змушена запровадити «контрольовані аварійні відключення» для побутових та промислових споживачів (за винятком об’єктів критичної інфраструктури) з 21.00 до 24.00.

Відключення торкнулися навіть мешканців Києва – увечері 14 травня принаймні кілька лівобережних районів столиці протягом кількох годин залишалися без світла.

Неприємний момент полягає в тому, що на сьогодні йдеться не про планові, а про екстрені відключення — тобто вони можуть статися будь-якої миті.

«На жаль, графіків не існує, тому що відключення не планові і вони необхідні для термінового балансування енергосистеми», — повідомила компанія YASNO, яка, зокрема, забезпечує енергопостачання Києва.

Вранці 15 травня контрольовані аварійні відключення продовжилися – вони здійснювалися з 6:40 до 09:00 по всій країні. Пізніше в низці регіонів, зокрема і у столичному, їх скасували. Однак увечері того ж дня графіки відключень електроенергії застосовувалися у різних частинах України, зокрема у Києві.

Вранці 16 травня відключення продовжилось. Як повідомили в «Укренерго», з півночі діють графіки погодинних відключень.

Все залежить від кожного з нас

Ще нещодавно здавалося, що масових відключень електрики ми зможемо уникнути, попри колосальні руйнування, завдані ворогом нашій енергетичній інфраструктурі. Таке бачення підтримувалося заявами влади про те, що найближчим часом більшість генеруючих потужностей буде відновлено, а дефіцит електроенергії ліквідовано. Крім того, влада стверджувала, що відключення, якщо вони й будуть задіяні, торкнуться лише промислових підприємств, а населення не зачепить.

Однак світло нині зникає і в будинках простих громадян. Маркером також є Київ, де по можливості намагаються електрику не відключати. І якщо це все ж таки відбувається, то ситуація справді дуже серйозна.

В «Укренерго» заявили, що відключення почастішали через незвичайне для середини травня похолодання. Та тепла погода повертається. Крім того, енергетики кажуть, що з настанням спеки енергоспоживання знову зросте. Відповідно зросте і загроза збільшення дефіциту електроенергії. Чи означає це, що ми все частіше сидітимемо без світла?

«Я думаю, що головна фраза, яка правильно звучала б у цій ситуації, — відключення будуть постійно, — сказав у коментарі виданню голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко. — Ми повинні зрозуміти, що у нас немає генерації, що у нас немає можливості вплинути на ці процеси – у нас вибили всю маневрову генерацію (насамперед теплоелектростанції, а також гідроелектростанції, – «Апостроф»), і тому в цій ситуації ми просто фізично не можемо відновити. Імпортом покрити цю генерацію ми теж не можемо – його не вистачає. Тому ситуація виглядає таким чином, що ми матимемо величезні проблеми з постачанням електроенергії».

Тому виходячи з ситуації, що склалася на сьогодні, відключення електроенергії можуть мати як плановий, так і екстрений характер.

«Але я схиляюся до того, що здебільшого це будуть аварійні відключення», — додав експерт.

Специфіка нинішньої ситуації полягає у крайній нестійкості балансу між генерацією та споживанням енергії. Саме тому, вважає керівник спеціальних проектів науково-технічного центру «Псіхєя» Геннадій Рябцев, на перший план зараз виходить раціональне споживання електроенергії. Насамперед у вечірній час, у буквальному значенні кожним із нас.

«Зараз все залежить від кожного з нас. Не потрібно одночасно вмикати електрочайник, праску, електроплиту та пральну машину. І ті, хто це робить, цілеспрямовано відключають електричну енергію всім, зокрема й собі, — пояснює експерт «Апострофу». — Фактично одна не вчасно увімкнута пральна машина або десять електрочайників можуть знеструмити цілий район, тому що спрацьовує автоматика».

Питання не одного року

Таким чином, головний принцип енергозабезпечення на сьогоднішній день можна сформулювати у вигляді відомої фрази: «Порятунок потопаючих – справа рук самих потопаючих». І цей принцип має застосовуватись на всіх рівнях.

«Якщо органи місцевого самоврядування сидітимуть, склавши руки, якщо всі сподіватимуться, що раптом прийде допомога з Німеччини та Литви, де демонтують енергоблоки розміром з будинок і сюди нам їх привезуть, і двох таких енергоблоків вистачить, щоб замінити два десятки, виведені з ладу — тоді на нас чекають відключення у значно більшому масштабі», — каже Геннадій Рябцев.

Зараз основне завдання полягає в тому, щоб забезпечити енергетичну автономність усіх об’єктів споживання. А для цього необхідно встановити когенераційні установки (виробляють електричну та теплову енергію, — «Апостроф») потужністю мінімум 5 мегават.

«Таких установок до початку опалювального сезону має бути запущено не менше 300 з мінімальним обсягом 5 мегават, а ще краще — до 30 мегават», — каже експерт.

Але навіть такі заходи не можуть гарантувати того, що дефіцит електроенергії буде повністю ліквідовано, а відключення світла вдасться уникнути.

«Не те, щоб ситуація була загрозливою, але вона виглядає дуже складною, — каже Олег Попенко. — На відновлення генерації нам потрібні мільярди доларів та євро. І потрібно, щоб війна закінчилася – під час обстрілів дуже складно планувати такі процеси. Тому ми маємо для себе зрозуміти, що у найближчі п’ять років у нас будуть відключення».

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Предыдущая статьяЗарплати в Україні в найближчі три роки: оптимізм НБУ та скептицизм економістів
Следующая статьяВперлися і видихнулися: що відбувається на півночі Харківської області