18 травня новий закон, ухвалений Верховною Радою 11 квітня 2024 року, почне діяти. Так, деякі моменти ще коригуватимуться, але в цілому механізм його дії вже запущений, і потрібно звикати жити з огляду на нові правила. Підсумуємо те, про що неодноразово писали раніше:

Що змінилося вже сьогодні, 18 травня. Кожному чоловікові (незалежно — придатний чи ні) постійно потрібно мати при собі військово-обліковий документ і пред’являти його на першу вимогу представників влади — працівників ТЦК та СП, поліцейських, прикордонників, незалежно від місця, де це станеться.

Які правила набудуть чинності після 18 травня. Закон має довгострокові перспективи. Наприклад, після скасування військового стану, але не раніше ніж через рік після 1 вересня 2025 року, набуде чинності норма закону, що забороняє вперше брати на державну службу, до органів прокуратури чоловіків від 18 до 60 років, які не пройшли базової загальновійськової підготовки або військової служби.

Оновлення облікових даних у ТЦК. Незважаючи на те, що робити це можна починаючи з моменту набуття чинності законом, багато хто спантеличився цим заздалегідь. І, як наслідок, в ТЦК утворилися величезні черги, а для деяких — квест, не пройдений навіть за кілька днів. Ми побували в одному ТЦК. Як буде після 18 травня? Поки що не знаємо, але обіцяємо перевірити. А тим часом Міноборони випустило мобільний додаток «Резерв+», в якому можна оновити дані онлайн.

Порушникам загрожують заочні штрафи до 25 тисяч. Якщо ж чоловік призовного віку не виконав вимоги Закону про мобілізацію та з якоїсь причини вчасно не оновив свої облікові дані, покарання може бути різним, зокрема й фінансовим. При цьому для накладення штрафу присутність порушника необов’язкова, можуть штрафувати і заочно.

Мобілізувати можуть автомобілі та іншу техніку. Окрім поповнення ЗСУ новими бійцями, передбачено й тимчасове вилучення потреб армії особистого транспорту громадян. Машини мобілізують не у всіх.

Обмежено придатних більше не буде. Зміни торкнулися і понять «придатності» та «непридатності» до армійської служби. Відповідний документ набув чинності 4 травня, і відтепер ВЛК більше не надаватиме після обстеження статусу «обмежено придатний». Що прийшло на заміну ?

Рекрутинг актуальний не менше мобілізації. На відміну від стандартної мобілізації, чоловіки можуть піти до ЗСУ, скориставшись опцією рекрутингу. Плюси його очевидні, адже людина має більш реальні шанси опинитися в тому підрозділі, який вибрала сама, і воюватиме за своєю спеціальністю.

Хтось підпадає під бронювання. Питання бронювання сьогодні одне з найбільш обговорюваних у суспільстві. Зміни до процедури були внесені урядом напередодні набрання чинності законом, 17 травня.

Студентам дозволять виїзд за кордон. Але не всім. Йдеться лише про студентів державних університетів від 18 до 22 років, які є учасниками освітньої академічної мобільності. Що це таке, чому введені обмеження та віковий ценз — у питаннях та відповідях Коротко про.

Про військовий облік слід подбати і підліткам. Під час війни в Україні скасовано призов на термінову службу, але це не скасовує постановку підлітків на військовий облік.

Ув’язненим надали право служити. Призов із установ виконання покарань проводитиметься виключно на добровільній основі. За розрахунками ініціаторів законопроекту, таким чином ЗСУ поповняться кількома тисячами людей. Однак є нюанси, які можуть скоригувати прогноз.

У навантаження до закону

Корисні поради, які допоможуть із мобілізацією

Адвокати воєнного часу. Зараз, коли пов’язані з армією питання найчастіше попадають до судових розглядів, неминуче зростає попит у суспільства і на адвокатів. З якими проблемами найчастіше і хто до них звертається — у деталях у нашому матеріалі.

Психологи допоможуть мобілізованим порадою. Опинившись в армії, цивільна людина стикається з зовсім іншим життям. Як психологічно підготувати себе до армії? Що слід розуміти про ЗСУ, перш ніж у них опинитися ?

Екіпірування для мобілізованих – про що потрібно знати. Після того як майбутній боєць проходить медкомісію та знає дату своєї відправки до підрозділу, актуальним стає питання про екіпірування та необхідне для служби спорядження. Що видадуть у самій армії, а що варто прихопити із собою «домашнього».

До мобілізації – зроби із себе солдата сам. Вдягнувши форму, солдатом відразу не стаєш. Для того, щоб легше звикнути до армійських буднів, про свою підготовку до служби потрібно подбати заздалегідь. Розбирали поради військовослужбовців і базові вправи для цього.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Предыдущая статьяМобілізація засуджених: чи зможуть воювати ті, хто сидить по тюрмах
Следующая статьяМобілізація водіїв: чи чекає на Україну паливна криза