На третьому році повномасштабного вторгнення Росії в Україну європейські держави, які прихистили майже 6 мільйонів українських біженців, почали змінювати свою міграційну політику. Стосується це як людей, які приїхали до них на початку повномасштабного вторгнення, так і тих, хто вирішив перебратися тільки зараз. Коротко про розповідає про нововведення для біженців з України.

Німеччина: не хоче більше приймати українських біженців

Через величезний поток мігрантів Німеччина заявила про неможливість інтеграції всіх, хто прибув у країні. Багато районів та муніципалітетів переповнені, і йдеться не лише про українських біженців, а й про інших мігрантів, у тому числі нелегальних. Відповідно, Німеччина отримує масу проблем на місцях, а місцева влада вже голосно говорить про небажання розміщати у себе біженців з України, пропонуючи їм звернути увагу на «безпечний захід України» та їхати туди. Або до Польщі.

Зараз у Німеччині перебуває понад 1,2 млн українців, які втекли від війни. За інформацією німецьких ЗМІ, лише в одній землі Баден-Вюртемберг уже вдвічі більше українських біженців, ніж у Франції.

Водночас з початку цього року розмір біженських виплат у Німеччині зріс на 12%, також в уряді розглядають можливість дозволити українцям влаштовуватися на роботу без знання німецької мови.

Ірландія: державне житло – лише на три місяці

Влада країни скоротила соціальні виплати біженцям, які живуть у державних центрах для прибулих. Загалом у Ірландії налічується близько 86 тисяч українців, які приїхали після 24 лютого 2022 року. Під скорочення виплат із 220 до 38,8 євро на тиждень на людину потраплять більше 25 тисяч осіб, які мешкають у держжитлі. Також скорочені виплати одержують біженці, які потрапили до країни протягом останніх місяців.

Крім того, з березня біженців з України селять у державне житло лише на 90 днів. Якщо людина перебирається в квартиру, яку самостійно орендує, то їй відновлюють виплати в колишньому розмірі — €220 на тиждень.

Румунія: забули виділити гроші на біженців

На початку квітня стало відомо, що влада Румунії не виділила українським біженцям жодної фінансової допомоги. За інформацією Генеральної інспекції з надзвичайних ситуацій, востаннє матеріальну допомогу українці бачили у лютому – і це були виплати за останні місяці 2023 року. Чиновники повідомили, що гроші для біженців будуть перераховані лише тоді, коли їх виділять з державного бюджету. Коли це станеться – невідомо.

Ситуація не нова: минулого року через дефіцит держбюджету виплати біженцям також прийшли з величезним запізненням, і є велика ймовірність, що подібне повторюватиметься ще не раз.

До того ж Румунія і так зменшила суму допомоги майже в половину (150 євро для людини і 402 євро для сім’ї) і встановила їм термін у 4 місяці. Для отримання цієї допомоги дорослі повинні бути зареєстровані як безробітні або працювати, а діти повинні бути зараховані до школи.

Канада: з CUAET можна в’їхати лише до липня

Уряд Канади скоротив програму міграції за візою CUAET (спрощена процедура для українців, завдяки якій вони мають право отримати багаторазову гостьову візу на строк до десяти років та відкритий дозвіл на роботу на три роки). Українці, які отримали позитивну відповідь на цю візу після 4 лютого 2024 року, ще зможуть в’їхати в країну до 31 липня і безкоштовно подати заявку на отримання дозволу на навчання або на роботу.

Але вже фінансової підтримки чи екстреного тимчасового розміщення за цією візовою програмою у Канаді немає з кінця березня цього року. При цьому поселення за звичайною процедурою поки що доступне українцям до 31 березня 2025 року.

Чехія: готова заплатити, щоб українці повернулися додому

У Міністерстві внутрішніх справ Чехії оголосили про старт програми сприяння добровільному поверненню осіб до України. Пілотний проєкт розпочнеться у червні та триватиме до листопада 2024 року.

Влада країни готова профінансувати поїздку в Україну для 430 осіб, які готові їхати через проблеми зі здоров’ям або за сімейними обставинами. Їм куплять квитки на автобус або нададуть у разі потреби індивідуальний медичний транспорт.

Подати заявку на відшкодування витрат, пов’язаних із поверненням в Україну, можна буде лише один раз. Якщо громадянин України захоче повернутися до Чехії та подати документи для отримання дозволу на проживання протягом року, то йому доведеться компенсувати половину витрат.

Нідерланди: може, вони поїдуть туди, де безпечно?

Ще на початку цього року нідерландська партія ВВВ запропонувала відправити українських біженців назад – на території України, які не постраждали від війни. Мотивували просто: Нідерланди не можуть розмістити всіх біженців, яких тільки з України – близько 100 тисяч.

Влада не відреагувала на пропозиції партії ВВВ, проте посилила роботу з агітації українських біженців переселятися з притулків до орендованого житла, шукати роботу та самостійно оплачувати всі свої витрати, у тому числі й оренду житла та медичні послуги.

Польща: PESEL UKR дадуть тільки за закордонним паспортом

Як тільки буде ухвалено відповідний законопроєкт, з 1 липня на українських біженців у Польщі чекає кілька нововведень.

Так, українці, які прибули до Польщі для отримання тимчасового захисту, повинні будуть отримати PESEL UKR не протягом 30 днів з дати прибуття, а відразу ж. І видаватимуть його лише на підставі дійсного закордонного паспорта громадянина України (раніше PESEL UKR оформлявся і на підставі внутрішнього українського паспорта). Також при оформленні PESEL UKR пропонується брати відбитки пальців у всіх українських біженців, починаючи з 6-річного віку.

Ті ж біженці, хто отримав PESEL UKR не на підставі закордонного паспорта, мають актуалізувати свої дані в місцевих адміністраціях.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Предыдущая статьяМобілізація водіїв: чи чекає на Україну паливна криза
Следующая статьяРезерв+ показав, що ви у розшуку: що робити