Долар впевнено долає психологічний бар’єр у 40 гривень. Готівковий «зелений» вже повсюдно продається дорожче за цей рівень, а ось купують його за такою ціною ще не всі обмінні пункти. «Апостроф» з’ясовував, що відбувається, і чи варто чекати на подальше ослаблення гривні.

Коливання чи зміна тренду

Курс готівкового долара в Україні перевищив позначку 40 гривень. Середній курс продажу американської валюти в обмінних пунктах зранку 21 травня складав 40,05 гривень. У касах більшості українських банків «зелений» також продається по 40 гривень та вище.

Травень видався доволі нерівним місяцем для валютного ринку. На початку долар був на позначці 39,7 гривень, а 7 травня падав до 39,3 гривень. Потім курс знову підстрибував до 39,7 гривень, проте в середині місяця опускався до 39,35 гривень.

Але вищих рівнів курсу, ніж зараз, у поточному місяці не було. У зв’язку з цим постає питання – чи маємо ми справу з черговим коливанням, чи це зміна тренду?

За словами фінансового аналітика Андрія Шевчишина, курс в обмінних пунктах перебуває біля позначки 40 гривень/долар уже деякий час, тому вважати, що відбувається щось екстраординарне, не варто.

«Тут головне — міжбанк. А він підійшов до позначки 39,84. На підході до 40 гривень Національний банк посилює інтервенції та починає збивати курс», — сказав експерт у розмові з «Апострофом».

Він нагадав, що минулого тижня, коли НБУ оголосив про чергову валютну лібералізацію, курс долара не зріс і навіть опускався до 39,3 гривень.

«Тобто такі коливання цілком допустимі. Курс 40 вже був. Ситуація цілком контрольована, і я не бачу жодних підстав для того, щоб говорити про зміну тенденції», — сказав Шевчишин.

На його думку, найближчим часом Нацбанк вийде на ринок із інтервенцією і таким чином знизить курс. Що стосується готівкового долара, то в обмінниках він ще якийсь час залишиться на позначках, що перевищують 40 гривень: » Поки курс на міжбанку не відкотиться до рівня 39,5″.

Нацбанк тримає руку на пульсі

Однак курс долара, швидше за все, і надалі потроху зростатиме.

«На значну девальвацію Нацбанк не хоче йти, тому що це означатиме великі витрати на обслуговування зовнішнього боргу, — пояснив у коментарі виданню експерт CASE Україна Володимир Дубровський. — Ще одне обмеження для Нацбанку — щоб депозити в гривнях залишалися привабливішими, ніж купівля валюти .У нього є всі можливості, щоб керувати курсом, оскільки курс фактично підтримується за рахунок продажу валюти, яка надходить від наших партнерів. Її можна більше продавати, можна менше. Але у будь-якому випадку, він (валютний курс) не відбалансований експортом та імпортом, а підтримується цими вливаннями. Тому можна сподіватися, що він буде відносно стабільним, але з дуже плавним трендом на девальвацію».

Засновник інвестиційної групи «Універ» Тарас Козак дотримується схожої думки. Він зазначив, що оскільки валютний курс в Україні зараз фактично встановлюється регулятором, прогнозувати його дуже складно.

На його думку, НБУ має ще одну причину для того, щоб стримувати зростання курсу долара.

«Нацбанк якщо і опускає гривню, то дуже ретельно стежить за тим, щоб дохідність гривневих інструментів була вищою, ніж швидкість девальвації. Умовно кажучи, якщо ОВДП (облігації внутрішньої державної позики) на кожен долар приносять на місяць приблизно 50 копійок, то девальвація йде на рівні 30-40 копійок», — сказав експерт у коментарі «Апострофу».

Таким чином, вважає він, дуже плавна та контрольована девальвація гривні продовжиться.

«Із загальних міркувань, курс 39,5-40-40,5 – це надовго, принаймні до осені, оскільки восени у нас традиційно збільшується попит на долар, імпортери закуповують багато товарів на новорічні свята та відбувається зростання курсу, — розповідає Козак. – Не думаю, що цього року він буде суттєвим, бо у нас величезні золотовалютні резерви, відкрилося американське фінансування».

Гривня під тиском ІПСО

Експерти, опитані «Апострофом», упевнені: економічних причин для значного зростання курсу долара до гривні на сьогодні немає. Але він може статися через негативні події у військово-політичній сфері. Однак це прогнозувати ще складніше, ніж дії Національного банку.

«Якщо щось (у цій сфері) буде, то можуть бути різкі коливання», — попереджає Тарас Козак.

За словами Андрія Шевчишина, є також незначний ризик турбулентності через розгойдування теми нелегітимності президента України Володимира Зеленського після 20 травня.

«У соцмережах розганяється ІПСО про нелегітимність Зеленського, хоча я не думаю, що це може якось вплинути (на валютний курс), — каже експерт. — Мене більше непокоїть вплив закону про мобілізацію та його перший наслідок – перетин кордону, як буде працювати логістика між областями? Але начебто поки що все спокійно».

Таким чином, якщо обійдеться без великих потрясінь, на кінець року курс долара перебуватиме у коридорі 40-41 гривня.

«Потрібно дивитися на цифри, які є в бюджеті, — резюмує Володимир Дубровський. — Думаю, що на них у цьому випадку орієнтуватиметься Нацбанк».

Нагадаємо, у бюджет-2024 закладено середньорічний курс на рівні 40,7 гривні/долар.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Предыдущая статьяНаступ на Балтику: чи вдасться Путіну залякати НАТО
Следующая статьяРеформа автострахування: які зміни чекають на власників машин