Минулий тиждень в Україні відзначився скандалом із фальшивими інвалідностями прокурорів та неймовірним багатством керівників медико-соціальних експертних комісій (МСЕК). На скандал відреагував президент України Володимир Зеленський. З цього приводу він навіть зібрав РНБО, після якого видав указ про реформування МСЕК, що передбачає розпуск цієї структури з 31 грудня 2024 року. У Кабміні вже затверджено план реформування МСЕК, у Верховній Раді вже підготовлено законопроєкт про реформування МСЕК, а керівник Мінздраву вже прийняв кадрові рішення та заявив, хто буде виконувати функції центральної МСЕК. Наскільки важлива реформа МСЕК та чи вдасться подолати корупцію у цій сфері, розбирався «Апостроф».
«Інваліди» в строю
Нагадаємо, що першими фіктивними інвалідами виявились прокурори Хмельниччини. Як сказав генпрокурор України Андрій Костін, інвалідність оформив 61 прокурор Хмельницької області, в тому числі і керівник Олексій Олійник. Після скандалу Андрій Костін подав у відставку, почали масово звільнятись і прокурори з інвалідністю.
Потім, як виявилось, крім прокурорів, випадки з фіктивних інвалідностей є і в інших держорганах — митниці, податковій, місцевих адміністраціях і навіть у Пенсійному фонді.
22 жовтня відреагував на корупційний скандал керівник СБУ Василь Малюк, який заявив, що 64 посадовці МСЕК отримали підозри і було скасовано 4106 висновків про інвалідність.
Більше того, за словами Малюка, було викрито діяльність 8-ми угруповань, до яких входили представники МСЕК у Харківській, Рівненській областях та на Закарпатті.
За результатами перевірок, було звільнено керівництво Центральної МСЕК, керівників профільного департаменту МОЗ.
Президент своїм указом доручив у найближчі три місяці провести перевірку і перегляд необґрунтованих рішень щодо інвалідності, які були видані МСЕК, стосовно чиновників.
Для чого чиновникам фейкова інвалідність
Слід зазначити, що фіктивну інвалідність чиновники і не тільки роблять для того щоб: а) отримувати виплати та пільги, як, наприклад, прокурори; б) отримати звільнення від мобілізації.
Що стосується прокурорських. Якщо вони визнані особами з інвалідністю першої або другої групи, то мають право отримувати пенсію по інвалідності в розмірі 60% немаленької заробітної плати.
Тут варто додати, що Пенсійний фонд досить часто відмовляє людям в нарахуванні пенсій, в тому числі і по інвалідності. Причина – брак коштів. Як писав «Апостроф», аналітики OECD (Організація економічного співробітництва та розвитку) опублікували детальний звіт про ситуацію в українській пенсійній системі та дійшли невтішного висновку. У Пенсійному фонді України існує великий дефіцит коштів, який під час війни тільки збільшується. Але, як видно, прокурорам великі пенсії по інвалідності все ж таки виплачують, можливо за рахунок тих, хто їх реально потребує.
Крім того, група інвалідності — це ще й певний соціальний захист для працівника прокуратури. У цьому випадку без його згоди не можуть перевести на службу в інший регіон, а також звільнити чи скоротити.
Що замість МСЕК
«Після того, як МСЕК припинять свою діяльність як окремі юридичні особи, їхні функції буде передано кластерним і надкластерним лікарням», — пояснив міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко.
Ляшко також повідомив, що всі кластерні і надкластерні лікарні підключені до Електронної системи охорони здоров’я. Рішення про встановлення інвалідності ухвалюватимуться на основі даних, записаних у ЕСОЗ і це дасть змогу чітко відстежувати, який лікар, коли і який діагноз вносить, які дослідження і коли проводилися.
З 28 жовтня функції Центральної медико-соціальної експертної комісії виконуватиме Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності. Відповідний наказ підписав міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.
Що це таке і як воно буде працювати, поки не відомо і викликає багато питань.
У громадських організаціях, які об’єднують людей з інвалідністю, реформу МСЕК поки не коментують. Наприклад, голова Українського товариства сліпих Владислав Більчич зазначив у розмові з «Апострофом», що у членів їх організації проблем з МСЕК не було, з вимогою хабара з боку працівників МСЕК інваліди по зору не стикались.
«У нас все зрозуміло. У 18 років незрячий звертається до МСЕК і йому призначають групу інвалідності пожиттєво», — каже Більчич.
Також нічого поганого про МСЕК не можуть сказати і в об’єднанні інвалідів «Джерело натхнення» Голосіївського району столиці.
«Робота МСЕК нас задовольняє, хабара з нас ніхто не вимагав», — каже виданню голова організації Світлана Одинець. — Про реформу МСЕК чули, але, деталі не знаємо».
Законопроєкт вже готовий
Між тим, у Верховній Раді вже готовий законопроєкт про реформування МСЕК.
«Звичайно, що цей законопроєкт написали не за один день, — каже в коментарі «Апострофу» член комітету ВР України з питань здоров’я нації, медичної допомоги, мед страхування Дмитро Гурін. — Законопроєкт реформування МСЕК пішов на погодження в органи центральної влади ще до скандалу. Це планова історія. Міністр обіцяв, що з кінця року зміниться система, вони давно над цим працюють. На мій погляд законопроєкт дуже якісний і ми чекаємо його найближчим часом в парламент».
«Планується запровадити європейську модель, — пояснює нардеп. — Реформа змінює сам принцип оцінки — замість того, щоб дати людині статус і забути про неї, оцінюється втрата функціональності спеціальною комісією зібраною під кожного конкретного пацієнта з лікарів і спеціалістів по реабілітації, і розробляється план, як цю функціональність повернути. Тобто якщо раніше держава намагалась здихатись цієї людини, то зараз задача повернути її до активного і максимально повного життя в суспільстві».
Дмитро Гурін звертає увагу на те, що це корінна зміна, а геть не зміна вивіски, як вважається.
У зв’язку з ліквідацією МСЕК і необґрунтованими виплатами пенсій фейковим інвалідам, інваліди реальні б’ють на сполох, боячись, що і їхні мізерні пенсії теж ліквідують.
«Законопроєкт щодо реформування МСЕК, розроблений МОЗ, не торкається питань соціальної підтримки людей з інвалідністю, він регулює тільки оцінку втрати функціональності і реабілітації. Проте міністерка соціальної політики вже заявила, що після реформи продовжується дія всіх пільг і виплат», — каже Дмитро Гурін.
Чи допоможе реформа побороти корупцію
«МСЕК – це наслідок радянщини. Вся ідея в тому, щоб видати людині інвалідність і забути про неї. А тепер під час війни ця система стала розсадником корупції, бо дає можливість не йти в армію. МСЕК, як думаю, це зараз найкорумпованіша структура і добре, що її ліквідовують, — вважає нардеп Гурін. — Я думаю, що за півроку нова система налаштується».
А от політтехнолог Олексій Голобуцький сумнівається в тому, що нова система поборе корупцію при наданні інвалідності.
«Думаю, що нова система на перших порах, може дні два, буде працювати чисто, але потім знову будуть застосовані нові схеми, — пояснює в коментарі «Апострофу» Голобуцький, — розумієте, це бізнес, який кришує кримінал. Тут питання політичної волі еліти, звичайно, не у вигляді кампанійщини, як зараз. Потрібно дати чіткий сигнал, що корупція недопустима в нашому колі, і чиновники його зчитають».
На думку політтехнолога, побороти корупцію в Україні не можливо.
«Корупція – це кровоносна система, яка дозволяє людям існувати. У нас люди, на жаль, толерантні до корупції. Якщо можна якесь питання вирішити грошима, то вони його вирішують», — каже Голобуцький.
Між тим, заступник командира Третьої штурмової бригади Максим Жорін заявив, що суспільство повинне проконтролювати розслідування і добитися покарання всіх винних у корупційних схемах.
«Не так давно публікували цифри про нуль реальних вироків для корупціонерів МСЕК. Ці цифри мають змінитися, інакше можна взагалі ні на що не сподіватися в цій країні. І не менш важливо, щоб нова система не відкрила просто нові можливості для охочих заробити», — підсумував військовий.