Обраний президент США Дональд Трамп, який напередодні в Парижі зустрівся з президентом України Володимиром Зеленським і президентом Франції Емманюелем Макроном, заявив про бажання Києва укласти угоду з Росією про зупинку війни.
«Апостроф» пояснює, що може стояти за цією заявою Трампа і про яку угоду з Москвою може йтися.
Які умови для мирних переговорів з РФ висуває Україна
Президент України Володимир Зеленський 16 жовтня у Верховній Раді представив План перемоги у російсько-українській війні. Перший пункт цього плану — «запрошення України в НАТО вже зараз». До «формули миру» Зеленського також входить подальше озброєння України, зміцнення її оборони, розміщення комплексного неядерного пакету стримування для захисту України від будь-якої загрози, а також створення таких умов для Росії, щоб примусити агресора до переговорів на умовах України.
Цей план президент України представив президенту США Джозефу Байдену і світовим лідерам. За словами Зеленського, якщо все «буде йти по плану», то війну можна закінчити до кінця 2025 року.
Також за словами глави Офісу президента Андрія Єрмака, Україна готова обговорювати будь-які варіанти миру з РФ за кількома умовами.
«Ми готові обговорювати будь-які варіанти коригування нашої пропозиції за умови відповідності міжнародному праву та дотримання територіальної цілісності України, недоторканності її кордонів і повного суверенітету країни«, — написав він у колонці для фінської газети Hufvudstadsbladet.
Під час візиту української делегації на чолі з Андрієм Єрмаком до Вашингтону один з помічників президента України Володимира Зеленського провів зустріч з Кітом Келлоггом, обраним Трампом на посаду спеціального посланника з питань Росії та України, і Майком Волтцом, новим радником з національної безпеки. До дискусій також долучився новообраний віцепрезидент Джей Ді Венс.
За даними видання Wall Street Journal, Келлог висловив підтримку зусиллям адміністрації Байдена з надання зброї Україні, заявивши, що це дасть Трампу важелі впливу на Москву в переговорах щодо врегулювання конфлікту. Але команда Трампа не виявила особливого інтересу до пропозиції членства України в НАТО, яке, за словами Володимира Зеленського, є життєво важливою гарантією безпеки від майбутньої російської агресії.
Також про зустріч української делегації на чолі з Андрієм Єрмаком з представниками новообраного президента США Дональда Трампа без деталей повідомила агенція Reuters. ЗМІ дізналися, що Єрмак запропонував команді Дональда Трампа вести війну до кордонів 2022-го і запросити Україну до НАТО, однак трампісти сприйняли це прохолодно та негативно.
Про що говорить Трамп
Як відомо, під час своєї президентської кампанії тоді ще кандидат в президенти Дональд Трамп обіцяв своїм прихильникам, що зможе «закінчити війну в Україні за 24 години». Звісно, треба розуміти, що це була передвиборча риторика Трампа, а от, якщо заглянути глибше, то можна побачити окреслені оточенням Трампа обриси того, що він називав «закінчити війну».
Так, один з мирних планів Трампа включав три пункти:
- лінія фронту заморожується і на ній створюється демілітаризована зона (поки невідомо, які країни чи міжнародні організації забезпечуватимуть її безпеку);
- Україна відмовляється від планів вступу до НАТО щонайменше на 20 років;
- за це США продовжать постачати Україні зброю.
Про повернення окупованих територій у планах не йшлося.
Після обрання президентом Дональд Трамп призначив Кіта Келлога спеціальним представником «з питань України та Росії», а той у свою чергу виступив з пропозицією пом’якшення санкційних заходів щодо Росії, якщо та погодиться підписати мирну угоду, а також відкладення членства України в НАТО «на невизначений термін» в обмін на гарантії безпеки.
Телеканал CNN опублікував ключові тези плану Келлога щодо завершення війни Росії проти України. Серед пропозицій:
- подальша допомога Україні буде залежати від переговорів з РФ. Сполучені Штати будуть озброювати ЗСУ тією мірою, яка «необхідна для зупинення просування росармії до і після будь-якої мирної угоди»;
- замороження фронту, на його кордоні з’явиться демілітаризована територія;
- в обмін на перемир’я РФ отримає «обмежене пом’якшення санкцій», а «повне пом’якшення» виключно після укладеного мирного договору;
- на продажі енергоносіїв з Росії введуть спеціальний податок, а отриманий дохід направлять на відновлення України;
- від України не вимагатимуть відмовитись від окупованих територій. Очікується, що їх можна буде повернути дипломатичним шляхом, ймовірно, після залишення Путіним своєї посади;
- відкладення членства України в НАТО «на невизначений термін». Натомість буде обіцяно «всеосяжну мирну угоду з гарантіями безпеки».
Зауважимо, що 80-річний генерал-лейтенант у відставці раніше називав війну в Україні «кризою, якої можна було уникнути, яка через некомпетентну політику Адміністрації президента Джо Байдена втягнула Америку в нескінченну війну».
До слова, президент Володимир Зеленський, розповідаючи про тристоронню зустріч з Макроном і Трампом, розповів, що означатиме для України закінчення війни і які гарантії повинна отримати наша країна для справедливого миру.
«[Війна] це не закінчити просто папірцем і кількома підписами. А припинений вогонь без гарантій може бути розпалений знову в будь-який момент, як Путін це вже робив. Щоб гарантувати, що втрат українців і українок більше не буде, треба гарантувати надійність миру й не заплющувати очі на окупацію.
Ми всі знаємо Путіна дуже добре – він хворий на війни. Він почав свою кар’єру жорстокою війною проти Чечні та постійно розпалює інші війни. Його можна зупинити тільки силою, силою лідерів світу, які можуть стати лідерами миру. Розраховуємо на Америку та увесь світ для зупинки Путіна. Єдине, чого він боїться, – це Америка та єдність світу.
Саме про мир завдяки силі ми говоримо з усіма нашими партнерами – про реальний мир і про кроки та гарантії, які для цього потрібні людям і державі, на яку напала Росія. Війна не має бути безкінечною, тільки мир має бути постійним та надійним», — заявив президент у своєму зверненні.
Нагадаємо, обраний президент США Дональд Трамп після зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським в Парижі заявив про бажання Києва укласти угоду з Росією про зупинку війни.