«Економічна правда» зібрала всі основні нововведення, які набудуть чинності з 1 січня 2025 року, серед яких нові податки для бізнесу, нові правила банківських переказів та інші важливі соціально-економічні зміни в житті українців.
Про це пише видання у оглядовій статті, пишуть Гроші.
Зазначається, що при цьому деякі показники не зміняться у новому році, а деякі суттєво зміняться, а саме:
Мінімальна зарплата та прожитковий мінімум:
2025 року мінімалка не зросте і залишиться на рівні 8 тис. грн. Прожитковий мінімум також залишиться на рівні 2024 року:
- для працездатних осіб – 3 028 грн;
- для дітей віком до шести років – 2 563 грн;
- для дітей від 6 до 18 років – 3 196 грн;
- для осіб, які втратили працездатність, – 2 361 грн.
Податки:
- З нового року зросте військовий збір із зарплат фізосіб – з 1,5% до 5%. Підвищення не торкнеться військовослужбовців.
- Для ФОП першої, другої та четвертої групи запровадять військовий збір у розмірі 10% від мінімальної зарплати (зараз це 800 грн). Для ФОП третьої групи військовий збір становитиме 1% доходів.
- З 1 січня для ФОП повертається обов’язок сплачувати ЄСВ.
Ліміти на банківські перекази:
Для високоризикових клієнтів, які не мають підтверджених джерел доходів, банки встановлять ліміт у розмірі 50 тис. грн. грн на місяць (зараз діє загальний ліміт у розмірі 150 тис. грн.)
Для решти клієнтів, які не мають підтверджених джерел доходів, будуть застосовувати інші ліміти на перекази:
- з 1 лютого 2025 року – 150 тисяч грн на місяць;
- з 1 червня 2025 року – 100 тисяч грн на місяць.
«Автоцивілка»:
- З 1 січня ліміти збільшаться до 250 тис. грн за збитки, заподіяні майну (але максимум 1,25 млн грн на подію) та до 500 тис. грн за шкоду, заподіяну здоров’ю (максимум — 5 млн грн на подію).
- Скасується франшиза (сума, яку у разі ДТП винуватцю доведеться компенсувати самостійно), натомість опція прямого врегулювання стає обов’язковою для всіх.
- Страхові компанії зможуть самостійно визначати, від чого залежатиме вартість поліса для кожного водія (наприклад, від стажу водіння, віку чи історії потрапляння до ДТП)
Тарифи «Укрпошти»:
- З 1 січня «Укрпошта» запроваджує новий підхід до формування тарифів на доставку посилок, що залежатиме від обсягу, а не від ваги.
- Виростуть тарифи на EMS-відправлення (посилки до 30 кг) до Польщі, на листи 1001-2000 грамів (на 2 дол.), рекомендовані листи (до 3,5 дол.) та на дрібні пакети PRIME (вага 1-2 кг) для зон 1 та 3 – у середньому на 10%.
Пенсії:
- У 2025 році оформити вихід на пенсію за віком у 60 років зможуть українці зі стажем 32 роки, у 63 роки – зі стажем 22-32 роки, у 65 років – 15-22 роки.
- З березня 2025 року настане чергова індексація всіх пенсій.
Акцизи:
З 1 січня 2025 року ставка акцизу для пального зросте:
- на бензин – 271,7 євро/1000 л (+29,1 євро);
- на дизельне паливо: 215,7 євро/1000 л (+38,1 євро);
- на скраплений газ (пропан або суміш пропану з бутаном — 173 євро/1000 л (+25 євро)).
У 2025 році акциз для цигарок підніметься з 57,4 євро до 78 євро за 1000 цигарок.
Доплати:
- У 2025 році вчителі, незалежно від стажу, отримуватимуть щомісячну доплату у розмірі 1,3 тис. грн (або 1 тис. грн після вирахування податків). Йдеться про педагогічних працівників державних та комунальних закладів загальної середньої освіти.
- З 1 вересня 2025 року цю виплату збільшать до 2,6 тис. грн (2 тис. грн після оподаткування). Надбавку виплачуватимуть щомісяця до кінця того року, в якому скасують воєнний стан у країні.
Платні послуги:
З 1 січня до додаткових платних послуг у лікарнях віднесли:
- надання медичних послуг за місцем проживання чи перебування пацієнта за умови, що це викликано його медичним станом;
- можливість самостійно обрати лікаря при отриманні спеціалізованої медичної допомоги у плановому порядку у стаціонарі;
- перебування в палаті з підвищеним рівнем комфорту та сервісу за побажанням пацієнта.
З 1 січня 2025 року платити потрібно буде за звернення без направлення лікаря, крім випадків, коли воно не потрібне.
При цьому медустанови самі визначають вартість додаткових послуг. Також вони мають оприлюднити на своїх сайтах та розмістити на стендах у приміщеннях лікарень повний перелік платних та безкоштовних послуг. Сплатити медичну допомогу можна лише у безготівковій формі на офіційний рахунок закладу.
Ліквідація МСЕК:
- З 1 січня в Україні припинять свою роботу медико-соціальні експертні комісії (МСЕК), які встановлюють інвалідність людини.
- Замість МСЕК в Україні діятимуть експертні команди на базі лікарень. З нового року статус інвалідності базуватиметься на оцінці впливу хвороби чи травми на повсякденну діяльність людини.
Раніше ми писали про те, що з кінця січня 2025 року скористатися субсидією на оренду житла зможуть ВПО, які перемістилися в будь-який регіон, підконтрольний уряду України, за умови, що фінансово-майновий стан сім’ї ВПО відповідає критеріям. Також право на субсидію матимуть сім’ї, які орендують житло та витрачають на оренду понад 20% своїх сукупних доходів.